SAKARYA Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu dayanıklı tüketim ürünleri ticareti ile iştigal eden üyelerin oluşturduğu 9. Meslek Komitesi yıllık değerlendirme toplantısında meslek grubu üyeleriyle bir araya geldi.

Tüm meslek grubu üyelerinin davetli olduğu toplantı, Komite Başkanı, Mehmet Mustafa Kulaksız,  Komite ve SATSO Yönetim Kurulu Üyesi; Ömer Arslan, Komite Üyeleri, Erol Çiçek, Cenk Şahözkan’ın ev sahipliğinde Tunatan Tesislerinde gerçekleştirildi.

Toplantıya SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul başta olmak üzere, Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, Yönetim Kurulu Üyeleri; Ömer Arslan, Nadir Öztürk, Ertuğrul Öztürk, Emrullah Terzioğlu, Yunus Tever, İş Kur İl Müdürü Tekin Kaya ve KOSGEB’den Ali Aslan Eskicioğlu ile çok sayıda sektör temsilcisi iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Komite Başkanı Mehmet Mustafa Kulaksız komite faaliyetleri hakkında bilgi vererek “Meslek Komitelerimiz Sakarya ekonomisi için önemli görevler üstlenmektedir. Bu akşamki istişare yemeğinde de komitemizin sorunlarını konuşacak ve sektörümüzün hedeflerini ele alacağız. Bizlerle bu akşam bir arada olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın diyor; saygılar sunuyorum. “ dedi.

SATSO 9. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Arslan ise şunları dile getirdi;

“ Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak Sn. Mahmut Kösemusul’un başkanlığında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Ortak akıl ve ortak vizyonla sanayi ve ticaret başta olmak üzere gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde Sakarya hızla büyüyor ve gelişimini sürdürüyor. Yönetim Kurulu olarak görevlerimizden biri de üyelerimizin sorunlarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak. SATSO Yönetimi olarak meslek gruplarını çok önemsiyoruz. Sizler üyelerimizin sorunlarını en üst mercilere iletme noktasında önemli bir sorumluluk alıyorsunuz. Bu akşam grubumuzun sıkıntılarını paylaşacak ve sorunlara çözüm üretme noktasında gerekli çalışmaları yapacağız. Bizim gücümüz kardeşlikten gelir. Kardeşliğimiz daim olsun diyorum.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ise “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin, meslek komitelerimizin her zaman yanındayız” diye başladığı konuşmasında 2015 yılı ile ilgili genel değerlendirmelerde bulunarak SATSO faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Başkan Kösemusul şunları dile getirdi:

“ 2015 yılı genel anlamda sorunların, üzüntülerin yaşandığı bir yıl oldu. Sanayi çalışmalarımızda da bürokrasinin biraz daha yavaş işlediği bir yılı geride bırakıyoruz. Ama hamdolsun Türkiye’nin sanayi üretimi ve 3. Çeyrek büyümesi olan yüzde 4, beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İş dünyamız umudunu artırdı. Sakarya olarak bizler de 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmalarımız güncelleyerek devam ettiriyoruz.

Sakarya’da sanayi çalışmalarından sonra inşallah diğer alanlarda da kapsamlı çalışmaları işbirliği başarılarımızla hayata geçireceğiz. Tarımda ve turizmde şehrimizin potansiyeli çok yüksek. Katma değerli çalışmaları planlayıp hayata geçirerek sonuç almak, şehrimizin büyümesi ve gelişmesini daha nitelikli hale kavuşturmak istiyoruz.

Şehrimizin büyüme ve gelişmesinde ana hedef aslında iki temele dayanıyor; kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam. Bunlar olursa üretiminiz daha güçlü olur ve fark oluşturursunuz. İhracatınızın yükselmesi kaçınılmaz bir sonuç olur. İşte bu amaçla Türkiye’ye örnek çalışmalar hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz ve edeceğiz.

Artık sanayicilerimiz yani sizler, Milli Eğitim Bakanlığımız ile yapacağımız çalışma neticesinde Meslek Liselerinde ihtiyaçları doğrultusunda açılacak bölümlerden istihdam sağlamış olacak. Bir yarayı iyileştiriyoruz burada. Öğrencilerimizin hedeflerini, iş dünyamızın ihtiyaçları ile buluşturuyoruz. Meslek Liselerimiz, eğitimimiz de hayat bulacak. Sakarya’mızın istihdamı daha nitelikli ve üretimi daha güçlü olacaktır.

Biz sorunları meslek komitelerimizle tespit ederek gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Sakarya’mızın büyümesine katkı sunmak hatta ekonomik anlamda da yön vermek zorundayız. Kendimizi sürekli güncellemeye hazır tutmalıyız. Biz Sakarya’mıza inanıyor ve güveniyoruz. Sizlerle birlikte başaracağız”

İş Kur İl Müdürü Tekin Kaya da katıldığı toplantıda SATSO ortaklığında gerçekleştirilen girişimcilik kursları ve özel sektöre yönelik de devlet destekleri hakkında üyeler bilgi veren bir sunum gerçekleştirdi.

KOSGEB Kobi Uzmanı Ali Vasfi Eskicioğlu da KOSGEB destek programları hakkında bilgi verdi.

Dönemsel bir değerlendirme toplantısı olarak düzenlenen toplantıda üyeler birbirleri ile ve komite ile sohbet etme imkanı buldular. İletişimi sürekli kılmak ve mesleki sorunların masaya yatırılması anlamında bu tür toplantıların faydalı olduğunu düşündüklerini belirten üyeler SATSO Yönetim Kurulu üyeleri ile de kentin sorunları ve mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

 

Haber Tarihi : 17/12/2015
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::