SATSO tarafından başlatılan İhracat Akademisi ve B2B İş Görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kösemusul, Sakarya’yı en çok ihracat yapan ilk beş il arasına yükseltmek ve kalıcı olmasını sağlamak için önemli bir çalışma yaptıklarını vurguladı. Eğitim programları ve sınavı sonucunda MEB onaylı “Dış Ticaret Uzmanı” sertifikasının da verileceğini duyuran Kösemusul, iş dünyasına seslenerek, “Sakarya’mıza tüm sektörlerde yeni ihracatçıları, yeni pazarları, gelin, hep birlikte kazandıralım.” dedi.

#hedefilk5

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam ve daha yüksek ihracat hedefli çalışmalarını hızla sürdürüyor. Sakarya’nın ihracat sıralamasında 7. sırada olduğunu aktaran Başkan Mahmut Kösemusul, otomotiv sektöründeki ihracat tecrübesini şehrin potansiyele sahip diğer sektörlere yaymayı hedeflediklerini belirtti. Kösemusul, Sakarya’yı ihracat hedefi olan ilk 5 il arasına yükselterek Türkiye’nin 2023 ihracat hedefine en yüksek katkıyı sağlayan il olmasını istediklerini vurguladı.

2 Aşamalı Program

Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı,  TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş ve ABİGEM A.Ş. ortaklığıyla #hedefilk5 projesini geliştirdiklerini aktaran Kösemusul, çalışma hakkında bilgiler vererek, “ #hedefilk5 projemiz iki bölümden oluşmaktadır. İlk adım İhracat Akademisi, ikinci adım ise Alım Heyetleri organizasyonlarıdır. İhracat Akademisi kapsamında, dış ticaretin sağlıklı yürütülebilmesi için üyelerimizin ihracat personeline dış ticaret konusunda detaylı eğitim verilecek ve operasyonel uygulama becerisi kazandırılacaktır. Akademimizin farkı her katılımcıya tek tek uygulamalı eğitiminin verilmesi ve eğitim sonunda; konusunda uzman, uluslararası bir firmada dış ticaret temsilcisi ile tanışarak deneyimlerinden faydalanma ve sorular sorma imkânı tanınmasıdır.” diye konuştu.

Dış Ticaret Uzmanı Sertifikası Verilecek

Eğitim sonunda hak kazanan katılımcıların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alacaklarını ve “Dış Ticaret Uzmanı” olacaklarını duyuran Başkan Kösemusul, Alım Heyeti Organizasyonları ile ilgili ise “ #hedefilk5 projemizin ikinci adımı Alım Heyeti organizasyonlarıdır. Bu yıl en az 3 defa düzenlenmesi planlanan Alım Heyeti organizasyonlarında, üyelerimizin potansiyel müşteriler ile proje kapsamında sağlanan tercümanlar eşliğinde yüz yüze görüşmesine imkân sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Alım Heyetleri İle İş Dünyası Buluşturulacak

Alım heyetlerinin,  sanayi ve teknoloji, inşaat, yapı malzemeleri, iş makineleri, tarım, hayvancılık, tavukçuluk ve süt endüstrisi, sera bahçe ve süs bitkileri, sera örtü ve ekipmanları ve bahçe makineleri sektörlerinde düzenleneceğini aktaran Kösemusul, “Müşteri ile birebir görüşme ve ürününü tanıtma imkânı bulan küçük ve orta ölçekli firmalarımız da böylelikle ihracat yapmaya başlayacaktır. Yurt dışı alım heyetleri ile üyelerimizi eşleştirip olan yurt dışı ticaret hacmimizi geliştireceğiz, yurtdışından alım heyetlerini Odamıza getireceğiz ve bu çalışmaya süreklilik kazandırarak yeni ihracatçılarımızla, alternatif pazarlarla, otomotiv sektörü başarımızı tüm sektörlere yayarak Sakarya’mızı hep birlikte hedefine ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

İlk Etap 26 Şubat’ta Başlıyor

Uygulamalı İhracat Akademisi Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi'nin ilk etabı 26 Şubat - 09 Mart (10 Gün) tarihlerinde 09.30-17.30 saatleri arasında SATSO Hizmet Binası’nda düzenlenecek. İhracat konusunda uzman Bahar Karalar, Murat Odacı ve Seçkin Saygılı tarafından verilecek eğitimler sonrasında sınav yapılacak ve başarılı olan katılımcılara MEB onaylı Dış Ticaret Uzmanı Sertifikası ve tüm katılımcılara Katılım Belgesi verilecek. SATSO üyeleri, detaylı bilgiye, kurumsal web sitesi www.satso.org.tr adresinden, [email protected] adresine e-posta yollayarak ya da telefonla 0 (264) 888 3039 arayarak ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

Haber Tarihi : 21/2/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::