Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Sakarya’nın ihracat rakamlarını artırmaya yönelik fuar, bilgilendirme ve eğitimlerine bir yenisini daha ekledi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile SATSO ev sahipliğinde “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Vecdi Can, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Ekonomi Bakanlığı ve TOBB Temsilcileri,  ilimizdeki ihracatçı firma temsilcileri, akademisyenler, SAÜ öğrencileri ve Bakanlık temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Yiğit Ateş, Sakarya’nın Türkiye ekonomisindeki önemine değinerek, “Sakarya ekonomik anlamda hızla büyüyen bir bölge. En çok ihracat yapan ilk 10 il arasında yer alan ilimiz, ihracatını en çok arttıran iller arasında da ön sıralarda yer alıyor. Başkanımız Sn. Mahmut Kösemusul’un ihracata dayalı büyüme modelini destekleyen ve projeler için bizleri yönlendiren vizyonu ile birçok önemli çalışmayı hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Ülkemiz ve ilimizde ihracat ithal ikameye dayalı şekildedir. Örneğin otomotiv sektörü ithalat kalemlerinde de ihracat kalemlerinde de ilk sırada yer alıyor. Bunun sebebi ithal ikamedir. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da desteği ile bu ithal ikamenin önüne geçmek amacıyla gayret ediyoruz.  Bu amaçla düzenlediğimiz Dış Ticaret Bilgilendirme seminerimizin faydalı olacağına inanıyor, katılımınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Türk Eximbank, Uzmanı Erkan Aslan, Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında sunum gerçekleştirdi. İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Şube Müdürü Necati Korkmaz, İhracat Mevzuatı, Dâhilde ve Hariçte İşleme Rejimleri, E-İhracat Mevzuatı, Dâhilde ve Hariçte İşleme Rejimleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Osman Nuri Gökbulut ise ihracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi, Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi, Tasarım Desteği hakkında bilgi verdi.

Ekonomi Bakanlığı, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen Dış Ticaret Seminerleri kapsamında 3.’sü Sakarya’da düzenlenen programın firmaların ihracat potansiyelini yükseltmek anlamında önemli bir çalışma olduğuna dikkat çeken katılımcılar ihracat ağını genişletmeyi hedeflediklerini belirttiler.

Haber Tarihi : 1/4/2016
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::