Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1114 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Mayıs ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis tarafından tasdik edildi.

SATSO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, önemli mesajlar verdi. Şehrin birikimi ve potansiyeli ile ihracat değerlerinin çok daha yükseleceğini vurgulayan Kösemusul, 10 OSB ve Otomotiv İhtisas EB birlikte kaçınılmaz olan nüfus artışına şehrin zihin olarak hazır olması gerektiğinin altını çizdi. Kösemusul, ““Marka bana lazım değil. Ben zaten para kazanıyorum” diye asla düşünmeden, ciddi ve kararlı bir şekilde, zamanın ruhuna uygun çalışarak rekabet ortamının zorunlu kıldığı markalaşma hareketini mutlaka başlatmalı; kaçınılmaz dönüşüme kendimizi ve kurumlarımızı hazırlamalıyız.” dedi.

SATSO Temmuz Meclisi Yapıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında SATSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1114 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Haziran ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis tarafından tasdik edildi.

Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Zamanı

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Meclis Toplantısındaki konuşmasına Genel Sekreterlik değişikliğini paylaşarak başladı. Uğur Tın ve Yeni Genel Sekreter Yiğit Ateş’e başarı dileyen Kösemusul konuşmasının başında terör olayları ile ilgili düşüncelerini aktararak, “Türkiye’nin yükselişini ve büyümesini istemeyenlerin, başarı yolculuğuna fitne ve kan bulaştırmak isteyenlerin provokasyonları ile sıkıntılı bir süreçteyiz. Terör Örgütü tarafından şehit edilen asker ve polislerimize Allah'tan rahmet; kederli aileleri ve milletimize sabır diliyor; terörü şiddetle lanetliyorum. Çatışma ortamı bu ülkeye asla fayda sağlamaz. Kan ve gözyaşı yerini birlikte yaşamanın güzelliğine, ortak hedefler ve ortak idealler doğrultusunda ülkemiz için hep birlikte çalışmanın bereketine bırakmalıdır. Gün, bir ve beraber olmanın, kardeş olmanın, ülkemiz ve milletimize kirli oyun hesabı içinde olanlara karşı dimdik ayakta durmanın günüdür. Rabbim ülkemize ve milletimize oyun hesabında olanlara fırsat vermesin. Ekonomide güven ve istikrarın devamı için bu sıkıntılı sürecin bir an evvel ortadan kalkmasını; koalisyon ya da tekrar seçim; yeni hükümetin bir an evvel kurulmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Daha Fazla Katkı Peşindeyiz

Sanayi ve ticarette Sakarya’nın atılım döneminde olduğunu aktaran Kösemusul, şehrin iş dünyasının ekonomiye daha fazla katkı amacıyla başarılı çalışmalar gerçekleştirmek istediğini vurguladı. Kösemusul, “Hedeflerimize ulaşma yolunda Odamız, üzerine düşen sorumluluğu en güzel şekilde yerine getirmek mecburiyetindedir. Kaliteli eğitim, nitelikli istihdam, güçlü üretim ve yükselen ihracat için her bir başlığı ayrı ayrı değerlendirmek zorundayız.” dedi.

 

İhracatımız Artacak

Dış ticaret rakamlarını değerlendiren Başkan Kösemusul, ihracat ve ithalat rakamlarını paylaşırken kilogram başı ihracat değeri üzerinden dönüşüm hareketi ile ilgili mesajlar verdi. İhracata dayalı büyüme modelinde Sakarya’nın üzerine düşeni en güzel şekilde yapacağını aktaran Kösemusul, “Son ihracat rakamlarımıza baktığımızda genel ekonominin etkileri devam etse de, seçim sonrası yaşanan sürece de rağmen ihracat rakamlarımızda, açılan şirket sayılarımızda bir hareketlilik var. Sakarya'mız ise 166,6 milyon dolar ihracatı, Mayıs ayına göre yüzde 20’lik artışı ile en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında, yeniden, 9. sırada. Sakarya’mızın ithalat rakamlarına baktığımızda TÜİK verilerine göre son açıklanan ay olan Mayıs ayında geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre ithalatımız %14,4 azalmış durumda. İhracatımızda olumlu gelişmeler yaşanırken ithalat rakamlarımızda da bir azalma görünüyor. Bu da bizi memnun eden bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

 

Dönüşüme İhtiyacımız Var

Kilogram başı ihracat değerlerine baktığımızda ise şunu net görebiliyoruz. İhracat fiyatı ne kadar yükselirse, hedeflerimize o kadar ulaşırız. 1 kilo teknoloji ürünü satmak ile 1 kilo tarım ürününü ihraç etmenin aynı fiyat olmayacağını hepimiz biliyoruz. İhracatta bir dönüşüme ihtiyacımız var. Tarım ürünleri ihracatımız da mutlaka yüksek olsun, diğer sektörlerde de yüksek olsun. Sakarya’mız hamdolsun otomotiv sektörünün avantajı ile kilo başına ihracat değeri Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Türkiye’de 2015 ilk 6 ay kilo başına ihracat değeri 1,4 – 1,5 dolar seviyelerinde iken Sakarya’mızda bu değer, 4,5 dolar. Otomotiv sektörüne bakarsak bu değer ise 8,3 dolar.

 

Sakarya’mızın Avantajlarına Odaklanalım

Otomotiv sektöründeki avantajlarımızla birlikte Sakarya’mız ekonomisini değerlendirdiğimizde şunu net olarak görebiliyoruz. Sakarya’mız üreterek büyüyecek ve ihracat değerini yükseltmek için, ülkemizin ihracat hedefine vereceğimiz katkıyı daha üst seviyelere çıkarmak için Sakarya’mızın avantajlarına odaklanmamız, markalı ve yüksek teknolojili ürünler ihraç etmemiz lazım. “Marka bana lazım değil. Ben zaten para kazanıyorum” diye asla düşünmeden, ciddi ve kararlı bir şekilde zamanın ruhuna uygun hareket ederek rekabet ortamının zorunlu kıldığı markalaşma hareketini mutlaka başlatmalıyız. AR-GE, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya önem vermeli, katma değerimizi daha da artırmalıyız.

Büyük Firmalar Şehrimize Katkısını Yükseltmeli

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Marka değerimizi yükseltecek yatırımların şehrimizde olmasını, şehrimizde olmalarından memnuniyet duyduğumuz firmaların yatırımlarını artırmalarını, büyümelerini istiyor; Sakarya’mıza her anlamda en iyi katkıyı vermeleri için çalışmalar yapıyoruz.

 

Otomotivin Katkısıyla İhracatta Hedef İlk 5!

Otomotiv sektörüne niçin önem veriyoruz? Sakarya’mız nitelikli istihdamı ile bu sektörde yıldız şehirlerden biri. Otomotiv Endüstrisi Haziran ayında şehrimizden 16 bin ton ihracat yapmış. İlk 6 ay rakamı ise 92,8 bin ton. Kümelenme çalışmalarımızın sonucunda; milyar dolarlık yatırımların yapılacağı Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi’nin de ekonomimize kazandırılması ile şehrimiz ihracatı çok daha iyi seviyelere gelecektir. SATSO olarak yatırımların takipçisiyiz. ARGE, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya da önem verdiğimizde başarılı olacağımıza, kilogram başı ihracat değerlerimizi yükselterek ileri teknoloji ihraç eden ülke ortalamalarının da üzerine çıkacağımıza ve ülkemizde ilk 5 il arasında olma hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Ortalamalarının Üzerindeyiz

2015’in ilk dönemindeki firma sayılarındaki artışta Türkiye ortalamasının üzerinde olduklarını aktaran Kösemusul, girişimciliği desteklediklerinin altını çizdi. Kösemusul, “Şirketler ekonominin kılcal damarlarıdır, hayati önem taşırlar. Ekonomide güven ve istikrar olursa başarıdan söz edebiliriz. Güven duymayan ticaret yapamaz. Bu doğrultuda girişimciliğin desteklenmesi ve daha nitelikli bir duruma kavuşturulması için paydaşlarımızla birlikte çalışıyor; eğitim programları düzenliyoruz. Odamız verilerine baktığımızda 2014 yılı ilk 6 ayında 579 şirket açılırken 2015 yılında bu rakam 719’a yükselmiş. Kapanan şirket sayılarında ise 2014 yılında rakam 797; 2015 yılında ise 230’a gerilemiş. TOBB verilerine göre ülke genelinde 2015 yılı ilk altı ayında kurulan şirket sayısı, 2014 yılının aynı dönemine göre %18,12 artarken Sakarya’mızda bu rakam %24,18. Kilo başı ihracat değerlerinde olduğu gibi şirket sayılarında da ülke ortalamalarının üzerindeyiz. Daha yüksek ekonomik değerlere sahip bir Sakarya için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Nüfus Artışı Geliyor, Yaşam Kalitesi İçin Çalışmalıyız

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, meclis konuşmasının sonunda sanayide yaşanan gelişmelerle birlikte beklenen nüfus artışına değindi. Hızlı değişime şehrin hazır olması gerektiğini aktaran Kösemusul, yaşam kalitesi için tüm kurumların ortak politikalar için harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Kösemusul, Sakarya’mız sanayisi ve ticareti için kümelenme çalışmalarını hızla devam ettiriyoruz. Çalışmalar sonucunda 10 OSB ve Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ile ticaret bölgelerimiz olacak. Bu çalışmalarla birlikte şehrimizde toplam 90 bin istihdam ve yaklaşık 300 - 350 bin yeni nüfusa sahip olacağız.

Sakarya’mıza İlgi Çok Yüksek

Şehrimize her alanda büyük bir ilgi var. Geçtiğimiz hafta Güney Kore Başkonsolosunu misafir ettim. Sohbetimizde de bunu gördük. Merkezi Yönetim, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Üniversite ile ortak akıl ve ortak vizyonla çalışarak önemli mesafeler aldık ve almaya devam ediyoruz. Güney Kore, firması Hyundai EURotem ile Sakarya’mızda yeni yatırımlar yapmak istiyor. TOYOTA yatırımlarını artırarak sürdürüyor. Türk Traktör ve diğer firmalar da yatırımlarını yükseltmek için gün sayıyor.

Yaşanabilir Kentler Sıramızı Birlikte Yükseltelim

Zamanın ruhunu iyi okumak, çalışmalarımızı zamanın koşullarına uygun bir biçimde güncellemek hayati öneme sahiptir. Kendimizi ve kurumlarımızı yenilemek zorundayız. Çok hızlı bir değişimin içindeyiz. Bu değişim ivmesini paydaşlarımızla birlikte yöneterek Sakarya’mızın her alanda kapsamlı bir dönüşüm yolunda ilerlemesine azami katkıyı vermek istiyoruz. Sakarya’mızın her alanında büyük bir potansiyel, yüksek bir enerji var. Bize düşen bu güçlü potansiyelin doğru kullanılmasına azami katkıyı vermek; şehrimizin niteliklerini avantaja dönüştürerek niceliksel başarılar elde etmektir. Kendi alanlarımızda en iyi ve doğru projeleri üreterek yaşam kalitesinin daha da yükselmesine ve yaşanabilir kentler sıralamasında Sakarya’mızın yerini daha da üst seviyelere çıkarma çabasına katkıda bulunmalıyız.” diye konuştu.

Eğitim ve Nitelikli İstihdam Çalışmalarımız Devam Ediyor

Eğitim çalışmalarına dikkat çeken Kösemusul, nitelikli istihdamdan söz ederken bu potansiyeli korumak ve yenilenebilir kılmak zorunda olduklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kösemusul, “Hedeflerimize ulaşmak için eğitim çok önemlidir. Sakarya Üniversitemizle birlikte hayata geçirdiğimiz 3+1, 7+1 ve UMDE programlarında çalışmalarımız sürüyor. Otomotiv için Üniversitede Mühendislik dahil yeni bölümler açıldı.

 

SATSO EML Yükseliyor

Sanayimizin nitelikli ara eleman ihtiyacına da katkı vereceğiz. Dün Yönetim Kurulumla inşaatı inceledim. Arifiye’de 1. OSB içerisinde başlattığımız 16 derslik ve iki atölyeden oluşacak Endüstri Meslek Lisesi inşaatımız yükseliyor; hızlı bir şekilde sona yaklaşıyoruz.

Serdivan’a Kız Meslek Lisesi Geliyor

Yine Serdivan ilçemize TOBB ve SATSO olarak kazandıracağımız Kız Meslek Lisemizin de gerekli çalışmaları tamamlanmak üzere. Temelini Rifat Başkanımızla birlikte çok kısa süre içerisinde hep birlikte atmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Taraklı Fenerli Konak Müze Olarak Açılacak

Kösemusul, Fenerli Konak ile ilgili bilgi vererek konuşmasını tamamladı; “Taraklı İlçemize SATSO olarak hediye ettiğimiz Fenerli Konak’ta çalışmalarımız tamamlandı. Müze olarak dizaynı sonuçlanınca inşallah hep birlikte Müze’nin açılışını da yapmış olacağız. Biz Sakarya’mızı sanayisi, ticareti, tarımı, turizmi ve diğer tüm parametreleri ile marka kent yapmak için tüm paydaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman ve her fırsatta ifade ettiğim gibi “Sakarya’mızın büyümesi demek; Türkiye’mizin büyümesi demektir.” dedi.

Tarımda Devrim

Yönetim Kurulu’nun faaliyetleri ile ilgili değerlendirme yapan Meclis Üyesi Turgay Çelik ilimizdeki tarım alanlarının katma değerli bir şekilde değerlendirilebileceğini belirterek  “Tarım alanında devrim niteliğinde gelişmeler var bunları değerlendirmeliyiz. Gündemimizde sadece otomotiv sektörü yer almamalı, tarım ve tarım makinaları da ihracat anlamında önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

Bilişim Sektörü Servis Hizmetleri Azami Fiyat Tarifesi

31. Meslek Komitesi’nin talebi üzerine gündem maddelerine eklenen bilişim sektörü servis hizmetleri azami fiyat tarifesi uygulanması maddesinde konuşan Meclis Üyesi Necmettin Kırık komite olarak böyle bir uygulamanın başlatılması yolunda gereklilikler konusunda bilgi verdi. Kırık “Üyelerimizden bu konuda gelen yoğun talepler doğrultusunda bir çalışma yaptık. İlimizde bilişim sektöründe rekabet koşullarında eşitliğin sağlanması haksız rekabetin en aza indirilmesi için bu uygulamanın faydalı olacağına inanıyoruz” dedi. Madde meclis üyelerinin değerlendirmesinin ardından oy çokluğu ile kabul edildi.

SATSO Arazisi Genişleyecek

Bir diğer gündem maddesi olan “SATSO Hizmet binası sınırındaki evin 750 bin TL+masraflar karşılığında alınması” konusunda da Meclis üyeleri değerlendirmelerde bulundu.

Konu ile ilgili bilgi veren Başkan Kösemusul yeni imar planları ile birlikte arazimizin içinde kalan bu binanın alınması için uzun zamandır çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Şimdi bize gelen fiyat tekline istinaden birlikte karar vermek adına sizlere sunduk.

Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu SATSO 2015 bütçesinin konu ile ilgili uygun olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili değerlendirme yapan Meclis Üyelerinden Vahap Gün, İzzet Dönmez yapılması planlanan çalışmanın odamız ve üyelerimiz adına oldukça faydalı olacağına inandıklarını dile getirdi.

Meslek Komitelerinin Sorunları

Meslek Komitelerinin Sorunlarının görüşülmesi maddesinden önce konuşan Meclis Başkanı Akgün Altuğ 1. Organize Sanayi Bölgesine giden yol güzergahının düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Altuğ konuşmasında “Burası Sakarya ekonomisinin iskeleti. Sabah ve akşamları çok yoğun trafik oluyor. Bu bölge için uygun bir yol değil.” diyerek Yönetim Kurulu’ndan bu konuda çalışma talep etti.

Vergi Tahakkuk Sıralaması

Meclis Üyesi Hüsnü Elbek de büyük firmaların merkezlerini Sakarya’da olmaması sebebiyle vergi tahakkuk oranları konusunda ilimizin geri sıralarda olduğu konusuna değinerek  “Sakarya ihracatta ilk 10 il arasında olmasına rağmen bu ihracatı yapan firmalarla vergi tahakkuk oranında 63. Sırada yer alıyor. Bunun sebebi büyük firmaların vergilerini ilimize ödemiyor olmasıdır. Bu konuda gayret göstermeliyiz” dedi. Elbek;  SATSO Yönetimine bu konu ile ilgili girişimlerde bulunulması gerektiğini önerdi.  Elbek, ayrıca servis ve nakliye sektöründe hizmet alımları konusunda Sakaryalı firmaların tercih edilmesinin aynı zamanda vergilendirme anlamında da önem taşıdığı örneğini vererek yerel firmaların desteklenmesine dikkat çekti.

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise Sakarya’da vergi tahakkuk sıralamasında gerilerde yer alması ile ilgili oluşturulan bir algının değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek “Büyük firmaların başka yer vergilerini ödemesi nedeniyle küçük esnaf vergisini ödemeyi sevmeyen bir şehrin esnafları durumuna düşüyor. Vergisini başka illere ödeyen merkezi burada olmayan firmalar sebebiyle böyle haksız bir algının oluşturulmasını istemeyiz.” dedi.

İPART Destekleri

Meclis Üyesi Bülent Yazar da İPART Desteklerinin Ekim ayından itibaren tüm illere verileceği bilgisini aktararak bu konuda ilimizin de desteklerden maksimum oranda faydalanmalarının önemine dikkat çekti.  Yazar konuşmasında “Köylerin mahalle statüsü kazanması ile tarım hayvancılık alanlarının ruhsatlandırma konusundaki sorunlarının çözülmesi önemlidir.” Diyerek bu konuda SATSO’dan bir çalışma talep etti.

İstihdam

Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise “İstihdam sorununun çalıştırılacak nitelikli eleman bulunamamasından kaynaklanıyor. Niteliksiz işçi çalıştırırken de fiyat konusunda sıkıntı oluyor. Ücretlendirmede fiyat rekabeti ve hizmet standartlarının da belirlenmesi önemlidir. Haksız rekabetin önüne geçmek için gerekli iş güvenliği ve iş mevzuatı uygulanmalı” dedi

Mesleki Eğitim Bilinci

Meclis Üyesi Ali İhsan Bakım nitelikli ya da niteliksiz eleman bulma konusunda tüm sektörlerin sıkıntı yaşadığını belirterek mesleki eğitim konusunda ve meslek edinme konusunda bilinç oluşturulması gerektiğini belirtti.

Teknolojik Yatırımları Desteklemeliyiz

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş ise, nitelikli eleman ihtiyacı ve istihdam sorunuyla ilgili değerlendirmede bulunarak ‘Sakarya’nın nüfusu 930 bin. 70 bin sanayide çalışan var. 30 bin de ticaret erbabı mevcuttur. Organize sanayi bölgeleri ve yatırım alanlarının tamamlanması ile, 90 bin istihdam sağlanacak. 90 bin sanayiciye ticaret erbabı 30 bin olur. Yani nüfusumuz bir milyon 6 bini bulur. Sakarya’nın yaş ortalaması 31. Nüfusun iç artış oranı dengeli gidiyor. Bu ciddi bir göçü içerir. Acaba bu il bu göçe ne kadar hazır? Burada sosyolojik açıdan nasıl sıkıntılar yaşanacağını da öngörmeliyiz. Teknolojik yatırımları buraya çekmeliyiz. Sakarya daha nitelikli gelişebilir.  10 bin metrekarede bin tane çalışandan ziyade 100 tane çalışan çekelim. Bizim Sakarya’ya yatırımcı çekmek sıkıntımız yok. Yatırımcı zaten gelmek istiyor ama biz bunların arasından eleme yapabilir miyiz?... bunu düşünmeliyiz.

Ücret Politikaları

Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aygün Kahya ise nitelikli ve niteliksiz istihdamda bir standardın olması gerektiğini vurgulayarak çalışanlara yönelik fiyat politikalarının revize edilmesini önemine değinerek “Kiralık ev ortalamasının 700 TL olduğu bir yerde asgari ücretle çalıştırırsanız eleman bulamazsınız. “dedi.

Yeşil Nokta

Dilek ve temenniler Bölümünde konuşan Adem Bilgen de Yeşil  Nokta projesinin hızla ilerlediğini ve şimdiye kadar 32 firma ile üye işyeri anlaşması yaptıklarını SATSO Yönetim Kurulu’nun desteklerine teşekkür ettiğini  belirterek meclis üyelerinden de katılım konusunda destek beklediğini ifade etti.
 
Adnan Borazancıoğlu ise ücret politikalarının haksız rekabete neden olduğunu ifade ederek dünya gerçeklerini görmemiz lazım dünyada artık insan gücüne dayalı çalışma minimuma indirilmeye başladı ve daha ucuza işçi aramaya başladı. İnsansız üretimler bunu beraberinde getiriyor.” dedi.

 

 

Haber Tarihi : 30/7/2015
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::