Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çalışmalarını yürüten ve ağırlığını mobilya imalatçısı ve malzemecileri firmaların temsilcilerinin oluşturduğu 26’ncı Meslek Komitesi, yıllık istişare toplantısında bir araya geldi.

26. Meslek Komitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Okuyan ile komite üyeleri ve sektör temsilcileri iştirak etti.

Toplantıda ayrıca Etiyopya’dan gelen ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir heyet de misafir olarak ağırlandı, şehrimizin sosyo ekonomik durumu ve yatırım potansiyeli ile ilgili bilgi verildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren 26’ncı Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Okuyan, sektördeki son gelişmeler ve komitenin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Okuyan konuşmasında şunlara değindi; “ 26’ncı Meslek Komitesi olarak yüzlerce üyemizin odamızda ve sektörümüzde sesi olmaya devam ediyoruz. Bizler mobilya sektörünün gelişime açık yönleri çerçevesinde büyüyeceğine inanıyoruz. Bunun için de işimizi iyi yapmamız ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda, sektörün gelişme açık olması, gittikçe artan teknoloji transferi, kalite bilincinin artması gibi güçlü yönlerini iyi kullanmalıyız, bunların yanında ihracat yapma bilincini de artırmalıyız.”

Komitenin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında da bilgiler veren Başkan Okuyan,  “Şehrimiz mobilya konusunda kendine yer edinmiş başarılı iller arasındadır. Bizler de komite olarak bunun daha da devam etmesi için gelişmelere öncülük etmek zorundayız. Bu bağlamda Odamızın yürütücülüğün gerçekleştirdiği Uluslararası Ticaret Elçileri (UTE) Projesi’ne üyelerimizi entegre etme çalışmaları gerçekleştirdik. Yurtiçinde CNR İMOB-Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarına ve yurtdışında Mebel Moscow Mobilya Fuarına birçok firmamız ile birlikte katılım gösterdik ve sektörümüzün yurtdışındaki temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

26’ncı Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Lütfi Sunman, Sakarya Mobilya İmalatçıları Sanayii Sitesi Yapı Kooperatifi (SAMİKOP) hakkında bilgiler vererek son gelişmeleri katılımcılara aktardı. Sunman, “SAMİKOP sektörümüze çok ciddi faydaları olacak bir projedir. Gerçekleşmesi için çeşitli zorluklarla baş ettik ancak sonunda başardık. Dünyamız globalleşiyor ve ortak akıl ile ilerliyor. Bizim bu anlayışa uyum sağlayarak gelişmemiz gerekiyor. SAMİKOP ile elimizi taşın altına koyduk ve bu sektöre bir gelecek kazandırmak için çalışmalarımız devam edecektir.” dedi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, “ SATSO olarak 12 bini aşkın üyeyi temsil ediyoruz. 26’ncı Meslek Komitemiz sektörlerinin gelişimi için  çok ciddi çalışmalar yapmaktalar. Bu gibi istişare toplantıları üyelerin sorunlarının görüşülmesi ve çözüm önerilerinin verilmesi için fırsat sunmaktadır. Komitelerimizin bu tür istişare toplantılarını önemsiyoruz ve destekliyoruz.” dedi.

Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, geçmiş yıllarda komite üyesi olduğunu belirterek “Mobilya sektörünün gelişimi Sakarya ekonomisine katma değer sağlama anlamında önem taşıyor. Sakarya, sektörde akla ilk gelen iller arasında yer alıyor. Yatırımcılar için şehrimizin gelişimi de bir o kadar çok dikkat çekiyor. Bu tarz komite toplantılarının sektörel sorunların çözüme kavuşması ve ortak akıl konusunda ciddi faydaları olacağına inanıyoruz.” dedi.

SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş ise Sakarya’da bulunan 17 bin lise öğrencisinden 456 tanesinin mobilya bölümünde okuduğu bilgisini paylaştı. Üyelerin komite çalışmalarından haberdar olması için SATSO platformlarını takip etmelerinin önemine değindi.  Üye veri güncellemesi çalışmaları hakkında da bilgi veren Çatalbaş, komitelerin bu çalışmalarda Odamıza ciddi katkıları olacağının altını çizdi.

Toplantı üretim, nitelikli istihdam gibi konularda soru cevap bölümünün ardından  sona erdi.

 

 

 

 

Haber Tarihi : 13/12/2019
Haber Medya
Paylaş