Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 16. Meslek Komitesi (Sigortacılık ve Finans) organizasyonuyla, “Sigorta Ürünleri Satış” eğitimi gerçekleştirildi.

16. Meslek Komitesi Başkanı Ünal Ünalan, Başkan Yardımcısı Mutlu Eşme, Komite Meclis Üyeleri Tuncay Cebeci, Ayhan Akdağcı ve Zafer Yıldırım ile Komite Üyeleri Ali Esen ve Şerafettin Gülerce’nin de katılımıyla SATSO Hizmet Binasında sektör temsilcisi meslek grubu üyelerine yönelik gerçekleştirilen eğitimde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölüm Başkanı, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Danışmanı Prof. Dr. Nilüfer Dalkılıç'ın sunumuyla satış süreci ve müşteri ilişkileri yönetimine yönelik ayrıntılı bilgiler paylaşıldı.

Prof. Dr. Dalkılıç, “Sigortacılık sektöründe herkes birbiriyle yakın ilişkiler kuruyor ve bu bağ çok önemli bir ayrıcalıktır. Sigorta ürünleri satışını yüzeysel düşünmemek gerekiyor. Satış bir sonuçtur ve çok önemlidir. Bu nedenle satışçı hak ettiği saygıyı da kazanmalıdır. Sigorta ürünlerini satıcısında ikna kabiliyeti ve müşterinin ihtiyaçlarını anlama, analiz etme ve çözüm üretme yetenekleri iyi olması gerekir.

Günümüzde ihtiyaçlar ve beklentiler, müşteri profilleri ve kuşaklar sürekli değişiyor. Sigortacılık sektöründe kendimizi sürekli güncel tutmalı ve yenilikleri, en yeni ürünleri takip etmeliyiz. Teknoloji olarak hep önde olmalıyız, geride kalmamalıyız. Samimiyet ve güven oluşturmak müşterilerimizi elimizde tutmak için en önemli etmenlerdir.

Satış sürecince müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak ürünleri en net şekilde sunmalıyız ve insanlarda sigortayı ihtiyaç olarak düşünmelerini sağlamalıyız. Bu süreçte acentemizin hizmetini, sigorta poliçesini sigorta şirketinin ismiyle pazarlıyoruz. Müşterilerimiz için öncelikli olan fiyat olabilir ancak onları sigorta poliçesinin kapsamları ve avantajlarına yönelik yeterince bilgilendirerek tatmin olmalarını sağlamak önemlidir. Tüketicide sigortaya karşı bilinç oluşması gerekiyor. Deprem, yangın vb. durumların ardından sigortanın önemini anlıyor ancak bir satışçı olarak bu gibi felaketlerden önce sigorta ihtiyacını müşteride hissettirmemiz gerekiyor. Yeni nesil acente kavramında artık bir satışçı değil sigorta danışmanı kimliğindesiniz. Dünyada en sık aranan kişiler doktor, avukat ve sigortacılardır.” dedi.

Sunumlar ve bilgiler paylaşılan eğitimin sonunda soru-cevap bölümü gerçekleştirildi. Prof. Dr. Dalkılıç ve SATSO Üyeleri arasında merak edilenlere yönelik fikir alışverişi yapıldı.

Haber Tarihi : 27/5/2023
Haber Medya
Paylaş