Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın şehrin turizm yaşamına kazandırmak hedefiyle satın aldığı Taraklı Tarihi Fenerli Konak’ta restorasyon çalışmalarının tamamlandığını belirten Başkan Mahmut Kösemusul, “Geleneksel mimarinin şehrimizdeki en güzel örneklerinden Tarihi Fenerli Konak açılışını yapıyoruz. Hemşehrilerimizi Pazar günü 14.30’da Taraklı ilçemize davet ediyoruz. Konak gezmek isteyen ziyaretçileri de kabul etmeye başlıyor” dedi.   

SATSO’nun Hediyesi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından son dönem Osmanlı şehri görüntüsündeki Taraklı’da satın alınan Tarihi Fenerli Konak’ta restorasyon çalışmaları tamamlandı. 19. yüzyıl sonlarında Hacı Haşim Ağa tarafından yaptırılan Fenerli Konak, cihannüma (fener) katı özelliği ile benzer yapıların günümüze kalan tek örneği. Konak, gerekli müze çalışmalarının tamamlanmasıyla yaşayan müze olarak hizmet vererek şehrin turizm yaşamına canlılık kazandıracak.

Taraklı Turizmine Değer Katacak

Sanayide gerçekleştirdikleri kümelenme çalışmalarında önemli mesafeler aldıklarını vurgulayan Başkan Mahmut Kösemusul, turizm çalışmalarına da ağırlık vermeye başladıklarını belirterek; “Sakarya’mız sanayide, ticarette, tarım ve turizmde; her alanda bir cennet. Şehir olarak güçlü bir potansiyele sahibiz. Sanayi çalışmalarımızla birlikte biz tarım ve turizm ile sosyal çalışmalarımıza ağırlık vermeye başladık. İlçelerimizi de sahip oldukları değerlere göre destek vermek istiyoruz. Bacasız sanayi yolunda ilerleyen Taraklı ilçemizin gelişimini yakından takip ediyor; tarihin günümüze yansımaları ile son dönem bir Osmanlı şehri görüntüsündeki ilçemizde var olan bu tarihi doku ve mirasımızı, şehrin turizm yaşamına kazandırıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Konak gezmek isteyen ziyaretçileri de kabul etmeye başlıyor. Ayrıca, hazırlıkların tamamlanmasının ardından müze olarak değerlendirilecek” diye konuştu.

Klasik Otomobil Sergisi

Açılış ile birlikte Klasik Otomobillerin de ilçede etkinlik yapacağını duyuran Başkan Kösemusul, “Tarihi Taraklı Fenerli Konak açılışını 13 Eylül Pazar, saat 14.30’da gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği de katkılarımızla ilçemizde klasik otomobilleri sergileyecek. Tüm hemşehrilerimizi Pazar 14.30’da Taraklı’mıza bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 10/9/2015
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::