Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Doğu Marmara ABİGEM tarafından ortaklaşa düzenlenen “Müşteri İlişkileri Yönetimi” eğitimi düzenlendi.

SATSO eğitim salonunda düzenlenen eğitimde ABİGEM eğitmenlerinden Ayşe Demirbaş tarafından verildi.

Demirbaş eğitimde, müşterilerin sosyal medyaya çok fazla önem verdiğini vurgu yaparak sözlerine:   

“Firmayı iyi veya kötü olarak tanıtacak müşterinin elinde çok daha etkili propaganda aracı olan internet var. İnternetle dünyanın her bir yerine ulaşabiliyoruz. İletişim, ithalat, ihracat kolaylaştı. Lojistik gelişti. Rekabet arttı. Bireylerin internet ve sosyal medya odaklı ciddi bir duygusal açlığı var. Bir müşteri kullandığı üründen memnunsa, o ürünü ortalama 5-8 kişiye önerir. Müşteri memnuniyeti firmalar için çok önemlidir. En önemli müşteri sadık ve sizi öneren müşteridir. Sık sık gelen müşteri daima gelir ve çevresine önerir. Ara sıra gelen ise çoğunlukla bir başkasına gider. Yeni müşteri kazanmak sadık müşteriye harcadığımızın 5 katı. O yüzden de müşterinin memnun kalması, tavsiye ettiği diğer kişiler firmanın 40 katı daha fazla kazancı oluyor. Kötü haber çabuk yayılır. Müşteri eğer memnun değilse ortalama 22 kişiye anlatılıyor. Bu 22 kişinin de her biri ortalama 8 kişiye anlatıyor. Bu durumda firmalar alıcılara hiç tanıştırmadığı ürünlerde ortalama 110 kat daha zarara giriyor. Müşterinin değerini, sadakat, kar marjı, marka imajı, ciro, gelecekteki potansiyel ve ödeme performansı bunlar yukarıdan aşağıya müşterinin değerini belirler. Müşteri değerlerini hesaplamak için bu verilere ihtiyaç var.” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen ve 2 gün süren “Müşteri İlişkileri Yönetimi” eğitimine üyeler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

 

 

Haber Tarihi : 21/11/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::