Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili yaptığı değerlendirmede “15 Temmuz’da karanlık bir gece yaşadık. Bazı şerlerde hayır doğar. O gece ile birlikte millet olma bilincimiz güçlendi. Artık geçmişten ders alıp geleceğe bakmalıyız. Üretmeye ve çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bir Sakarya programı kapsamında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarete Bilim Sanayi Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan Keskin ve il protokolü iştirak etti.

Ziyarette konuşan Sakarya Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Sakarya’nın sosyo ekonomik durumu ve sanayi altyapısına ilişkin bilgiler vererek şunları dile getirdi;

“Sakarya’da bürokrasi anlamında çok güzel bir birlikteliğimiz var. Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediyemiz, milletvekillerimiz ve tüm erklerle birlikte ortak bir vizyon oluşturup bu vizyon çerçevesinde hedeflerimize doğru sağlam adımlarla ilerliyoruz. Karasu Limanı’nın tamamlanması ile birlikte Karadeniz’den dünyaya açılan bir Sakarya olacağız. İlimiz son yıllarda bir cazibe merkezi haline geldi. Ancak yatırımlar konusunda çevre ve tarım alanları faktörünü göz önünde bulundurarak seçici davranıyoruz. Sakarya sanayi olduğu kadar tarım alanında da ciddi potansiyeli olan bir bölge. Bu yüzden tarım alanlarına zarar vermeden sanayide kümelenmeye özen gösteriyoruz. Katma değeri yüksek ürünler üretmek ve nitelikli işgücü potansiyeli olan sektörlere ağırlık veriyoruz. Otomotiv sektörü de bunların en başında geliyor. Otomotiv sektöründe 100 yıllık bir başarı öykümüz var. Toyota üretiminde sıfır hata ile üretim yapan bir iliz. Otomotiv sektörünün nitelikli insan profili sadece sanayi üretimi değil ilin ticari ve sosyal yaşanma da katkı sağlayacaktır.  Sakarya’da yeni bir alanda kurma çalışmaları devam eden Otomotiv İhtisas Bölgesi planlıyoruz. Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir kümelenme örneği ile Sakarya Makine İhtisas OSB de yakın zamanda faaliyete geçecektir. İhracat yapan iller arasında 9. Sırada yer alan Sakarya’nın 2023’ten önce ilk 5’te olması için gayret gösteriyoruz. Ne yaptığımızı bilerek planlı bir şekilde çalışıyoruz. Son yaşanan olaylar iş dünyamızı etkilemedi biz çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Biz taşın altına elimizi tüm bedenimizi koyduk. Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız’ın da dediği gibi çalışmaya devam ediyoruz.  

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise yaptığı konuşmada iş dünyasının çalışmaya ve üretmeye devam etmesi gerektiğini vurgulayarak “Ben Düzceliyim ancak Sakarya’da aynı havzada yer alıyor. Bu bölgenin insanıyım bu bölgenin bakanıyım. 15 Temmuz’da karanlık bir gece yaşadık. Bazı şerlerde hayır doğar. O gece ile birlikte millet olma bilincimiz güçlendi. Artık geçmişten ders alıp geleceğe bakmalıyız. Üretmeye ve çalışmaya devam etmeliyiz. Yenikapı’da gerçekleşecek mitingimiz ile demokrasimizi taçlandıracağız. 15 Temmuz gecesini keşke yaşamasaydık ama yaşanan acı sürecin olumlu yanları da oldu. Demokrasi Nöbetlerinde meydanlarda her partiden insan yer aldı. Milli birlik ve beraberliğimiz güçlendi. Millet olma şuurunu yaşadık.

Mevlana’nın “Dün dünde kaldı cancağıcım bugün artık yeni şeyler söylemek lazım” sözünü hatırlatan Bakan Özlü, “Biz ülke içinde büyük bir birlik ve beraberlik yaşıyoruz ama bir de Türkiye’nin dışarıdan görünen manzarası var. Ülkemiz bu süreçte karışık Suriye gibi bir ülke olarak algılanmaya başladı. Bu intibanın düzeltilmesi ve doğru anlatılması için gayret etmeliyiz. Ülkemizin yurtdışından görünen imajı için bizler de sorumlu olduğumuz alanlarda temsilcilerle görüşmeler düzenleyeceğiz.” dedi.

Bakan Faruk Özlü konuşmasının devamında Sakarya’nın hem tarım hem sanayi alanında yüksek potansiyeli olan bir bölge olduğunu dile getirerek “Sakarya tarım ve sanayide müşterek gelişen bir il. Tarımı çok önemsiyoruz. Stratejik bir sektör olduğunu biliyoruz. Biz hükümet olarak kurulduğumuz günden beri reformcu ve icracı bir hükümet olacağız dedik ve bu yolda da çalışıyoruz. Son günlerde Türkiye’nin savunma sektörüne ilişkin yaptığımız çalışmalar büyük bir reformdur. Bireysel Emeklilik sistemine yönelik uygulama da bir reformdur. Şöyle ki bu uygulama ile Türkiye 10 yılda 90 milyar tasarruf edecek. Bu çok büyük bir adım. İş dünyasına yönelik şirket kurma ve tasfiye işlemlerini kolaylaştırdık,  vergi usullerindeki uygulamalar aynı şekilde. İş dünyamız adına Uluslar arası iş yapma endeksimizi yükseltecek çalışmalar yapıyoruz. Geçmişe bir sünger çekmek lazım geleceğe bakmak büyük önem arz ediyor. Bakanlık olarak üretim reform paketi kanun taslağı hazırlıyoruz. Bununla birlikte üretimin önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz. Sanayici olmak kolay değil, biz düşen de sanayicinin karşılaştığı sorunları en aza indırmek önündeki handikapı kaldırmaktır. Sakarya, Türkiye içinde büyük bir pazara sahip. Nitelikli işgücü anlamında cazip bir bölge. Bulunduğu konum Kocaeli’nin sanayi anlamında doygunluğu Sakarya’ya avantaj sağlıyor. Dünya’da artık şehirler yarışıyor, büyük mega kentler yerine küçük şehirler ön plana çıkıyor. Şehirler birbirine rakip değil tamamlayıcı olmalı. Sakarya 2 milyar dolarlık ihracatı ile daha iyisini yapacağına inandığımız bir il. Sakarya’da Ar-Ge Merkezi olan şirket sayısını artırmalı, Ar- Ge merkezli çalışmaya ağırlık vermeliyiz. Biz devlet olarak destekliyoruz. Toplam 7 faal OSB’de 19 bin istihdam sağlayan Sakarya’da sanayinin ve sanayicinin bakanıyız.

“Yerli Marka Otomobil Üretiminde Sakarya Önemli Bir Aday”

Yerli Marka Otomobil üretimi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye zaten otomobil üretiyor. Yerli marka otomobil üretimi demek de fayda vardır. Dünyaca ünlü markaların Türkiye’de fabrikaları var bu otomobilleri Türk işçileri üretiyor. Türkiye 35-40 yılda otomobil ile ilgili çalışmaları ile, teknik olarak  kendi kendine otomobil tasarlayıp, üretecek yapıya sahip. Türkiye’de bu potansiyel var. Ancak üretmek teknik değil ticari ağırlığı olan bir konudur.  Dünyaya baktığımızda otomobil üreticisi ülkelerin 100 yıllık bir geçmişleri var. Bu sektörde dünyada büyük bir rekabet var. Biz otomobil ürettiğimizde Türkiye pazarı için değil dünya pazarı için üreteceğiz ve bu da markalaşmayı gerektirir. Türkiye yeterli değil. Maliyetin değeri 1 ise markalaşmanın değeri bu ederin 5 katıdır. Markalaşmak önemlidir. Gebze’de elektrikli otomobil üretiyoruz. Ancak pazarlama bir ana yüklenici ile yapılacaktır. Şartları bizim belirlediğimiz şekilde.

Yerli marka otomobil üretimi konusunda Sakarya’nın önemli bir aday olduğunu da dile getiren Bakan Özlü, “Üretimin yerinden çok teknolojik olarak şekline odaklanmalıyız” diyerek teknolojik karşılığı olan bir otomobil üretmenin önemine değindi.

Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanı Faruk Özlü SATSO şeref defterini imzaladı.

 

Haber Tarihi : 7/8/2016
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::