Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Türkiye 2023 yılında geçen yıla göre yüzde 0.6 oranında artışla 255,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sakarya iş dünyası ise 2023’te geçtiğimiz yıla göre yüzde 16’lık artışla 5.7 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu ihracat Sakarya tarihinin en yüksek yıllık ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Sakarya bu sonuçlarla birlikte 2023’ün en büyük 7’nci ihracatçı şehri olarak ekonomiye katkı sundu.

2023’te İhracatın %88’i Otomotiv Endüstrisi’nden

Sakarya’nın 2023 yılı ihracat rekorunda başı çeken ilk 5 sektör otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri, makine ve aksamları ile iklimlendirme sanayii oldu. Sakarya’nın ihracatta lokomotif sektörü olan otomotiv ise 2022’ye göre ihracatını %23.2 oranında artırdı ve rekor ihracatın %88’ini tek başına gerçekleştirdi.

Sakarya 2023’te Türkiye’nin En Büyük 4. Otomotiv İhracatçısı

Sakarya 2023 yılında Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde en büyük 4. ihracatçı ili oldu. 2023 yılında toplam 13 sektörde ihracatını geçtiğimiz yıla oranla artırdı.

Dünyanın 164 Noktasına İhracat

Sakarya iş dünyası 2023 yılında serbest bölgeler dahil olmak üzere dünyanın 164 ülkesine ihracat gerçekleştirdi. 2023 ihracatında başı çeken ilk 5 ülke ise Polonya, Fransa, İspanya, Birleşik Krallık ve İtalya oldu. Sakarya 2023 yılında 2022’ye kıyasla 77 ülkeye ihracatını artırma başarısı gösterdi.

Rekor İhracatı Değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Sakarya’mız her geçen gün dünya ticaretinde etkinliğini artırmaya devam ediyor. Dünya’da ticaretin pandemiden bu yana 2 trilyon kadar daraldığı bir ekonomik gidişatta Türkiye’miz 255.8 milyar dolar, Sakarya’mız da 5.7 milyar dolar ile rekorları kırarak 2023’ü noktaladı. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz 5.5 milyar dolarlık rekorun üzerine çıkmış olmak böyle bir ekonomik ortamda memnuniyet verici.

Dünya’da üretim modelleri değişiyor, ticaret artık daha da rekabetçi ve hızlı olmayı gerektiriyor. Dünyadaki ticaret pastasından her geçen gün biraz daha büyük dilim almak adına geleceği öngörüsü ile hamleler yapmak önem taşıyor.

Son yıllarda ülkemizi ve dünyayı sarsan salgın hastalıklar, doğal afetler, sıcak savaşlar ticaretin dengesini bozdu. Sakarya olarak bizler geleceği dünden tasarlayarak tüm dünya için üretmeyi benimsemiş bir şehiriz. Yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir üretimi merkeze alarak yatırımlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Sanayide yeşil dönüşümü teşvik edici uygulamaları hayata geçiriyoruz. Ur-Ge projelerimiz buna örnektir.  Bu hamlelerimiz ile umuyoruz ki ihracatta yükselişimiz devam edecek. Katkı sunan iş dünyamıza teşekkür ediyorum.

İhracat rekorunu kırmamızdaki en büyük pay sahibi olan, yarattıkları katma değerli üretim ile bizleri dünya ticaretinde öne taşıyan Sakarya’mızın kıymetli iş dünyasına teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber Tarihi : 4/1/2024
PAYLAŞ
Son Haberler ::