Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, “Abaza Acıkası” ile ilgili yapılan Coğrafi İşaret Tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanarak tescillendi.

Abaza Acıkası’nın da coğrafi işaret tescilinin alınmasıyla birlikte Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Sakarya için 13 coğrafi işaret tescilli ürün alınmış oldu.

Gelişmeyle ilgili açıklamada bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Göçlerle kurulmuş, 70’ten fazla milletin kültürel zenginlikleri ve bereketiyle şekillenmiş, her milletin kendi ürünlerini barındıran, güçlü bir yerel mirasa sahip Sakarya’mızın artık yeni bir coğrafi işaret tescili daha oldu.

Geçmişi kadar geleceği de aydınlık olan ilimiz geçmişinden gelen kültürünü de geleceğine taşımak için elinden gelen gayreti gösteriyor ve bu gayrette önde gelen kurumlardan biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  

Şehrimizin en çok coğrafi işaret başvurusu yapan ve alan kurumlarından biri olarak Adapazarı Dartılı Keşkek, Adapazarı Islama Köftesi, Adapazarı Kabak Tatlısı, Pamukova Ceviz Ezmesi, Pamukova Kavunu, Sakarya Abaza (Abaza) Peyniri, Sakarya Kazımpaşa Köftesi, Taraklı Enginarı, Taraklı Uğut Tatlısı, Taraklı Şimşir Kaşık, Taraklı Şimşir Tarak ve Üre Tatlısı’nın ardından 13. Coğrafi işaret olarak da Abaza Acıkası’nın coğrafi işaret tescilini aldık. Sakarya’nın bu kültür mirasını da tescillemiş olduk.

Ana malzemesi kapya biber ve baharat olan Abaza Acıkası genelde kahvaltılarda sıklıkla tüketiliyor.

Bugüne kadar birçok tarihi ve kültürel yayın ile Sakarya’mızın kadim tarihini tanıtan Odamız coğrafi işaret tescili başvuruları ile de şehrimizin yerel ürünlerine sahip çıkmaya devam edecektir. İlimize ve Sakaryalılarımıza hayırlı olsun.”

 

ABAZA ACIKASI TARİFİ

Malzemeler

  • 2 kg kapya biber
  • 4 su bardağı su
  • 1,5 çorba kaşığı tuz
  • 4 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı kuru kişniş / ahusha
  • 1½ çorba kaşığı asıpra (bir Abaza otu)
  • 1½ çorba kaşığı reyhan / arahana
  • 1 kg çekilmiş ceviz

Yapılışı

  • Kapya biberler yıkanır ve bir tencerede 4 su bardağı suyla haşlanır. Haşlanan biberler kevgirden geçirilir. Suyun tamamen süzülmesi için biberlerin üzerine ağırlık konularak bir gece bekletilir. Biberler sarımsaklarla birlikte rondodan geçirilir. Elde edilen karışıma baharat, tuz ve ceviz ilave edilir. Özdeşleşene kadar karıştırılır.

Haber Tarihi : 26/2/2024
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::