Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Eylül ayı Türkiye ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalarak 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu.

Sakarya ise Eylül ayında 178 milyon 766 dolar ihracatı ile geçtiğimiz aya göre %3,7 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde %8,5 azalış gösterdi. İhracatçı iller sıralamasında 9. Sıradaki yerini koruyan Sakarya’dan dünyanın 112 ülkesine ihracat gerçekleşti.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya ihracat performansının çok daha iyi seviyelere geleceğini aktardı. Eylül ihracatında bayram arasının etkisinin olduğunu ve küresel ekonominin de ihracata etki oluşturduğuna dikkat çeken Kösemusul, iş dünyasının olumsuzluklara rağmen üretimini artırarak kararlı bir duruş sergilediğine dikkat çekti. Düşüşün dönemsel olduğunu kaydeden Başkan Kösemusul, “Sakarya olarak her alanda hedeflerimiz büyük, yolumuz açık. Hedeflerimize ulaşmanın yolu üretimden vazgeçmemektir. Dönemsel olumsuzluklara takılmadan yeter ki üretelim, nitelikli istihdamımızı artıralım, başarı gelecektir.” diye konuştu. 

Kösemusul son olarak şunları kaydetti; “İş dünyası olarak içinde bulunduğumuz coğrafyanın tüm zorluklarına rağmen Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke konumunda olmaya devam edeceğini biliyoruz. Ekonomi yönetiminin iradesine güveniyor; güçlü büyüme trendinin süreceğine inanıyoruz. İstikrar ve güven ortamı ile ekonomimiz büyümeye, bütçemiz fazla vermeye inşallah devam edecek. İhracatımızda emeği geçen iş dünyamıza teşekkür ediyorum.”

Haber Tarihi : 3/10/2016
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::