SATSO’ da  “Elektrik Koruma Sistemlerinde Güncel Gelişmeler” eğitimi düzenlendi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 10.Meslek Komitesi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen “Elektrik Koruma Sistemlerinde Güncel Gelişmeler” Eğitimi Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın tarafından verildi.

Sektör temsilcileri ve ilgili üyelerin iştirak ettiği eğitimde konuşan Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın elektrik kontağından çıkan yangınların önemine dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“2013’te sigaradan çıkan yangınlar yükselirken, günümüzde elektrik kontağından yüzde 100’ e çıktı. Artık hataların yüzde 90’ı seri bir yolu takip etmektedir. Geriye kalan yüzde 10 ise paralel bir yolu faz- nötr iletkenleridir. Yangın istatistiklerinden alınan rakamlar, gözlemlenen eksiklikler ve ortaya çıkan etkileri dolayısıyla yangınların azaltılmasına katkıda bulunacak, yangın koruma cihazı gibi uygun koruyucu cihaz geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Sorunlar en çok şikâyet konusu olan hatalı açmalar değil, gerçek bir hata var iken KAR’ ın açma yapmamasıdır. Avrupa’daki yangınların yüzde 25’i ise elektrik kaynaklıdır. Fakat bizim ülkemizde elektrik kaynaklı yangınların oranı daha yüksektir.

Elektrik tesislerinin temel sorunları, temel (doğrudan) ve hata anında (dolaylı temasa) karşı koruma tamamen garanti edilmemiştir. Kablo ve iletkenlerin dönmesinde yapılan hatalar, işletme cihazları hataları gibi birçok probleme dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi.

Eğitimde ayrıca, kablo ve iletkenler, akım, arıza, yenilebilir enerji kaynaklı konulara da değinildi.

SATSO eğitim salonunda düzenlenen eğitime üyeler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Haber Tarihi : 3/12/2018
Haber Medya
Paylaş