Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde ve 19. Meslek Komitesi organizasyonu ile düzenlenen “Sertifikalı Toplu Taşıma Aracı Sürücü Eğitim Programı” ilk etabı tamamlandı.

Toplam 750 kişinin başvurduğu eğitimlerin etapları tamamlandıktan sonra katılımcılara sertifikaları verilecek.

İl sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapan ticari taksi, taksi dolmuş, ticari minibüs, Umum servis araçları ve özel halk otobüsleri sürücüleri, bu araçların sahipleri ve sahibi olmak isteyenlere yönelik olarak gerçekleştirilen programda mesleki eğitim ve davranış modelleri hakkında detaylı bilgiler verildi.

Genel olarak seyir halinde tutum ve davranışlar, halkla etkili iletişim kurma, turizm ve çevre ilk yardım, zaman yönetimi, engellerden kurtulma ve çözüm bulma yolları gibi konu başlıklarında toplanan eğitimde ayrıca temel trafik eğitimi, kent içi trafiği ve sürüş güvenliği teknikleri, ekonomik sürüş teknikleri konularında mesleki bilgiler verildi.

SATSO, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen eğitim programı konusunda uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirildi.

Eğitimi Uzmanı Dilek Alp Perçin sürücüde bulunması gereken özellikleri sıralayarak sürücülerin güler yüzlü, sabırlı, hoşgörülü, iyi ahlaklı ve dürüst, dikkatli, saygılı, nazik, kibar, iletişim yeteneği güçlü, giyimine ve görüntüsüne önem veren kişiler olmaları gerektiğini vurguladı.

Perçin ayrıca, “Müşterilerle ilişkilerde pozitif olmak olaylara iyi taraflarından bakmak etkili iletişimin temel noktasıdır” diyerek sürücülerin görev esnasında pozitif düşünmeleri ve bunu karşı tarafa yansıtabilmelerinin karşılıklı memnuniyeti getireceğini ifade etti.

Sertifikalı Toplu Taşıma Aracı Sürücü Eğitimleri haftaiçi ve haftasonu programları olmak üzere önümüzdeki günlerde yapılmaya devam edecek

 

Haber Tarihi : 6/3/2014
Haber Medya
Paylaş