Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyet gösteren ve Yiyecek, İçecek ve Konaklama Hizmetleri ile iştigal eden 5. Meslek Komitesi Aylık Olağan Toplantısını gerçekleştirdi.

Komite Başkanı Hasan Alptekin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Komite Başkan Yardımcısı Osman User, Komite Üyeleri; Savaş Yılmazer, M. Alican Sak, Gökhan Tiryaki, Hasan Arıcanlı iştirak etti.

Söz konusu toplantıda Sakarya’da faaliyet gösteren kafe ve restoranlarda sigara içilen alanlarla ilgili uygulamada netlik olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntılar dile getirildi.

Komite adına açıklamada bulunan Komite Başkanı Hasan Alptekin Kafelerde sigara içilmesi ile ilgili bir kanunun uygulaması konusunda çelişkiler yaşandığını dile getirerek “Kanununda bir netlik yok. Bu konuda yapılan denetimlerin belli bir kriter ve düzen çerçevesinde olmaması sektör temsilcilerini mağdur etmektedir. Söz konusu denetimler neticesinde kesilen cezalar Sakarya’da ciddi bir istihdam sağlayan yiyecek içecek sektörüne olumsuz yansımaktadır.  Bu konuda bir çözüm bulunması bizler için önemli. Devletimize, istihdam ve ciddi vergi geliri sağlayan bu meslek dalında faaliyet gösteren meslektaşlarımızın kapalı alanlarda tütün ve tütün mamulleri içme yasağına toplum sağlığı açısından biz kafe ve restoran işletmecilerinin de itirazı yoktur. Bulunmuş olduğumuz mesleki faaliyetlerimiz açısından açılır kapanır tente ve camlı alanlarda daha öncesinde yüzde 51 açık alan oranını göz önüne alarak yapılan denetimlerin makul olması ve kanuni sınırların netleşmesini talep ediyoruz.” dedi.

 

Haber Tarihi : 6/12/2019
Paylaş