Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Neşet Peker başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1129 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Eylül ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu’nu sunmak üzere kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

SATSO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci şunları dile getirdi:

“Muharrem ayındayız. Muharrem ayı ve Aşure Günümüz hayırlı, mübarek olsun, bereket getirsin inşallah. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da şimdiden kutluyorum. Vatanımız ve milletimizin bekası için canını veren aziz şehitlerimize de Hz. Allah’tan rahmet diliyorum.

Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı ile başladığımız Ekim ayında ziyaret ve programlarımız oldu, sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle müşterek meslek komiteleri toplantısına katılan ve görüşlerini paylaşan meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Meslek Komiteleri oda-üye kaynaşmasında vazgeçilmez organlarımızdır. Her bir üyemiz bizim için çok önemli ve kıymetlidir. SATSO Yönetim Kurulu olarak üyelerimizin ihtiyaçlarını sorumluluklarımız doğrultusunda gidermek için yoğun gayretimiz var. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz.

Eylül ihracat rakamlarına baktığımızda telafi dönemi diyoruz. Ekim ayında da bu seviyede olacağını tahmin ediyorum. Dünyadaki sert rekabet ve bulunduğumuz coğrafyadaki koşulların etkisi ile ihracatımızda bir miktar azalma var. Yüzde 3,7 azalışla 178 milyon dolar ihracatımız var, 9. Sıradaki yerimizi koruduk. Ancak şu sonuç bizim umudumuzu diri tutuyor. Sakarya’mızda Eylül ayında dünyanın 112 ülkesine ihracat gerçekleştirildi. İnşallah önümüzdeki dönemde daha iyi rakamlarla karşılaşacağız.

Daha önce Meclis Toplantılarında ifade edilmişti. Geçtiğimiz ay meclis toplantımızda Vergi Dairesi Başkanı Sn. Ahmet Çelik bizzat meclisimizde olmuştu. 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında Odamızın 30 Ağustos 2016 tarihinden önceki aidat alacaklarına tahakkuk eden gecikme zamlarına af gelmiştir. Aidat borcunun anaparası ödenmesi durumunda 6 eşit taksit imkânı da getiriliyor. 19 Ağustos tarihinden itibaren 641 üyemiz anaparalarını ödemiş ve bu imkândan faydalanmış. Teşekkür ediyoruz. Pazartesi gününün itibaren de yoğunluk var, arkadaşlarımız gerekli kolaylığı sağlıyor. 31 Ekim son tarihti. Tarih 25 Kasım olarak bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Son başvuru 25 Kasım’a uzatıldı. Üyelerimizin bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

Ekim ayında rotamızı 4. Sanayi devrimi olarak adlandırılan Sanayi 4.0 çağına çevirdik. Sakarya Üniversitemizle birlikte Odamızda önemli bir program yaptık. “Türkiye perspektifinden endüstri 4.0 uygulamaları” konferansımızda çağın gerekliliklerini misafir uzmanlarımız anlatmaya gayret etti. Çağın şartlarına uymak zorundayız. Sert rekabette bir adım öne çıkmak için kendimizi ve firmalarımızı güncellememiz lazım.

Sanayi 4.0’da mobil cihazımızdan ya da bilgisayarımızdan, bulunduğumuz yerden, zamandan ve mekândan anında tasarruf ederek üretim kararları ve talimatları verme, üretimi yönlendirme ve bununla ilgili tüm ayrıntıları içeren çalışmaları yapmaktan söz ediyoruz. Bilgi teknolojilerinin kabiliyetlerinin kullanımıyla insanı devreden çıkaran değil, insan odaklı organizasyonlarla daha nitelikli ve seri üretim gerçekleştirebiliriz.

18 Ağustos’ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR ile Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği protokolünü imzaladı.

Protokol ile; İşverene ve iş arayanlara danışmanlık hizmetlerinin sunulması, işverenlerin stajyer ihtiyacının karşılanması, mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlara kurs düzenlenmesi, nitelikli istihdamın yükselmesi için gerekli teminin sağlanması amaçlanıyor.

SATSO olarak kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam, teknoloji ve inovasyonla yükselecek ihracat için çalışmaya devam edeceğiz. Antalya Ticaret Odası’ndaki patlama nedeniyle de Antalya’ya geçmiş olsun dileklerimizi buradan iletiyoruz.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci’nin konuşmasının ardından “Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi” maddesine geçildi.

Sektörel değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen 31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Behlül Bayrak Türkiye’de dövizden kaynaklı olarak ithal ürün ticareti yapan sektörlerin sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Ayrıca şehir merkezindeki trafik sorunları nedeniyle tüketicilerin şehir merkezinden alışverişi tercih etmediklerini ve dolayısıyla durumun ticareti olumsuz etkilediğini ifade etti.

Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Turgay Çelik de 2016 2020 Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında (11.Etap KKYDP )Tarıma Dayalı Yatırımlara verilecek hibelerinin uygulama usul ve esaslarının resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği bilgisini verdi. Çelik konuşmasında Hibe programlarına başvuruların tebliğin yayımı tarihinden itibaren 45 günlük süre içerisinde yapılabileceğini de sözlerine ekleyerek bu programdan faydalanılması gerektiğini ifade etti ve İPART desteklerinden Sakarya’nın da yüzde 75 oranında yararlanması gerektiğini vurguladı.

16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Oktay Topçu ise SEPAŞ Genel Müdürü ile yaptıkları görüşme ile ilgili bilgi verdiği konuşmasında “Faturamatik ve fatura ödeme noktaları üzerinden sigorta aracılık hizmetlerinin yapıldığını dile getirdik ve bunun sektör temsilcileri, yapılan uygulamanın sigortacılık kanununa aykırı olduğunu söyledik. Genel müdür denetim ve kontroller neticesinde verilen cezaların caydırıcı olmadığına dikkat çekti. Denetimler yetersiz.” İfadelerini kullandı.

6. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi İsmail Eminler ise Perakendecilik ve satış danışmanlığı konusunda SAÜ ile yaptıkları görüşmeler neticesinde bu alanda bir bölüm açılma çalışmalarının başlatıldığı bilgisini aldıklarını belirterek teşekkür etti. Eminler ayrıca şehiriçi trafik ve otopark sorunun ticareti olumsuz etkilediğinin de altını çizdi.

31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Necmettin Kırık ise bilişim ürünlerinde kurumsal kartlara uygulanan 12 aya varan taksitlendirmenin kişisel kartlar için de uygulanması gerektiğinin ticari anlamda önemine değindi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci sorunları not aldıklarını ve çalışmalarla çözüme ulaşan konuları aktardı.

Meclis toplantısı dilek ve temenniler bölümünün ardından sona erdi.

 

 

 

Haber Tarihi : 26/10/2016
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::