Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde başlatılan Mobilya İmalatçıları Sanayi Sitesi için çalışmalar devam ediyor.

Bu doğrultuda SAMİKOP Sakarya Mobilya İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi organizasyonu ve SATSO ev sahipliğinde sektör temsilcilerinin bir araya geldiği geniş katılımlı bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantı, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Tever ev sahipliğinde SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman yönetiminde Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve bölgede hizmet veren mobilya sektör temsilcilerinin iştiraki ile gerçekleştirildi.

Mobilyacılar Kümelenmeli

Açılış konuşmasını yapan SAMİKOP Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunman Sakarya’nın mobilya sektöründeki geçmişi ve mevcut durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sunman konuşmasında şunları dile getirdi: “Küreselleşen dünyada artık imalatların, şehircilik, tedarik, sevkiyat, teşkilatlanma, sosyal ve ekonomik güç yönü ile aynı imalatların bir arada olması kaçınılmazdır. Bu birliktelik, imalatçıların ortak paydası ve menfaatlerinin kesiştiği noktadır. Büyüyen Türkiye’de sektörlerin gelişigüzel değil sistemsel şekillenmesi lazımdır. Artık şehir içinde imalat devri atölyecilik devri bitti. Bu nedenle şehir içine dağılmış tüm imalatların şehrin dışında bir arada olması gereklidir. Hatta ileride bu durumun mecburiyet olması da kaçınılmaz olacaktır. Kabul etmek lazım ki, uzun yıllardan beri birkaç firma haricinde hiç büyümedik. Haliyle meslek kültürümüz de çoğalmadı. Dışarıdan göç alan, planlı bir şekilde büyüyen şehrimizin muhtelif yerlerinde dağınık vaziyetteyiz. Bundan mütevellit uzun zamandır bir nakliye şirketi de kuramadık. Küçük ve dağınık olan imalathanelerimiz şehrin içinde kaldı. İşte bu nedenlerden dolayı birleşmemiz ve şehrin dışına çıkmamız gereklidir. Bunun sonucu olarak OSB ile ve daha sonra da oraya diğer illerden gelmesi muhtemel imalatçılarla büyük bir Pazar oluşacaktır. Ulaşımı, nakliyesi, sosyal tesisleri olan, İstanbul’a yakın, 3. Boğaz Köprüsü otoyolunun Kaynarca kavşağında olan yurtdışı müşterilerinin kolayca ulaşabileceği takribi dört –beş bin istihdam gücü olabilecek bir bölge olacağı düşünülmektedir. Bu yüzden Kaynarca seçilmiştir. Sanayi sitemizde sadece mobilya imalatı ihtiyaç kadar da yan sanayi imalatı olması planlanıyor başka imalatlara müsaade edilmeyecektir.” dedi.

SATSO’ya Teşekkür

SAMİKOP çalışmaları hakkında da bilgi veren Sunman, “Bilindiği gibi Kasım 2016ða Sakarya Mobilya İmalatçıları Kooperatifi (SAMİKOP) kuruldu. Bu kuruluş belirli bir süreç aldı. Daha sonra yapılan toplantılarla mobilya üretim merkezi olacak Kaynarca’da bir sanayi sitesi kurulması için yer araştırmaları başladı. Kaynarca ile İhtisas Mobilya OSB’ye bitişik sanayi imarlı yer bulundu. SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mahmut Kösemusul’un destekleri ile bölgenin satış ve ön protokolü de yapıldı. Sektörümüze hayırlı olsun.

Yıllarca uğraştıktan sonra bizden desteklerini esirgemeyen, cesaret veren Sayın belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’a, yerin alımında ve pazarlığında bizzat defalarca Kaynarca’ya giden ve kooperatif adına olumlu sonuçlandıran SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mahmut Kösemusul’a Kaynarca Belediye Başkanımız Sayın Zeynur Özel’e ve SATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilya İmalatçıları Satış Temsilcisi Sayın Yunus Tever’e sektör adına teşekkür eder yardımlarının devamını dileriz” diye konuştu.

Mobilyacılar Şehir İçinde Sıkışarak Markalaşamaz

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise Sakarya’nın geçmişte mobilyacılık denince ilk akla gelen illerden biri olduğunu belirterek marka değeri olan bir sektörü destekleyerek eski itibarını yeniden kazandırmak adına gayret etmek gerektiğini vurguladı.

Alemdar konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “Sakarya mobilya sektörünün mimarıdır. Sektörü geçmişteki itibarına ve kalitesine dönüştürmek için hep birlikte hareket ederek üretmeliyiz. Üretmezsek büyüyemeyiz. Biz iş dünyası olarak sadece kendimizden sorumlu değiliz, bizim büyümemiz ilimizin büyümesi ülkemizin büyümesi demektir. Biz üreticiler olarak bu ülkenin her ferdinden sorumluyuz. Birlikte hareket edelim ki büyüyelim.” dedi.

Şehir merkezine sıkışmış imalatçılar ve mobilya satış mağazalarının bu şekilde beklendiği gibi büyüyemeyeceğini belirten Belediye Başkanı Alemdar, “Sonuçta imalatçılarla mobilyacılar arasında bir kopukluk var. Ayrı ayrı sonuca gidemediğimiz için birlikte yola çıktık. İmalat olmadan mobilya olmaz mobilyacılar olmadan imalat olmaz. Neden imalat ve mobilyacıları Serdivan’dan çıkarıyoruz? Sorusunun cevabı da buradadır aslında. Küçük alanlarda büyüyemeyiz” diye konuştu

Karasu Kaynarca Bölgesi Lojistik Üs oluyor

Alemdar konuşmasının devamında, “Dar düşünceleri bırakmalıyız. Serdivan’da mevcut imkanlarla bu sektör markalaşamaz. Yerleşim alanlarının arasında sıkışmış bir şekilde ulusal rekabetin içinde yer alamayız. Biz yarışmak zorundayız. 10 tane büyük işyeri ihtiyaca cevap veremez. Sakarya’da önümüzdeki 50 yıl için konut, işyeri, sanayi nerede olacak herkes bunu bilmeli. Bunlar planlarda belirlendi. O yüzden Kaynarca, Karasu, Söğütlü, Ferizli Bölgesi lojistik üs olacak bir bölge. Karasu’dan dünyaya açılacağız. İhracat Karadeniz ülkelerine buradan yapılacak. Biz de buna göre şekil almak zorundayız. Serdivan’da konut ve sanayinin artık iç içe olmayacağını siz de biliyorsunuz.  Kriz dönemleri belli sektörler için fırsattır. Biz de bu kriz ortamını fırsata çevirerek değerlendirmeliyiz. Kaynarca Bölgesi’nde böyle bir sanayi bölgesi oluşturulması için bir engel olmadığının bilgisini aldık. Devlet desteklerini bir yerden yakalayarak yer konusunu halledebiliriz. Devlet üreteni çalışanı destekliyor. Önce arsayı alıp sonra diğer detaylarla ilgilenmeliyiz.” diye konuştu.

Toplantı değerlendirmelerin ardından sona erdi.

 

Haber Tarihi : 27/10/2017
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::