Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektör temsilcilerinin oluşturduğu 7. Meslek Komitesi, sektörlerinin başlıca sorunlarından olan kayıt dışılık konusunda tüketicileri bilgilendirmeyi ve bu konuda çalışmalar sürdürmeye devam ediyor.

Komite Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen son aylık olağan toplantıda tüketicileri zarara uğratırken sektörü de güven anlamında mağdur eden kayıt dışılığa karşı konuyu yeniden gündeme getirerek alınacak önlemleri yineledi.

7. Meslek Komitesi Başkanı Ömer Mustafa Göbeloğlu, tüketicinin mağdur olmaması adına ruhsatlı ve yetkili servislerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı; “Günümüzde evlerin birçoğunda elektronik, doğalgaz, su, beyaz eşya vb. her kalemden ustalık gerektiren ürünler mevcut. Tüketicilerimiz herhangi bir sorun anında normal olarak internet arama motorlarından, sosyal medya hesaplarından ya da evlerinin kapılarına bırakılan kartvizitlerden servislere ulaşıyorlar. Bunun da daha kötüsü olan bir durum ise 0850 ya da 444’lü numaralardan tüketiciyi KVKK’ya aykırı bir durumda arayarak kombi vb. aletlerinin bakım zamanının geldiği gibi yanlış bilgilendirmelerde bulunuluyor.

“Üyelerimiz ile Normal Yoldan Rekabet Edemiyorlar”

İçinde bulunduğumuz bu soğuk günlerde kombi tamir-bakım servislerine olan talep oldukça fazladır ki yaz mevsiminde de bu durum klima vb. cihazlarda aynı şekilde geçerlidir. Günümüzde sektörümüzdeki bilgili ve tecrübeli, hizmet kalitesini artırmış üyelerimiz ile haklı rekabet edemeyen bu firmalar yolu herhangi bir ruhsat almadan, kayıt dışı, sertifika vb. belgeler ile hizmet derecesini yükseltmeden yanlış yollarda bularak bu şekilde piyasada faaliyet gösteriyorlar.

“Sektörümüzün Güven Hassasiyeti”

Bazen arızayı tespit edemeyip tüketicinin zamanını ve parası alıyorlar, bazen de cihazda herhangi bir arızası olmamasına rağmen arızayı çözdüğünü belirterek, sağlam olan parçasını söküp arızalı parçayı takarak ya da temizlik ve bakım yaptığını belirterek kullanıcılardan haksız, yüksek ücretler talep ediliyor. Bu durumda hem tüketici hem de o ürünü eve monte eden yetkili servis mağdur oluyor. Sektörümüzün tüketiciye karşı sorumluluğu ve güven hassasiyeti de zarar görmüş oluyor.

“Tüketicilerimiz Bilinçli Olmalılar”

Bizler komite olarak hem tüketiciyi hem üyelerimizi korumak adına mücadele ediyoruz. Ancak durum tüketicinin bilinçli davranışıyla engellenecektir. Bu konuda tüketicilere tavsiyemiz: yetkili servis aramaları için Ticaret Bakanlığı’nın resmi hizmeti olan ve her yetkili/özel servisin kayıt olma zorunluluğunun olduğu servis.gov.tr adresinin kullanılması, 0850 alan kodlu numaralardan gelen sahte aramaları “izinsiz” arandığını beyan ederek CİMER’e şikayet edilmesi, arama motorundan yapılan aramalarda dikkatli ve seçici davranılması ve gelen servislerden yapılan işlemin faturası almaya özen gösterilmesi konusunda uyarıyoruz.

Haber Tarihi : 28/2/2023
Paylaş