Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya’da faaliyet gösteren ekonomik tabanlı sivil toplum kuruluşları ile ortak bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

SATSO Hizmet Binasında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ  ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, SASİAD Başkanı Ümit Karayaka, SAKARYAGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, Ekonomi Ticaret Derneği Sakarya Başkanı Şamil Dedeoğlu ile SAMİB Başkanı Günay Güneş, Üretim Ticaret Kurulu Derneği Başkanı Özkan Pınar iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SATSO’nun üyeler ve Sakarya adına gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi; “Sakarya; konumu, üretimi, ticari altyapısı, kültürel ve turizm zenginliği, tarımsal hacmi ile özel bir kent. Sahip olduğu bu potansiyeli en verimli şekilde değerlendirme açısından SATSO olarak, şehrin dinamikleri ile işbirliği içerisinde, ortaklık kültürü doğrultusunda çalışmaya özen gösteriyoruz. Sakarya kamu, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve derneklerin uyum içerisinde çalıştığı örnek şehirlerden bir tanesidir. Şehrimiz için bizler ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşları olarak işbirliği ve ortaklık kültürünü önemseyerek bu şehir için çalışmaya devam edeceğiz. Katılımlarınız için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Başkan Altuğ’un açıklamalarının ardından söz alan STK temsilcileri, şehir ve ülke gündemine ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, “Şehrimiz adına temel bir fikir üretebileceğimiz çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. İlimiz adına gerçekleştirilen çalışmaları oldukça başarılı buluyoruz ve destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, “Sakarya her türlü engele rağmen büyüyebilecek bir şehir ancak şehir dokusunu bozmadan büyümeye dikkat edilmelidir.” dedi.

SASİAD Başkanı Ümit Karayaka, “Şehrimizde OSB’lerimiz ve tesis yatırımları artarak devam ederken bu gelişmelerden en büyük payı Sakaryalı firmalarımız hizmet vererek almalıdır. Şehrimiz büyürken aynı zamanda yerel firmalarımız da büyümeli, ticaretimiz ve hizmetimiz gelişmelidir.” dedi.

SAKARYAGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, “Bizler bu şehrin yerel dinamikleriyiz ve sosyal, ticari, ekonomi gibi alanlarda ortak bir ses ile etkimizi göstermeliyiz. Sakarya’nın en büyük ihtiyaçlarından birisi de iyi yönlerinin güzel bir biçimde tanıtılmasıdır.” diye konuştu.

SAMİB Başkanı Günay Güneş, “OSB Projeleri ile ilimizi ekonomisinin kaderi değişecektir. Buna paralel olarak ilimiz sanayicisinin de kendisini geliştirmesi, bu gibi projelerde yer alarak paydaşlık etmesi gerekiyor. OSB’lere nitelikli, teknolojik, çevreyi kirletmeyen üreticileri çekmeye çalışıyoruz. İstiyoruz ki; bu yatırımcıların en başında Sakaryalı yerel firmalar olsun.” dedi.

Ekonomi Ticaret Derneği Sakarya Başkanı Şamil Dedeoğlu, “Sakarya coğrafi olarak önemli bir konuma ve potansiyele sahip bir şehir. Bu kritik konumun getirdiği avantajları iyi kullanmalı ve dezavantajlara yönelik de önlemleri almalıyız. Ekonomi tabanlı STK’lar olarak bu gibi toplantılar iletişim adına oldukça verimli.” dedi.

Üretim Ticaret Kurulu Derneği Başkanı Özkan Pınar, “Sakarya birçok yönüyle ciddi potansiyele sahip bir şehirdir. Turizm konusunda Sapanca tercih edilen bir ilçemiz. Bölgeye üst düzey yabancı turistlerin gelmesi adına çeşitli tanıtım çalışmaları yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

İşbirliği ve ortak çalışmalar yürütülmesi konusunda görüş birliği yapılan toplantı değerlendirmelerin ardından sona erdi.


Haber Tarihi : 4/3/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::