Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1169 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ocak ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak SATSO faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Corona Virüs

Başkan Altuğ konuşmasında şunları dile getirdi: “Bir yılı aşkın süredir gündemde olan ABD-Çin ticaret savaşları devam ederken bir anda virüs salgını dünyanın en kalabalık ülkesi ve en güçlü ekonomilerinden biri olan Çin’i oldukça etkiledi.

Corona virüs dünyanın çeşitli ülkelerinde ciddi tehditler oluşturmaya devam ediyor. Sınır itibariyle İran’a kadar gelen hastalıktan korunmak için bireysel önlemlerimizi de almalıyız.  Kişisel temizliğimize dikkat etmeli, tokalaşma ve öperek selamlaşmalardan uzak durmalıyız. Kalabalık alanlarda maske takabilir, hasta insanlar ile teması azaltmalıyız.


Yaşanan krizin Türkiye’ye ekonomik anlamda sağlayacağı avantajlar

Evet bu bir hastalık… en kısa zamanda şifasının bulunmasını diliyoruz. Ancak bu çin için aynı zamanda ciddi bir ekonomik krizin de başlangıcıdır.

Bu durumu ekonomik anlamda nasıl fırsata çeviririz buna bakmalıyız.

Yapılan araştırmalar; 24 ülke arasında sadece Türkiye'nin ekonomik büyümesinin Çin'deki salgından olumlu etkileneceğini gösteriyor.

Özellikle tekstil, mobilya, demir-çelik, meyve-sebze ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde talebin Türkiye'ye yöneleceği vurgulanıyor. 

İngiltere’nin AB’den ayrılması


İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılması ile Breksit sonrasında Türkiye bu süreçten olumsuz etkilenen ülkeler arasındadır. TOBB başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da dile getirdiği üzere; İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması yapılması gerektiği nettir.

İngiltere ve Türkiye’nin ticaret hacmi 2001 yılından bu yana ciddi bir ivme kazanmıştır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2019 yılı itibariyle 16,3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ülkemizin İngiltere ile 5,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiği görülmektedir. Sakarya’nın dış ticaret fazlası hacmi ise 880 milyon dolar, dış ticaret fazlası ise 200 milyon dolardır.

 

Dengeler değişiyor

Görüyoruz ki; küresel oluşumda dengeler değişiyor ve dünya, rotasını aramaya devam ediyor. Uluslararası kurumların işlevinin zayıfladığı, küreselleşmenin gerilediği, gelir dağılımının bozulduğu, birliklerin dağıldığı, yeni paktların kurulduğu, jeopolitik risklerin arttığı, ticaret savaşlarının zirve yaptığı zamanlardan geçiyoruz.

Ülke olarak, belirsizliklerin bu kadar yüksek olduğu bir iklimde yolumuza daha güçlü devam edebilmemiz için; güçlü ve zayıf yönlerimizi, karşı karşıya olduğumuz risk ve fırsatları çok iyi analiz etmemiz ve çok çalışmamız gerekiyor.

Üzücü olaylara rağmen ülkemizin 2019 yılı istatistikleri de bizleri umutlandırıyor. İhracatımızın bir önceki yıla göre %2 artış göstermesi, enflasyonun hedeflenenin altında gerçekleşmesi, ilave olarak 2020 yılında merkez bankası faiz oranlarında indirime gidilmesi bizlere ekstra moral vermiştir. Her zaman dediğimiz gibi iş dünyası güven ortamında yatırım yapan, şevki artan bir camiadır.

2019 göstergeleri, yılın son çeyreğinde yüzde 5 civarında bir büyüme yaşadığımıza işaret ediyor. Yeni ekonomi programı da, 2020 yılında yüzde 5 büyüme öngörüyor.  Bununla birlikte piyasalarda, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması ve sicil affı beklentisinin de üst seviyede olduğunu belirtmek isterim.


Merkez Bankası’ndan 6'da 6

Merkez bankası para politikası kurulu, 2019 yılının temmuz ayından beri yaptığı 6 toplantıda politika faizini yüzde 24 oranlarından yüzde 10.75'e kadar çekti. Bu güzel gelişmelerin devamının gelmesini indirimlerin devam etmesini bekliyoruz.

Banka ücret ve komisyonlarına sınırlama


Ayrıca geçtiğimiz haftalarda; BDDK ve merkez bankası, işlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla finansal tüketicilerden ve ticari müşterilerden bankaların alabileceği ücret ve komisyonları yeniden düzenledi. Bu konu meslek komitelerimiz tarafından en çok dile getirilen ve çözüm bekleyen konulardan biriydi. Sorunun çözülmüş olması memnuniyet verici.

Bu olumlu gelişmeler, iş dünyasını her şeye rağmen motive ediyor. Ekonomiye de olumlu yansıyacaktır.

Ülke olarak teknolojiden finansmana, ekonomiden istihdama, lojistikten çevre hassasiyetine kadar pek çok başlığı içinde barındıran bir sistemde ilerlemeliyiz.

Her zaman söylediğimiz gibi sadece üretmek değil ihtiyaca göre, nitelikli üretmek de burada bir kez daha öne çıkıyor.

Böylece sürdürülebilir bir ekonomik büyüme, artan yatırımlar, azalan işsizlik ile riskini en aza indirmiş bir ülke olarak ilerleyeceğiz.


İller arası rekabet endeksi

Biz Sakarya olarak bu büyük resmi iyi okumalı kritik hamlelere hazırlıklı olmalıyız. Sürekli söylediğimiz bir şey var; biz her alanda iddialı ve rekabetçi bir iliz.

İstanbul Üniversitesi’nin geçen ay açıkladığı İller Arası Rekabet Endeksi’nde Sakarya 19’uncu sırada yer aldı. Rapor, demografik yapıdan eğitime, sağlıktan sosyal yaşama, ekonomik ve sektörel yapıdan altyapı ve ulaşıma, inovasyondan girişimciliğe toplam 266 gösterge için toplanan verilerle hazırlandı. Bu rapor, ekonomideki gidişata rağmen rekabetçi özelliğimizi koruduğumuzun bir göstergesidir.

Ayrıca ihracat rakamlarımıza bakıldığında da kötümser bir tablo yok. 2019 yılında yaklaşık 5.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik.

Sakarya’yı ticaret gücünden, sanayi alt yapısına, insan kaynağından lojistik avantajına, turizm potansiyelinden tarımsal üretim alanlarına kadar tüm yönleriyle geliştirerek yeni dönemin gözde illerinden biri yapabiliriz. Dış ticaret fazlası veren şehrimizin gücüne inanıyorum.


Ferizli Otomotiv ve Metal İhtisas OSB'de kamulaştırma çalışmaları başlad
ı

Ayrıca kurulma çalışmaları devam eden, Ferizli Otomotiv Ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırma kapsamında ön çalışmalar tamamlandı. Sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından kamu yararı kararı alınmış olup kamulaştırma resmen başlamıştır.

SATSO olarak oldukça yoğun bir ay geçirdik. Ayın hemen hemen her haftası tüm salonlarımızda farklı bir program vardı.


İhracatta E-Pazarlama Eğitimi

Son zamanlarda en önemli konu başlığımız olan ihracat ve özellikle e- ticaret üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz.

E- ticaret ve ihracatı biz öğreteceğiz, üyelerimiz yapacak. Hedeflerimize ulaşmak için hep birlikte çalışacağız. Bilindiği gibi; ihracat rakamlarımızı 10 milyar dolara, ihracatçı firma sayımızı bin'e çıkarmak ve en çok ihracat yapan iller arasında ilk 5'e il arasına girmek en önemli hedefimiz.

Dünyanın son zamanlarda gelişimi artık baş döndürücü seviyelerde ilerliyor. Online platformlardaki ticaretin payı da her geçen gün artıyor. E- pazarlama ve ihracat sayesinde firmalar tüm dünyayı kendi pazarları haline getiriyorlar. Gerçekleştirdiğimiz ihracatta e-pazarlama eğitimleri ile üyelerimizin online pazarlamada gelişmelerine katkı sağlamayı hedefliyoruz.


İhracat destek ofisi

Odamızda bulunan ihracat destek ofisi ve Eximbank irtibat bürosu da üyelerimizin ihracat yaparken karşılaştıkları sorunlar ve yönlendirmeler ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

Sakarya'da Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi ve Çevre Paneli

Bildiğiniz gibi bünyesinde çevre ve şehircilik komisyonu bulunduran nadir odalardan biriyiz. Çevreye karşı duyduğumuz sorumluluk bilincini ekonomi dünyasına da entegre etmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Bu bakımdan Odamız öncülüğünde çevre ve şehircilik komisyonumuzun organizasyonu ile çevre ve şehircilik il müdürlüğü, Sakarya büyükşehir belediyesi ve Sakarya üniversitesi işbirliğinde “Sıfır Atık Yaklaşımının Çevreye ve Ekonomiye Olumlu Etkisi” konulu bir panel gerçekleştirildi. Programa, Sayın Valimiz başta olmak üzere, TBMM Çevre Komisyon Başkanı Muhammed Balta, çevre ve şehircilik bakanlığından yetkililer, belediye başkanlarımız ve çok sayıda davetli iştirak etti. Sıfır atık konusunda Sakarya olarak öncü olmaya gayret ediyoruz. Gayretimize destek oldukları için bu organizasyonu düzenleyen çevre ve şehircilik komisyonumuza teşekkür ederim.

Kırkpınar teleferik

Doğa tahribatına karşıyız

Çevre ile ilgili panelimizden yola çıkarak bir konuya değinmek istiyorum. Çünkü çevre konusu bizim hassasiyetimizdir. Kırkpınar’da yapılacak olan teleferik konusunda da şehir olarak aynı hassasiyeti gözetmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu konu bizim önceliğimiz olmalı. Turizmin canlanması adına sapanca gibi bir bölgede teleferiğe karşı değiliz. Ancak doğa tahribatının üzerine yapay turizm envanterleri oluşturulmasına karşıyız. Teleferik olmalıdır, ancak doğaya zarar vererek inşa edilmemeli. Doğa tahribatına karşıyız.

Daha önceki meclis toplantımızda da dile getirdiğimiz gibi temiz ve yeşil doğası nedeniyle tercih edilen bir bölge iken; bugün Sapanca’nın tepeleri betonlaşmayla karşı karşıya kaldı. Sapanca bizim nefes aldığımız bir belde. Doğasını ve yeşil dokusunu korumalıyız. Aynı şekilde Sakarya nehrinin kirliliği konusunu da daha önce gündeme getirdik. Çözümüne ilişkin çevre komisyonumuz çalışmalarını yürütüyor.

Özel eğitimli çocukların eğitim ve sağlık raporları ile ilgili interaktif toplantı

Uzun süredir meclis kürsümüzde söz ettiğimiz, 15 ve 29'ncu meslek komitelerinin çalışmalar yürüttüğü engelli sağlık raporu konusunda, ilgili kurum ve kuruluşların da katılımı ile odamızda bir toplantı gerçekleştirildi.

Engelli çocuklarımızın eğitimlerinin önündeki en büyük sıkıntılardan biri olan bu soruna karşı çözüm arandı. Çocuklarımız ve aileleri bu raporu almak için başka şehirlere gitmek zorunda kalmamalı. Nüfusu her geçen gün artan Sakarya, sağlık sorunlarına kalıcı çözümler bulmalı. Bu gibi sorunların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Girişimcilik zirvesi

Genç girişimciler kurulumuzun düzenlediği girişimcilik zirvesinin konuğu iş adamı Sadettin Saran’dı. Sayın saran girişimci adaylarına yaptığı konuşmada iş hayatına, girşimciliğe ve insani değerlere dair bilgiler verdi. Keyifli ve verimli bir programdı.

İnsan Kaynakları Çalıştayı

Odamızda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, insan kaynakları profesyonelleri derneği (PİKDER) işbirliği ile İnsan Kaynakları Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda özellikle şehrimizdeki meslek liselerinden beklentiler ve nitelikli insan kaynağı ihtiyacına çözüm önerileri dile getirildi. Çalıştayın sonuç raporu hazırlanıyor.”

Başkan Altuğ’un açıklamalarının ardından kürsüye gelen 15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh, Engelli Sağlık Raporlarındaki sıkıntıların çözümü ile ilgili gerçekleştirilen toplantı ile ilgili değerlendirmede bulunarak “Sakarya bu konuda birlik oldu. Gerekli mercilerden bu konu ile ilgili gelen cevaplarda, Sakarya’nın böyle bir ihtiyacının olmadığı söylenmişti.  Bunu bütün muhataplarıyla paylaştık ve hem Odamızın 15. Ve 29. Komitelerinin çalışmaları, hem bu konuda rehabilitasyon merkezlerinin kümelendikleri STK’lar ve hem de engelli ailelerinin bu konudaki bireysel başvurularını da birlikte organize ederek böyle bir ihtiyacı fiili olarak oluşturduk.

Biz bu toplantıyı yaptığımız zaman aslında Sakarya’da engelli raporlarıyla ilgili sorun çözüme kavuşmuş bir haldeydi. Şunu rahatlıkla söylemek gerekirse şu anda üç çocuk psikiyatristi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu tip raporlar ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu konuda bu tip başvuruları 182’den muaf tutarak hastaneye gelen çocukları geri çevirmeyerek bu raporları vermeye başlamıştır. Şu an da geriye dönük olarak yenilenmesi gereken bir rapor rezervi yoktur, bütün raporlar devamında verilmiştir ve verilmeye devam edecektir.

Bir çağrımız var, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran engelli bireyler zor psikolojik şartlar altında bu başvuruları yapıyorlar. Buradaki hekimlerimiz onların gösterdiği reaksiyon. Bu anlamda biraz daha sabırlı olunması gerekir. Karşılıklı sabır ve beraber çalışarak bu konuyu bence sürdürülebilirlik konusunda devamlılığı sağlayacağız.

Toplantının meslek komitelerinin sorunlarının görüşülmesi ve dilek ve temenniler bölümünde konuşan meclis üyeleri, şehir gündemi, sektörel sorunlar ve yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmede bulundu.

 “Özel okullarımız da bu ülkenin milli servetidir”

Meslek Komitelerinin Sorunları nın görüşülmesi maddesinde kürsüye gelen 29.Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “ Sayın Cumhurbaşkanımız,  okul yaptırma çağrısı yaparak okul binası eksikliğini belirtmiş ve bunun giderilmesi için de hayırsever vatandaşlarımızın katkı yapmasını istemiştir. Hayırsever vatandaşlarımızın, ‘eğitim meselesi memleket meselesi’ diyerek bu çağrıya kulak vereceklerini umuyorum. Bu katkıyı yapacak iş insanlarımızın olduğuna inanıyorum ve katkı yapacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum.” Dedi.

Taçyıldız ayrıca,  özel okullardaki kontenjan boşluklarının doldurulması konusunda devletin hizmet alımı ile destek olması konusunda görüşlerini dile getirerek “Devletimiz, özel hastanelerden hizmet satın aldığı gibi özel okullarımızdan da hizmet satın alırsa bu sorunun ve ihtiyaçların kısa sürede giderileceğini düşünüyorum. Özel okullarımız da bu ülkenin milli servetidir. Böyle bir hizmet satın alımı olursa özel okullarımız daha verimli çalışacak ve devletimiz çok büyük yatırımların altına girmeyecektir. İnsanlarımızın ciddi yatırımlarla kurdukları okulların da sağlıklı yürütülmesi gerekmektedir.” dedi. 

Özel okullarda merdiven altı uygulamaların önüne geçilmesi gerektiğini de belirterek “Dersanelerin kapatılmasının ardından özel okul olarak devam eden sektör temsilcilerimizin merdiven altı olarak tabir ettiğimiz kayıt dışı eğitim kuruluşlarıyla ilgili sorunları gitgide büyüyor. Vergilerini düzenli veren ve istihdam sağlayan okullarımız bu sorun ile ilgili çözüm önerisi beklemektedir” şeklinde konuştu.

"Harç bedellerinin analiz edilmesi gerekiyor"

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, sektör temsilcilerinden gelen talepleri dile getirerekÜyelerimizin aktardığı bazı konuları burada belirtmemiz gerekiyor. Birincisi, kişilerin kendi personellerini kendi araçları ile taşıyabilmesi konusudur. İkinci konu da, organize sanayi içerisinde bulunan işletmelerin harç bedellerinin yüksek olmasıdır. Organize sanayi içerisindeki yatırımcıların çalışma ruhsatlarını alırken, belediyelerce kesilen harçlar yüksek. Bu harçların birim fiyatlarının analiz edilmesi ile ilgili konuyu gündeme getirmek istedim” dedi.

Engelli sağlık raporu sorununa karşı Sakarya birlik oldu”

Toplantının Dilek ve Temenniler Bölümünde kürsüye gelen 31. Meslek Komitesinden Meclis üyesi Behlül Bayrak, şehir merkezinde ticareti olumsuz etkileyen otopark sorunu ile ilgili değerlendirmede bulunarak “Otopark sorunu bugünün sorunu değil, sayın eski belediye başkanı geldiğinde de biz okulların özellikle yazın boş kaldıklarında neden içlerinin değerlendirilmediğini sorduk. Özellikle caddenin bir kısmında yaptığım araştırma ile mal sahipleri özellikle depremden sonra İstanbul’da ikamet eden ve Sakaryalı olmayan kişiler tarafından satın alındı. Çok yüksek bedelli kira talep ediliyor. Biz sadece bu cadde ile mi ticaretimizi yönlendireceğiz? 10.000 liradan 23.000 liraya çıkan kira gibi rakamlarla karşı karşıya geliyorlar.” dedi.

Bayrak ayrıca, “Ticareti Geliştirme Komisyonu olarak SATSO Yönetiminin desteği ile önümüzdeki ay Sakarya esnafının ve halkının birbirleriyle daha çok kaynaşması ile algı ve farkındalık çalışmasını yürütmek için, cadde içerisinde alışveriş yürüyüşü yapacağız. Bu konuda meclisimizin de desteğini bekliyoruz. Ticaret erbaplarımızın iyi fiyatla ve kaliteli ürünlerle halkımıza hizmet edeceğine inanıyoruz.  Erenler’de açılacak olan outlet merkezi konusunda da Sakaryalı firmalarımıza verilmesini talep edeceğiz. Sakarya’da ticaretini yapan ve ticaretini geliştirmek isteyen firmaların gelişmesine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

 

 

Haber Tarihi : 26/2/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::