SATSO ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansının ortaklaşa olarak düzenlediği “Almanya Kuzey Ren- Vesfalya Eyaleti’nin Bir Yatırım ve Ticaret Merkezi Olarak Sunduğu Fırsatlar Semineri” Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşti.

Seminere, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün LAtuğ başta olmak üzere, NRW. Invest Turkey Temsilcilik Müdürü Adem Akkaya, YMM-Kanat & Partner MbB Steuerberater Levent Şakar, AKTAS LEE Management Consultants Zafer Aktaş, Grup Danışmanlık AB Hibe Proje Uzmanı Ahmet Aydınlı, Nedex Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Beliğ Ünlüer ve çok sayıda sektör temsilcisi iştirak etti.

Seminerin açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ; ihracatçı firmaların artırılmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi: “Dünya hızlı bir değişimin içinde. Günümüzde insanlar, devletler, kentler, ülkeler bir rekabet içerisinde. Biz de Sakarya olarak güçlü olmak adına sektörlerimizi, firmalarımızı, işgücümüzü bu rekabete hazırlıyoruz. Gelişim ve değişim yarışında öncü olmalıyız.  Bunun bilinci ile gayret ediyoruz. Sadece üretmek değil, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve bu ürünleri dünyaya satmak öncelikli hedeflerimiz arasında olmalı. Bu doğrultuda rakiplerimizi iyi tanımak, ürün pazarlarımızı, hedef kitlelerimizi öğrenmek büyük önem taşıyor. Bu bölgelerden biri olan Almanya Kuzey Ren- Vesfalya Eyaleti’nin Bir Yatırım ve Ticaret Merkezi Olarak Sunduğu Fırsatları iyi değerlendirmemiz ve fırsatlarından istifade etmemiz anlamında toplantımızı önemsiyorum. Katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi

NRW.INVEST Turkey Temsilcilik Müdürü Adem Akkaya ise Kuzey Ren-Vestfelya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi:  “Almanya’da toplam 1.492.580 Türk vatandaşı yaşıyor. Almanya’ da ikamet eden her üç Türk vatandaşından bir tanesi Kuzey Ren- Vesfalya’ da yaşamaktadır. Almanya uluslararası bir kültüre sahiptir. 2005-2015 yılları arasında gerçekleşen doğrudan yatırımlarda fazla artış görülmektedir. Kuzey Ren ve Türkiye arasında ki yatırımlar satış ve satış sonrası yatırımlardır. Kuzey Ren- Vesfalya Eyaleti’ ne yatırım yapan şirket sayısı sıralamasında Türkiye, ilk kez Çin’ in ardından ikinci sıraya yerleşti. 2017 yılında bizim refakatimizle kurulan 46 şirket sıralamasında Hollanda ve Büyük Britanya’ nın önünde Türkiye’ye ikinciliği getirdi.”

YMM-Kanat & Partner MbB Steuerberater Yetkilisi Levent Şakar da “Türkiye’den, Almanya’ ya gelen şirketlere yardımda bulunuyoruz. Türkiye’nin en önemli yatırım ortağıdır Vesfalya. Türkiye’ den sonra en büyük Türk azınlığının yaşadığı ülkedir.” Bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Nedex Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Beliğ Ünlüer ise yatırımcıların şirket kurma aşamalarında yapmaları gereken uygulamalar hakkında bilgi verdi. Beliğ konuşmasında “Almanya’ da bir şirket yönetmek için orada ikamet etmenize gerek yok. Kendi seçtiğiniz sınırlı yetkiye sahip bir yönetici ile tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Fakat vergiden kâr etmek için Almanya’ ya gidilmez. Almanya’ ya gitmekte ki amacınız tüm dünyaya açılabilmek olmalıdır.” dedi.

 

Haber Tarihi : 12/11/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::