Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde, inşaat, müteahhitlik, mimarlık ve mühendislik sektörü temsilcilerinin talebi ile beton değerlerinin araştırılması amacıyla SATSO bünyesinde oluşturulan “Beton Araştırma Komisyonu” konuyla ilgili çalışmalarını tamamladı.

Komisyon üyeleri

Sektörde faaliyet gösteren firmaların konuyla ilgili talebine cevap vermek amacıyla oluşturulan komisyon, SATSO 18. Meslek Komitesi (Mühendislik ve Mimarlık Hizmetleri), 34. Meslek Komitesi (Müteahhitlik Faaliyetleri) üyeleri Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşturuldu. Komisyon, Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürüterek Yapı Denetim Firmaları, Yapı Laboratuvar Firmaları ve Hazır Beton Firmaları ile toplantılar düzenledi.

Sonuç raporu

Yapılan toplantılar neticesinde 1.757 yaş beton ölçümüne yönelik araştırmalar gerçekleştirilerek sonuçları çıkarılmıştır. Son 4 ayda gerçekleştirilen yaş beton kırımları değerlendirilerek aylara göre standardı sağlayan ve sağlamayan beton dağılımı yapılmıştır. Buna göre Ağustos 2020’ye kadar standartlara yüzde 50 oranında uygun olan değerlerin,  Eylül ayından itibaren yüzde 77 civarına yükseldiği tespit edildi.

Gerekli girişimler başlıyor

Yapılan çalışmalar sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, müteahhitlik firmalarına ve beton firmalarına gerekli yazıların yazılması ve ilgili kurumlarla iletişime geçilmesi kararı alınarak gerekli çalışmalar başlatıldı.

Sağlam, kaliteli, denetimli yapılar önceliğimizdir

Komisyon çalışmaları ve konu ile ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi; “Bir yapının kaliteli, dayanıklı olduğunu belirlemek içi çeşitli kıstaslar, yapılması ve gerçekleştirilmesi gereken kurallar vardır. Şehrimiz 22 sene önce Marmara Depremi ile büyük bir felaket yaşadı ve yapı sağlamlığının önemi de en çok o zamanda anlaşıldı.

Sakarya olarak bu süreçten sonra yapı denetimlerini, sağlamlığını ve kalitesini de her şeyin üzerinde tutan bir tutum sergilenmektedir.

Şehrimizdeki inşaat projelerinde kullanılan hazır betonların 28 günlük yaş beton testleri ile ilgili artan şikayetlerin değerlendirilmesi, araştırılması ve sorunun çözülmesi adına Odamız bünyesinde kurulan Beton Araştırma Komisyonu’muz, ilk günden bu yana konu ile ilgili titiz çalışmalar gerçekleştirdi. Gerçekleşen toplantılar neticesinde komisyonumuz çalışmalarında ciddi bir yol aldı.

Komisyon tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kısa sürede meyvelerini verdi. Yapılan çalışmalar sonucunda; firmaların, beton alımında fiyat oranlarının yanında, beton kalitesini de araştırması, beton değerlerinin çok titiz analiz edilmesi, müteahhitlerimiz ve şantiye şeflerinin sorumluluklarının hatırlatılması konuları belirlendi. Beton Araştırma Komisyonumuzun verimli çalışmaları neticesinde hazır beton santrallerimizin son aylardaki standartları karşılama oranlarının sürekli yükselişe geçtiği görüldü.

Sakarya olarak üretici kimliğimizin yanında üretimde kaliteyi de simgeleyen bir şehiriz. Dünyanın sıfır hata ile üretilen otomobilden, dayanıklı savunma sanayii ürünleri gibi birçok sektörümüz Sakarya’yı kalite şehri olarak tüm dünyaya tanıtıyor.

Zincirin her halkası önemli

Bu yükselişin daimi olacağından ve şehrimiz geleceğinin sağlam temeller üzerine kurulacağından şüphemiz yok. Kalitenin bir zincir olduğunu ve bir halkasında oluşacak sorunun bütüne yayılacağını biliyoruz. İnşaat ve yapı denetimi konusunda da zincirin bütün halkaları verimli bir şekilde çalışarak, nitelikli yapıların sürdürülebilir olması en büyük amacımız. Bu konuda Odamız bünyesinde araştırmalarını gerçekleştiren Beton Araştırma Komisyonumuz başta olmak üzere işbirliğini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve üye firma temsilcilerimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 3/3/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::