Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1143 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Kasım ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu’nu sunmak üzere kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:

Kudüs, Filistin’in Başkentidir

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak her türlü haksızlığa ve hainliğe sert tepki gösteren bir kurum olduk. Çatışmanın ve zulmün hüküm sürdüğü Ortadoğu coğrafyasında, mazlum kardeşlerimizin haklarını savunmak için sesimizi yükselttik. İnancımızın ve kadim kültürümüzün istikametinde, yaşatılmaya çalışılan tüm kaosun, provokatif hamlelerin karşısında olmaya devam edeceğiz. 1967 yılındaki sınırlara sahip, tam bağımsız Filistin devletinin, kutsal şehrimiz Kudüs’ün haklarını korumak için İslam ülkelerinin Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla acilen İstanbul’da toplanması ve alınan başkent Kudüs kararı, İslam Coğrafyası’nın birliği için umuttur ve bizim duamızdır. Kudüs, sahipsiz değildir; Filistin’in başkentidir; tüm ümmetindir.

Büyümede Rekor: Yüzde 11,1

Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte Çin ve Hindistan’ı, tüm dünya ülkelerini geride bırakarak son 6 yılın en iyi oranı olan yüzde 11,1 ile hamdolsun en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Hükümetimizin bizlerin taleplerini dikkate alarak başlattığı üretim, istihdam ve finansman destekleriyle ekonomimize hız kazandırması, piyasaya güven sağlaması bu sonucu beraberinde getirdi. 2018 yılının ilk çeyreğinde de tüm sektörlerde gerekli canlılık ve güvenle, istihdam ve yatırım teşviklerinin devamıyla iş dünyamız gayretini sürdürecek, ekonomideki daralma azalacak ve ülkemiz inşallah hedeflerine ulaşacaktır.

İstihdam Seferberliğinde 15 bini aştık

İşsizlik rakamlarında da güzel gelişmeler var. Türkiye'de işsizlik oranı, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan azalarak yüzde 10,6 oldu. İş gücüne katılma oranı ise 0,8 puan artarak yüzde 53,6 olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanımızın TOBB’da başlattığı istihdam seferberliğinin başarılı bir sonuç verdiğini görüyoruz. 2017 yılında şu ana kadar 1,5 milyon kişiye sağlanan ilave istihdamın Türkiye için bir rekor olduğunu Cumhurbaşkanımız ifade etti. Sakarya’mız da bu süreçte başarılı oldu. Ağustos sonunda 15 bin 100 kişiyi aştık. İŞKUR İl Müdürümüzden rakamları aldım, gayretleri için teşekkür ediyorum.

2018’de İlave İki İstihdam Çağrısı

İşsizlik oranlarında Türkiye ortalamasının altındayız. İŞKUR ile birlikte girişimcilik potansiyelinin artırılması ve istihdama yansıması için kamu kurum ve kuruluşlarımızla ortak çalışıyoruz.  Bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da bin kişiye girişimcilik eğitimlerimizi vereceğiz, protokolümüzü yaptık. Mesleki eğitime önem veriyoruz. Mesleki eğitim ve farkındalık çalışmalarımız hızla sürüyor. Meslek liselerimizde ve Üniversitemizde tematik faaliyetlerin başarılı olması için yaptığımız çalışmaların yanı sıra Oda Hizmet Binamızın yanında Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ni de hızla mesleki eğitim yaşamına kazandıracağız. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta istihdam şurasında seferberlik için 2018 yılında ilave iki istihdam hedefi koydu. Sakarya’mız iş dünyasının gayretleriyle ülkemizin istihdam hedefine ve büyüme yolculuğuna en çok katkıyı veren şehirlerden biri olacağımıza inanıyor; sürece katkı veren, verecek olan üyelerimizi tebrik ediyorum.

İhracatta Daha İyi Seviyelerde Olacağız

Büyüme ve istihdam rakamları ile birlikte ihracat rakamlarımızda da hamdolsun güzel gelişmeler devam ediyor. Sakarya’mızın Kasım ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,2 artışla 451 milyon 672 bin dolar olarak gerçekleşti. Sakarya, Kasım rakamlarıyla en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında 7. sırada yer alırken; 25 sektörde, 109 ülkeye ihracatımız var. Başarıda emeği geçen başta TOYOTA olmak üzere tüm sanayimize, ticaret erbaplarımıza ve emekçi kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. İhracatçı ilk 5 il arasında olmak hedefinde gelinen son noktayı yeterli görmüyor, şehrimizin üretim yeteneğini ve ihracatçı sayısını artırmak için çalışma yapıyoruz.  Her fırsatta ifade ediyorum, Sakarya’mızın ihracatı, sanayide ve ticarette çalışmalarını hızla sürdürdüğümüz kümelenme projelerimizin tamamlanmasıyla çok daha iyi seviyelere gelecek ve biz, ilk 5 il arasında olma hedefimize kısa sürede ulaşacağız.

SATSO Ailesi Büyüyor

2016 - 2017 yılı değerlendirmelerine baktığımızda, ihracat ve ithalatta bir önceki yıla göre güzel bir artışımız var. 11 aylık ihracatta yüzde 131,4; 10 aylık ithalatta yüzde 65,6’lık yükseliş görünüyor. Geçtiğimiz yıl bütçe meclisinde ihracat sıralamasında 9. sıradaydık, bugün 7. sıradayız. Kur savaşlarının sürdüğü bir dönemde artışın olması, 2018 için daha çok çalışmamız gerektiğinin işaretidir.

SATSO Ailemiz büyümeye devam ediyor. Toplam ve faal üye sayılarımız, şirket sayılarımızda artış görünüyor. 2017 yılı Kasım sonu itibariyle faal üye sayımız, geçtiğimiz yıla göre yüzde 10,3’lük artışla 9 bin 319; askı üye sayımız ise yüzde 30,3 azalışla 2 bin 223 olmuştur.

Yine bu yılın 11 aylık toplamlarında, geçen yıla göre yüzde 41 azalışla, 5 bin 111 karşılıksız çek işlemi yapılmıştır. Nakdi kredi kullanımı yüzde 20 yükselişle 116 milyon 173 bin 165 TL olarak sonuçlanmıştır.

Memnuniyet verici rakamlarla karşılaştık. İnşallah 2018’de daha iyi olacaktır. Üye çalışmalarımızda aktifliği artırma ve sorunları azaltma hususunda gayretlerimiz artarak devam edecek.

Üretim ve İstihdam Artacak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak içinde olduğumuz şehrimiz ekonomisine değer katacak çalışmaları kısaca özetlemek istiyorum. Sanayide ve ticarette örnek kümelenme projelerini hayata geçirdik. 1. OSB Genişleme Alanında inşaatlar başladı ve modern bir ticaret bölgesi olan Galericiler Sitesi de burada tamamlanacak. Dörtyol çevre çarşılarına yönelik çok güzel bir kümelenme projesi için çalışmalar hızla devam ediyor. SATSO Hizmet Binamızın merkezinde olduğu bu bölge, sanayi ve ticarette, eğitim alanında parlayan bir yıldız olacak. Sanayi alanında yine Ferizli OSB Genişleme Alanı, Ferizli Otomotiv İhtisas OSB, Kaynarca Makine ve Mobilya İhtisas OSB’ler ve tabii ki çok arzu ettiğimiz ve lobi faaliyetlerinde bulunduğumuz BMC’ye tahsis edilen 222 hektarlık münferit bölge sanayi alanında çalışmalar hızla devam ediyor. OSB’lerde çalışan sayımız 18 bini aştı. Bu bölgeler tamamlandığında bu sayının 90 bin üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Örneğin, raylı sistemler, otobüs ve kamyon, savunma sanayi ve test merkezi üzerinde çalışacak BMC’nin 4 yıllık hedefi 10 bin çalışan. İhtisas OSB’lerin de zamanın ruhuna ve rekabete, yeni sanayi yöntemlerine uygun, istihdam hedeflerimize en yüksek katkıyı verecekler.

Ticaret Gelişsin, İhracat Yükselsin

Ticarette de kümelenme çalışmalarından bahsediyoruz. Galericiler, Mobilyacılar ve İnşaat Malzemecileri ticaret bölgelerimizin çalışmaları sürüyor. İşçi – işveren diyaloğuna katkı verecek KOOP-İŞ ile ortaklaşa bir AB Projesi hazırladık ve ilk 5’e girdi. Ticaretimiz gelişsin, ihracatımız yükselsin diyerek Güney Afrika ve Kazakistan’a seyahatlerimiz oldu. Tarımda tarımsal ürünler mükemmeliyet merkezi çalışmalarımız sürüyor. Dosya Tarım Bakanlığı’nda, inşallah hızla sonuçlandırmak arzusundayız.

Mesleki Eğitimde Nitelik Artacak

Sakarya’mızın sanayi ve ticaret geleceği için olmazsa olmaz olarak gördüğümüz alan ise eğitim. Eğitime çok önem veriyoruz. Mesleki eğitimde güzel çalışmalarımız ve projelerimiz oldu. Üniversitemizle ve meslek liselerimizle öğrencilerin hedeflerini iş dünyamızın ihtiyaçları ile buluşturduk. Arifiye ve Serdivan’da tematik liselerimizin açılışlarını yaptık. MEYBEM ile ortaklaşa mesleki yeterlilik belgeleri vermeye başladık. Az evvel de bahsettiğim gibi Odamızın hemen yanında inşa edeceğimiz Hayat Boyu Öğrenme Merkezi, tematik liselerimizle de ortak çalışacak; oluşturacağımız son teknoloji fiziki imkânlarla meslek yaşamında niteliğin artırılması noktasında çok önemli bir kazanımımız olacak. Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam, katma değerli güçlü üretim ve yüksek ihracatın kapılarını açacak ve Sakarya’mız ekonomisi bambaşka bir seviyede olacaktır.

Yerli Otomobile Ev Sahibi Sakarya İçin

2018 yılında hedeflerine daha da yakınlaşan, milli üretimler ve otomotiv şehri Sakarya’ya ulaşma yolunda mesafe almış, yerli otomobile ev sahibi olan bir şehir için projelerimizi hızla tamamlayacağız. Özellikle turizm alanında nitelikli projeleri şehrimize kazandırmak niyetindeyiz. Sakarya’mız her alanda yüksek potansiyeli olan bir şehir. Tüm ilçelerimizin sahip olduğu değerleri harekete geçirmek istiyoruz. Çalışmalarımızda yol gösteren ve destekleri olan Valimize, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Belediye Başkanlarımıza, Rektörümüze ve paydaş kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum.

2018 Bütçesi Hayırlı Olsun

Bilindiği üzere kanunumuza ve yönetmeliklerimize göre Aralık ayı Meclisimizde, bir sonraki yıl bütçesini görüşmek ve karara bağlamak durumundayız. Sakarya’mızın geleceği için hayata geçirdiğimiz çalışmalarda bizlerle birlikte olduğunuz için, gerek meclis, gerekse komite toplantı ve kararlarınızla şehrimiz ekonomisine değer kattığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 2018 bütçemizin hayırlı olmasını diliyor; yeni yılın ülkemiz, şehrimiz ve SATSO camiamız için başarı dolu ve bereketli geçmesini Hz. Allah’tan temenni ediyorum.

SATSO 2018 Yılı Bütçesi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısında, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu’nun detaylı açıklamasının ardından bütçe maddeleri meclis üyeleri tarafından yeterince müzakere edildi.

SATSO 2018 yılı bütçesi ile ilgili Meclis Üyeleri; Yusuf Murat Emir, Adnan Borazancıoğlu, Behlül Bayrak, Osman Nuri Ürküt,  Hakan Tenekeci değerlendirmelerde bulundu.

Meclis Üyeleri 2018 yılını tahmin edebilmek için 2017 yılını iyi değerlendirmek gerektiğini vurguladılar. Başarılı bir bütçe çalışması olması sebebiyle memnuniyetlerini dile getirerek başta yönetim kurulu başkanı olmak üzere meclis ve personele ve emeklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Bütçe hazırlama çalışmaları ile ilgili Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Nadir Öztürk’ün açıklamalarının ardından SATSO 2018 yılı Gelir Ve Gider Bütçesi meclis üyeleri tarafından 9.882.509- TL  ile oylanarak kabul edildi.

 

 

 

 

 

 

Haber Tarihi : 20/12/2017
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::