Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleşti.

Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri müzakere edilerek karara bağlandı

Ekim ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu'nun, Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından  tasdik edildi.

Sakarya Stratejik Plan Çalışmaları Başlıyor

Yönetim Kurulu’nun aylık icraatları ile ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın bir Stratejik Planı olması gerektiğini vurgulayarak  “Şehrin bir ana çerçevesi stratejik planı olmadığını gördük. Bu şehrin avantajları dezavantajları nelerdir. Dezavantajları nasıl avantaja çevirir, avantajlarımızı nasıl geliştiririz bunları incelemek gerekiyor. Şehrin kısa, orta ve uzun vadede nasıl büyümesi gerektiğini bilmek gerekiyor.

Şehrimizin, tarımının, ticaretinin, sanayi üretiminin, eğitiminin, sosyo kültürel yaşamının nerelere gitmesi gerektiği ile ilgili kapsamlı olarak her hangi bir çalışma mevcut değil. Yaptığımız istişareler neticesinde bu ana stratejik planı yapmayı SATSO olarak üstlendik. İlgili kurumlarımızla görüştük. Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörlerimiz, Milletvekillerimizle de bu konuyu paylaştık. Herkes çok olumlu yaklaştı. Bir çalışma başlattık. Bununla ilgili temelleri atmak ve tamamlamak niyetindeyiz. Bu konuda SATSO’ya büyük iş düşecek. Buna ilk önce kendimiz inanmalı ve şehri inandırmalıyız. İçi dolu hedefleri ve sonuçları olan bir çalışma amaçlıyoruz. Bu anlamda bir istişare kurulu da oluşturduk. Bu kurulumuz da ciddi anlamda bu çalışmaya destek vereceklerdir” dedi.

İhracatı Artırma Çalışmaları

Başkan Altuğ konuşmasının devamında ihracat rakamları ile ilgili de bilgi vererek şunları dile getirdi:

“Her ortamda üretmenin gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Uluslararası ticaretin gün geçtikçe daha da önemli olduğu ve uluslararası pazarlarda rekabetin giderek arttığı günümüz ekonomisinde ilimizin ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, yılın 10 aylık döneminde kentte en çok ihracat 4 milyar 303 milyon dolarla otomotiv endüstrisinde gerçekleştirildi. Sakarya'da üretilen her 5 araçtan 4'ü ihraç edildi.

Türkiye'nin otomotiv ihracatında önemli yere sahip olan Sakarya, yılın 10 aylık döneminde taşıt araçları ihracatındaki payını geçen yıla kıyasla yüzde 5 artırdı- ilimizde yılın 10 aylık döneminde üretilen yaklaşık 246 bin aracın yüzde 84'üne denk gelen 208 bin 21'i yurt dışına gönderildi. İhracat artışı için birçok projeye imza atıyoruz bunlara örnek verecek olursak;

Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi (UPEP)

Odamız, SAÜ ve yurtdışı iş geliştirme komisyonumuzun yürütücülüğünde sürdürülen UPEP 2018-2019 güz dönemi protokolünü imzaladık yabancı uyruklu öğrenciler firmalarda staj yapmaya başladılar. Proje ile ilgilenen firmalar için yabancı stajyer istihdam etme şansı devam ediyor. 

İkili İş Görüşmeleri

Umman ve Afrika ticaret heyetlerinden sonra bu ay da İran’ dan gelen iş adamları ile ilgili sektörlerden üyelerimiz bir araya gelerek ticari ilişkiler geliştirdiler. Ayrıca Avustralya ve Yeni Zelanda’da 400 civarında yapı marketi olan ve 8 milyar $ cirosu olan zincirin Türkiye satın alma yetkilisi ile ilgili sektörlerden üyelerimiz bir araya gelerek işletmelerini ve ürünlerini Avustralyalı firmanın yetkilisine tanıtarak Avustralya’ya ihracat yapmanın ilk adımını attılar.

Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi (UTE)

Odamız öncülüğünde; İş-Kur, SAÜ ve SUBÜ işbirliği ile “İhracat sizden, personel bizden” sloganıyla yola çıktık.

Üniversite ve İş-Kur veri tabanlarında yabancı dil bilen yeni mezun ve 7+1 kapsamındaki öğrencilerimizin istekli firmalar ile eşleştirilmesi ile başlayacak projede SATSO bünyesinde personele dış ticaret eğitimi verilecek ve mezun olanların maaşını İş-Kur asgari ücret üzerinden 6 ay boyunca ödeyecek, firmaların küçük bir katkısı ile bu proje kapsamında nitelikli dış ticaret personeli yetiştirme ve istihdam etme şansı olacaktır.

Ayrıca firma eşleşmesi yapılan ve eğitim programını tamamlayan personele dış ticaret mentorleri atanacak 6 ay boyunca karşılaştıkları sorunlar ve kariyer gelişimleri açısından mentorle beraber çalışacaklardır.

Sakarya’nın ihracat rakamları hakkında da bilgi veren Başkan Altuğ şunları dile getirdi:

“10 aylık ihracat rakamlarına baktığımızda 2018 yılı 10 aylık Türkiye ihracatı 135 milyar 226 binken Sakarya ihracatı 4 milyar 622 milyon civarında gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre karşılaştırdığımızda Sakarya ihracatı %8 artış göstermiştir.

Yıl sonunda Türkiye ihracatının 170 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Aynı 10 aylık dönemde ithalat rakamlarına baktığımızda 2017 ve 2018 yılı Ocak-Ekim ayları toplamlarını karşılaştırdığımızda Sakarya ithalatında  %11 artış olmuştur.

Ayrıca Eylül 2018 deki ithalat ve ihracat rakamları arasındaki farka bakılırda doların yükselmesi ithalatın düşmesine neden olmuştur. İthalatımız 2017 yılı Eylül ayında  240 milyon iken, 2018  eylül ayında 234 milyona düşmüştür.  Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında bir düşüş yaşanmıştır. Aynı şekilde ülke ithalatında da Eylül 2017 ve 2018 dönemi karşılaştırıldığında düşüş var. Bu oran yüzde 18 civarındadır.  Bu da bize gösteriyor ki doların yükselmesi ithalatın düşmesine neden olmuş ve olumlu bir gelişmedir.” dedi.

Başkan Altuğ konuşmasının devamında Sakarya’yı en çok ihracat yapan ilk beş il arasına yükseltmek ve kalıcı olmasını sağlamak, üyelerin ihracat potansiyelini artırmak, ihracatta yeni hedef ülkeler bulmalarını sağlamak için çalışmaların devam edeceğinin de altını çizdi.

7/24 E Belge Dönemi

Başkan Altuğ ayrıca “Hizmeti üyelerinin ayağına götürmeyi hedefleyen ve bu doğrultuda çalışmalarına hız veren Odamız, üye hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Sakarya ticaret ve sanayi odası üyeleri, artık Faaliyet Belgesi, Oda Kayıt Sicil Sureti, Firma Ortaklık Belgesi ve Ortaklık Teyyid Belgesi’ne online olarak http://ebelge.satso.org.tr adresinde 7/24 e- imzalı olarak ulaşabilecekler.”

Arabuluculuk ve Tahkim Ofisi

 Ayrıca Odamız bünyesinde bir “Tahkim ve Arabuluculuk Ofisi”  kurulacağını belirten Başkan Akgün Altuğ, “Şu anda çok fazla ihtiyaç olmayabilir ama bu merkezin zamanla aktif bir şekilde değerlendirileceğini ön görüyoruz. Büyük odalarımız da bu ofisle ilgili çalışmalar başlattılar. Bölge odaları inceleyerek biz de böyle bir ofis oluşturuyoruz. İhtiyaç duyulacak önemli bir merkez olacaktır.” dedi.

HaberTürk Tv Programına Davet

Habertürk Tv’de, “Sakarya İli Ekonomisi” özel yayını ile ilgili de bilgi veren Başkan Altuğ,  “Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili çalışanların pek çok sorusu var. İşverenlerin de aynı keza. Bu konuları aydınlatmak üzere bir TV işbirliğiyle SATSO’da panel yapılacak.

Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Türkölmez,  Sakarya 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe, Sakarya 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bodur konuk olarak yer alacaklar. Canlı yayın ve panelin moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan yapacak.

SATSO / Ali Coşkun Konferans Salonu’nda, 12 Aralık Çarşamba günü, saat 13.45’te başlayacak olan canlı yayın ve panele, tüm Sakarya’lılar ücretsiz katılabilir.” diye konuştu.

Son günlerde sigara kullanım alanları ve trafik cezalarının artırılması ve çok fazla ceza kesilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak bu konuda üyelerin yaşadığı mağduriyeti dile getirdi. Altuğ konuşmasında gece 01.00’den itibaren kapanması gereken kafeteryaların genellikle öğrenci mekanları olduğu ve bu mekanlarda saat sınırlamasının üyeleri rahatsız ettiğini ifade etti.

SATSO Hizmet Binasının yanında başlayan “Tek Durak Ofis” Hizmet Binalarının yüzde 50 oranında tamamlandığını ve kaba inşaatının şubat ayı gibi bitmesinin planlandığını da ifade etti.

Justinianus Köprüsü’nde Restorasyon

Justinianus Köprüsü’nün restorasyon çalışmalarının başladığını da belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, bu konuda memnuniyet duyduklarını ifade ederek tarihi bir simge olan köprünün restorasyon çalışmalarının ardından daha güzel bir görünüme kavuşacağını dile getirdi.

 

 

 

Haber Tarihi : 29/11/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::