Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, ilimizin ihracat potansiyelini, ihracatçı firma sayısını artırmak amacıyla gerçekleştirilen faaliyetleri kapsamında Türk Eximbank irtibat bürosu açıldı.

Türk Eximbank İrtibat Bürosu açılış töreni ve bilgilendirme toplantısından oluşan programa, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı başta olmak üzere SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık,  Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım,  SATSO Yönetim Kurulu Üyeleri,Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, SMMMOB Başkanı Ertuğrul Kocacık, SATSO Meclis ve meslek komitesi üyeleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Sakarya iş dünyası temsilcileri ve çok sayıda üye iştirak etti.

Sakaryalı İhracatçılar Eximbank Desteklerine Kolay Ulaşacak

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

“İhracatçı firmalarımızın uluslararası ticarette paylarının artırılması ve ihracat girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, üyelerimize uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazandırılması çalışmalarımız kapsamında da Eximbank’ı ilimizde görmek istedik.

Amacımız; ihracatçı firmalara verilen hizmetlerde bir bütünlük oluşturan Eximbank’ın ilimizde bilinirliğini artırmak ve ihracatçı üyelerimizin bu kurumdan azami faydalanmasını sağlamaktır. Odamızda açılacak olan bu irtibat bürosu vasıtasıyla İhracatçı üyelerimize Eximbank’ın desteklerine kolay yoldan ulaşma imkanı sağlamış olacağız. Umarım bu irtibat bürosu ilerleyen zamanlarda hizmet şubesi ofisi olur”

Kurumsallaşmayı Sağlayan Ögeleri Artırmalıyız

Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı ise konuşmasında ihracatın ekonominin olmazsa olmazı olduğunu dile getirerek şöyle dedi:  “Hem dikey teknolojinin hem doğal teknolojinin doğal kullanıldığı takdirde gelişim sağlayacağını düşünüyorum. Tek bir şeye ihtiyaç var, kurumsallaşmayı sağlayan ögeleri arttırmamız gerekiyor. Sürdürülebilir kalkınma açısından özellikle aile şirketleri açısından da geleceği güçlü bir il olacağız. Sakarya bulunduğu coğrafya ve mevcut potansiyeli açısından farkı bir konumda. Hep birlikte gayretlerimizle ilimiz ve ülkemiz daha da ileriye gidecektir.  Bir olalım iri olalım diri olalım.”

Türk Eximbank 52 bankadan 9. sırada

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da konuşmasında ihracatın finansmanında lider bir banka olduklarını dile getirerek “Bugün aslında burada gecikmiş toplantıyı yapmak için buraya gediğimizi düşünüyorum. Sakarya’da sunacağımız hizmetlerle kaybedilen zamanı telafi edeceğiz. Türk Eximbank olarak 52 banka içinde 9. büyük bankayız. Türkiye ihracat kredilerinde %45’i sağlıyoruz.

Hedef 15 bin İhracatçıya Ulaşmak

Türkiye’de iki önemli işimiz var birincisi kredi ikincisi alacak sigortası.  Ticari bir banka değiliz. Üçüncü bir fonksiyonumuz da var garanti vermek. Dünyada Eximbanklar birden fazladır biri kredi verir biri sigorta. Biz Türkiye’de hepsini birlikte yapıyoruz.

Sadece ihracat değil turizmde de destek sağlıyoruz. 2017 yılında Türkiye kredi olarak %7 büyüdü. Eximbank %49 büyüme gösterdi. 2018 yılı hedefimiz, 46 milyar dolara ulaşmak. 30 farklı programla destek veriyoruz. Sürekli iyileştirmelerle ileri gitmeyi ve ihtiyaçları karşılamayı hedefliyoruz. Bugün toplam 9635 ihracatçı firma ile çalışıyoruz. Sistemde toplam 70 bin ihracatçı var. Ancak sürdürülebilir ve devamlılığı olan 15 bin ihracatçı mevcut ve hedefimiz bu 15 bin ihracatçı firmadır. Sakarya’da çalıştığımız ihracatçı sayısını artırmak ve kaybedilen zamanı telafi etmek istiyoruz.” dedi.

Yıldırım ayrıca, Türk Eximbank olarak yaptıkları yenilikler ve projeler hakkında da bilgi vererek “Geçtiğimiz yıl mayıs ayına kadar teminat mektubu zorunluluğu varken artık bunu kaldırdık artık teminat mektubu olmadan da çalışılabiliyor. Orta ve uzun vadeli kredileri bilançomuzda arttırdık, düşük maliyetlerle bunları gerçekleştiriyoruz.”diye konuştu.

İşbirliği Protokolü İmzalandı

Bilgilendirme toplantısı soru cevap bölümü ile devam etti. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen bölümde Sakarya iş dünyası temsilcileri Eximbank uygulamaları ile ilgili sorularına cevap buldu.

Toplantının ardından Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Türk Eximbank Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İrtibat Bürosu’nu ziyaret ettiler

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde hizmet verecek olan Türk Eximbank Sakarya irtibat Bürosu katılımcılar ve protokol tarafından ziyaret edilerek program sona erdi. Türk Eximbank Sakarya irtibat Bürosu kurdele kesilerek hizmete açıldı

 

 

Haber Tarihi : 17/7/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::