Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde KOBİ'lerin dijital dünyada iş yapabilme ve E-ticaret Ekosisteminin sağlayacağı konularda farkındalığı arttırmak üzere Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat eğitimi düzenlendi.

81 İlde düzenlenmesi planlanan eğitimler kapsamında SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen eğitimde, TOBB Meclis Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, 3GEN Teknoloji CEO'su Engin Özgen, E-Ticaret Merkezi Direktörü Mehmet Erdemi, Eres Medya CEO'su Yılmaz Eres, NTV Ekonomi Programı Sunucusu Sami Altınkaya tarafından; Türkiye ve dünyada kullanılan E-Ticaret Platformları ve Tanımlar Dijital İş Yapış Biçimleri ve E-Ticaret Ekosistemi E-Ticaret Ön Arayüz Tasarımları ve Uygulamaları, E-Ticaret Ödeme Yöntemleri, Kargo ve Lojistik Entegrasyonları, E-Ticaret Vergi Mevzuatı, Mali İşler Yönetimi, E-Ticaret Hukuku, E-Ticaret Personel İhtiyacı ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Crm ve Müşteri İlişkileri Yönetimi ile Ürün Fotoğrafları ve Web için Görsel Optimizasyon, E-Ticaret'te Pazarlama ve Dijital Reklam Yönetimi, E-Ticaret'te Sosyal Medya Pazarlama ve İçerik Yönetimi, Alan Adı Seçimi ve E-Ticaret Sitesi Barındırma, Dijital Dönüşüm, E-Uygulamalar ve Bulut Sistemleri, Sektör, Kategori ve Ürünlere Göre Ulusal Ve Uluslararası Satış Platformları Seçimi, E-İhracat ve E-Ticaret İçin Dijital Ürün Bilgisi Oluşturma-Entegrasyonlar, E-İhracat, Ulusal ve Uluslararası Pazaryerleri, E-İhracat/E-Ticaret Saha Operasyonu, Depo ve iptal/iade Yönetimi faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verilerek detaylı sunumlar yapıldı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, dijital dönüşümün önemine dikkat çekerek şunları dile getirdi:

" Son dönemin en önemli konularından biri olarak gördüğümüz E-ticaret eğitimini çok önemsiyoruz.  Konuşmacılara katılımcılara teşekkür ediyoruz. Öncelikle size kısaca Sakarya’mızdan bahsetmek istiyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanunu çerçevesinde ilimizde faaliyette olan 4 oda olarak toplam üye sayımız 20 bine ulaşıyor. Büyük bir aile ve camia olmanın verdiği güçle üyelerimizin gelişimine katkıda bulunuyoruz. Sakarya’da yıllık ihracat 5.6 milyar dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı % 172’dir. Dış ticaret hacmi yüksek iller arasında ihracatın ithalatı karşılama oranı bakımından 1’nci sıradayız. Dış ticaret iller sıralamasında sakarya 7’nci. Bu büyümenin sebebi Sakarya’nın üreten bir şehir olması. Karasu Limanımız da faaliyete geçti. Sakarya hem sınai, hem zirai hem hizmet anlamında üreten bir şehir. İşgücü potansiyeli ve üretmeye odaklanmış iş dünyası ile bu şehir, kendini geliştirerek tükettiğinden fazlasını üretiyor.  İhracat yapan üye sayısını 400’den 1000’e çıkaracağız Son zamanlardaki en büyük hedefimiz ihracat rakamlarımızı ve ihracatçı sayımızı artırmak. 400 olan ihracatçı sayımızı 5 yıl içinde 1000’e taşımak gibi büyük bir hedefimiz var. Firmalarımızı ihracatçı yapmak için üniversitelerimizle, İş-Kur ile ve diğer paydaşlarımızla iş birliği halindeyiz. Hedef pazarlarımızın genişletilmesi, sanayide, tarımda, turizmde ürün çeşitliliğimizin ve kentimizin topyekun rekabet gücünün arttırılması için ihracat ile ilgili büyük fotoğrafı görerek ilerliyoruz. İhracat artışı için birçok projeye imza atıyoruz. İhracat Sizden Personel Bizden - Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi, Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi (UPEP), ikili iş görüşmeleri, İPAP-  İhracat Pazar Araştırması Projesi, Türk Eximbank Şubesi, İhracatçıları destekleyen kredilendiren ve sattığı ürünleri sigortalayan bir kurum Eximbank’ı ilimizde görmek istedik odamızda büro açmasını sağladık. Bu projelerimize şimdi E- Ticaret eğitimlerini de katıyoruz. http://www.dijitalyolculuk.com/ sitesi artık en çok ziyaret ettiğimiz yerlerden olacak.

TOBB himayesinde dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri, kapsamında eğitimlerin temel amacı KOBİ’lerimiz için dijital dünya da iş yapabilme ve eticaret ekosisteminin onlara sağlayacağı faydaların farkındalığını artırmak. Sakaryalıların bu alanda yeni başarılara imza atması için SATSO desteğinin hep süreceğini belirterek, eğitimin yararlı olmasını diliyorum." dedi.

Bir gün boyunca devam eden ve yoğun katılım gösterilen eğitimde eğitmenler, E-ticaret ekosistemi ve dijital dünyanın ince çizgilerinden, verimli ve sürdürülebilir bir iş modeli yaratmaya kadar birçok konuya ilişkin bilgilerini ve tecrübelerini aktardılar.

Haber Tarihi : 28/1/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::