Sayın Üyemiz,

Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin olarak her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma ve üretimin tüketimi karşılamadığı ürünlerde ise kota başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlanmaktadır.

Sanayicilerimiz tarafından kullanılan AB ve Türkiye'de yeterli üretimi olmayan hammadde veya yarı mamul niteliğindeki eşya için tarife kontenjanı açılması ya da bu ürünlerin gümrük vergilerinin askıya alınmasına ilişkin başvuruların en geç 15.08.2017 tarihine kadar Ekonomi Bakanlığı'na iletilmesi gerekmektedir.

AB ya da Türk firmalarınca 01.07.2018 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin liste 2017 Aralık ayı içerisinde http://www.ekonomi.gov.tr/portal/url/bta adresinde yayımlanacaktır. Bu ürünlere ilişkin itiraz ya da eş başvurularınızı ise en geç 01.01.2018 tarihine kadar Ekonomi Bakanlığı'na iletmeniz gerekmektedir.

Başvuruların işleme konulabilmesi için en geç yukarıda belirtilen tarihlere kadar Ekonomi Bakanlığı'ndan evrak kayıt numarası alınmış olması gerekmekte olup, başvurulara ilişkin formlara yukarıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

Askıya Alma sistemine ilişkin detaylı bilgiye 2017/1 sayılı İthalat Tebliği'nin 7'inci Kısım 2nci Bölümünden ulaşabilirsiniz. Bilgilerinize sunarız.

Detaylı bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

 

Yiğit ATEŞ
GENEL SEKRETER

 

Resmi yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın tüm duyurularına ulaşmak için tıklayınız.

 

[{HTMLVIEW}]

[{UNSUBSCRIBE}]

Duyuru Tarihi : 7/8/2017
Paylaş