Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi (UTE)’nin ikinci etap eğitimleri başladı.

Projenin başarıyla tamamlanan birinci etabında eğitim alan kursiyerler, görev aldıkları firmaların ihracata başlamaları veya ihracat yapan firmaların yeni pazarlara açılması gibi birçok konuda katkı sağladılar. İhracat kapasitesini artıran birçok firma ise şehrimizin ekonomisine ve ihracatına katkı sağlamaya devam ediyor.

Katılımın projenin ilk etabında olduğu gibi yüksek gerçekleştiği ikinci etap projesinde

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden öğretim üyeleri, kursiyer öğrencilere ileri düzeyde uluslararası ticaret eğitimi vererek ihracat konusunda çok daha fazla firmaya katkı vermelerine yardımcı oluyorlar.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Uluslararası Ticaret Elçileri Projemizin birinci etabında elde edilen başarı ile ilimiz istihdam ve ekonomisine sağladığı pozitif katkıları sayesinde ikinci etabına daha da heyecanlı hazırlandık. Üyelerimizin Uluslararası Ticarete yönelik kurumsal kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olan projemizin uygulamakta olduğumuz diğer Uluslararası Ticaret Projeleri gibi önünün daima açık olacağını ve tüm Türkiye’de örnek alınıp, sesinin yankılanacağını düşünüyorum.

İlimizde üniversite-sanayi işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olarak değerlendirilen projede kursiyerlerin firmalarda geçirdikleri oryantasyon sürecinin ardından, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden öğretim görevlileri, katılımcılara ihracat konusunda eğitimler veriyor. Eğitimlerin ardından 6 ay boyunca devam edecek mentörlük eğitimleri başlayacak.

“İhracat Sizden, Uzmanı Bizden” sloganı ile yürüttüğümüz projemiz ile Sakarya’da 1000 ihracatçı firma hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmaya hız kesmeden devam ediyoruz. Eğitimlerini tamamlayarak firmalarımızda çalışmaya başlayan kursiyerlerimizin her birinin gerçek bir dış ticaret uzmanı olacağına ve şehrimiz ihracatına nice katkılar sağlayacaklarına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Haber Tarihi : 1/11/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::