Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında, meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1146 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Şubat ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu’nu sunmak üzere kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Başkan Kösemusul’dan Teşekkür

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:

“Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak seçim haftasındayız. 2 Nisan Pazartesi günü meslek komitesi seçimlerimizi inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bu toplantımızda aylık icraatlarımızdan bahsetmeyeceğim.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, 100 yaşını aşmış, ülkemizin ticaret yaşamına değer katmış, ilklere imza atmış çok özel ve büyük bir camiadır. Sakarya’mızın her sokağında, mahallesinde ticaretin tarihi var. Dünden bugüne ve geleceğe birçok seçimler yaşandı ve inşallah yaşanacak. Her zor dönemde örnek çalışmalara imza atan şehrimiz iş dünyasını temsil eden Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, birlik ve beraberliğinin sarsılmaz gücü ile yeni dönemde de önemli çalışmalara imza atacak, şehrimize ve ülkemize en yüksek katkıyı vermek için gayretlerini sürdürecektir.

Yönetim Kurulumla birlikte görev aldığımız süre boyunca üyelerimizin menfaati için çalışmalarımızı sürdürdük. Hizmetlerimize katkı veren, çalışmaları ile fark oluşturan tüm meslek komite üyelerimize ve siz değerli meclis üyelerimize çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Hizmet dönemimiz süresince sürçü lisan ettiysek, affola diyorum.

Gücümüz Birliğimizdir

Bizim en büyük gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimizdir. Daim olması temennisiyle, 2 Nisan Komite seçimlerimizin iş dünyamız için, Sakarya’mız ve ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyor; çalışmalarınızda Hz. Allah’tan kolaylık temenni ediyorum.”

Başkan Kösemusul’un konuşmasının ardından 5174 Sayılı TOBB Kanununun 10. Maddesi Gereği, 2015 Yılında Durumları   “Askı” Olan Üyelerin Oda Sicil Kayıtlarının Silinmesinin Görüşülmesi, maddesi meclis üyeleri tarafından yeterince müzakere edilerek oy birliği ile kabul edildi.

SATSO Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Dilek ve Temenniler bölümünde konuşan Meclis Üyesi Yusuf Murat Emir, “Bu odada çok güzel insanlar tanıdım. Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri, genel sekreterden tüm personel dâhilinde herkese çok teşekkür ediyorum. Daha önceki toplantılarda çalıştıracak işçi bulunamadığı konusunda görüşleri hatırlatan Emir, eğitim sisteminin ve yeni nesil öğrenci profilinin yaşanan sıkıntının temelini oluşturduğuna dikkat çekti. “İnsanların eğitim ile ilgili sıkıntıları var. Eğitimin belirli amaçları var; düşünmeyi bilen, doğru bilgiyi sorgulayan öğrenen, öğrenmeyi öğrenen, insan olma bilincini koruyan, insanı ve emeği yok saymayan, kendisi ve çevresinde bulunduğu ekosisteme saygı duyan kişiler yetiştirme amaçlanır. Bizlerde bu konuyu önemli olarak görmemiz gerekir” diyen Emir, eğitim alanlarının belirlenmesinde ihtiyaçların da önemini vurguladı.

Meclis Üyesi Burcu Başar Akgün ise, “Deprem yönetmeliğimiz değişti. Artık hepimiz yatırım yaparken, ev alırken, arsa alırken tehlikeli fay hatlarını görebiliyoruz. AFAD’ın resmi sitesinde yayınlanmaya başladı. Artık aktif fay hatlarının hepsini görebileceğiz. Yatırım yapacak herkesle alakalı bir konu. İmar kanunumuzda düzenleme yapıldı. Bizi konsol yapıya iten bir düzenlemeden bahsetmiştim. Biz buna karşı çıkmıştık ve şuanda belediyeler düzenleme yaptı. Birçok belediye, emsal uygulamasına geçiyor Son olarak gündemdeki çatı katı ile ilgili görüşümü söylemek istiyorum. Çatı katının daire gibi kullanılmasını kabul etmiyorum. Çatı katı diye bir tabir yoktur.”dedi.

Başar ayrıca geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen İhracat Akademisi programının çok verimli ve üyeler için faydalı olduğuna değinerek tavsiyelerde bulundu ve teşekkür etti.

Meclis Üyesi Kadir Savaş ise çatı katı uygulaması ile ilgili Müteahhitler Bşirliği toplantısında fade edilen konunun tamamen yanlış anlaşıldığını belirterek “Bizim çatı katı isteğimiz yok. Burada bir yanlış anlaşılma oldu. Çatı katının 4.kat olarak değil çatıyı değerlendirmek olarak ifade edildi. ” dedi.

Meclis Üyesi Ahmet Çubuk da istihdam ve eğitim konusunun iş dünyasındaki önemine değinerek “Ülkemizde 318 OSB var. OSB’lerde çalışan sayısı 1 milyon 750 bin. Örneğin Almanya ile nüfusumuz aynı, Almanya’da çalışan sayısı 45 milyon bizdeki çalışan sayısı yaklaşık 20 milyon. Üreten ülkeler gelişecek. Tüketen toplumu olduk.” diyerek üretimin gelişmedeki önemini dile getirdi.

Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise “Önemli olan doğruları söyleyebilmek değil doğru zamanı gösterebilmektir.” diyerek sistemdeki yanlışlardan herkesin sorumlu olabileceğini ve söylenmesi yapılması gerekenlerin zamanında söylenmesi gerektiği mesajını verdi.

Meclis Üyesi Adem Bilgen, seçim süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak “Mücadelemiz odamızın daha ileri gitmesi içindir. Yeni dönemde de inşallah gayretlerimiz devam eder” dedi.

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise “2013-2018 dönemi meclisinde ilimizin odamızın gelişmesinde bizim de en ufak bir katkımız, emeğimiz olmuşsa ne mutlu bize.” diyerek tüm SATSO ailesine teşekkür etti.

Meclis Üyesi Hayrettin Kovacıoğlu, yeni dönemde de sektörleri adına çalışmalar yapmak istediklerini ifade ederek seçim süreci ile ilgili başarılar diledi.

Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Terzioğlu, hizmet dönemleri içerisinde 28. Meslek Komitesi adına ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek meclis üyelerinin çalışmalarının meclise yansımasının önemine değindi.

Meclis Üyeleri İsmail Filizfidanoğlu, Ramazan Çokal ve Hakan Tenekeci, seçim sürecinin hayırlı olmasını dileyerek helallik istedi.

Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ise “Bir dönemi geride bıraktık. Yönetim Kuruluna, meclise, genel sekretere ve personele yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Toplantının sonunda meclis üyelerine hizmetlerinden dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanı Akgün Altuğ tarafından plaket takdim edildi.

 

 

Haber Tarihi : 28/3/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::