SATSO 9. Meslek Komitesi yetkisiz servislere karşı tüketicileri uyardı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 9. Meslek Komitesi (Dayanıklı Tüketim Malları Ticareti) Üyeleri, gerçekleştirdikleri son aylık olağan toplantılarında tüketicileri mağdur eden sahte ve yetkisiz servislere yönelik uyarılarda bulundu.

Komite Başkanı Samet Alaylı ve komite üyeleri, sahte ve yetkisiz servislerin sosyal mecralardan tüketiciyi çok rahat bir şekilde yanıltabildiklerine vurgu yaparak dolandırılmamak adına yetkili servislerin dikkatle seçilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Komite Başkanı Alaylı, “Dijitalleşen dünyada artık bir problemi çözmek adına tarayıcı veya arama motorlarından yardım alıyoruz. Evlerindeki elektronik ürünlerinde sorun yaşayan tüketici vatandaşlarımız da internet siteleri üzerinden çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım ancak bunu suistimal eden dolandırıcılar da bu mecralarda rahatlıkla faaliyet gösteriyor.

Yetkisiz servisler yetkili servis gibi çok rahatlıkla arama motorlarına, sosyal medya hesabı açarak sponsorlu şekilde reklamlar verebiliyorlar.  Kişisel verileri ihlal edip tüketicilere telefon veya mesaj yoluyla ulaşarak ürünlerinin bakımları olduğuna yönelik kandırabiliyorlar. Ayrıca hiçbir yetkili servis bir ürününüzün bakım vakti geldi diye sizleri aramaz.

SERBİS Platformu

Bu durumdan tüketiciler kadar gerçek yetkili servislerimiz ve satıcı işletmelerimiz de kötü etkileniyorlar. Tüketicilere tavsiyemiz internet üzerinden yaptıkları araştırmada ürünlerinin markasına ait olan resmi web sitelerinde bulunan yetkili servis listesinden arama yapmaları ya da Ticaret Bakanlığımızca Temmuz 2020’de faaliyete geçen SERBİS platformu (www.servis.gov.tr’)üzerinden yetkili servislere ulaşmalılardır.

Haber Tarihi : 18/1/2023
Paylaş