Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı A. Akgün Altuğ; Şubat Meclisi’nde gündeme gelen Çark’taki su terazisi ve tarihi çarkın Millet Bahçesi Projesi’nde yer almasını istedi.

 Başkan Akgün Altuğ;   “Meclis Üyemiz Adnan Borazancıoğlu’nun  “Kültür simgeleri, orada yaşayanların coğrafyadaki varlık mühürleridir. İlimizde bulunan 1700’lü yıllardan kalma Su terazisinin restorasyonu ve çarkın asıl yerine taşınması için araştırma talep ediyorum. Su terazileri şehir kimliklerinin bir parçasıdır. Şehrimizin bir simgesi olabilir.” diyerek gündeme taşıdığı Çark’taki su terazisi ve tarihi çark;   Millet Bahçesi içinde restore edilerek şehre kazandırılmalıdır. Sakarya’nın doğal, kültürel zenginliklerinin değerlendirilmesinde, ildeki tüm kurumların sorumlulukları var.

“Her İlde Millet Bahçesi Projesi” kapsamında; "Sakarya İli Millet Bahçesi ile Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi" Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 06.02.2019 tarihinde ihale edildi. İhale dokümanları incelendiğinde; alanda kalıntıları bulunan ve Adapazarı'na geçmişte içme suyu sağlayan Tarihi Su Çarkı ve Su Terazisi ile ilgili olarak söz konusu projede herhangi bir tasarrufta bulunulmadığı anlaşılmaktadır.

 Bu tarihi yapının korunması için gerekli proje revizyonlarının yapılması, ayrıca aslına uygun olarak röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanarak şehrimize kazandırılması hususunda, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş’in de çalışması var. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca da Tarihi Su Çarkı ve Su Terazisi’nin tescil ettirilmesi gerekmektedir. İlimizin algı ve itibarı da yükseltecek konularda çok boyutlu bir sürdürülebilirlik anlayışı ile ilerlemeliyiz. Şehrimizin kimliği açısından çok önemli olan bu eseri şehrimize tekrar kazandırmalıyız.’’ dedi.

 

Haber Tarihi : 1/3/2019
PAYLAŞ
Son Haberler ::