SATSO 21. Meslek Grubu (Otomotiv ve Yedek Parça Ticareti) üyeleri yıllık istişare toplantısında bir araya geldi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve çoğunluğunu Otomotiv ve Yedek Parça Ticareti ile iştigal eden üyelerin oluşturduğu 21. Meslek Komitesi sektörel sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği yıllık istişare toplantısı düzenleyerek sektör temsilcileri ile bir araya geldi. 

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, 21. Meslek Komitesi Başkanı Taner Belge ve Komite üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Disiplin Kurulu Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ve 21. Meslek Grubundan çok sayıda davetli iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan 21. Meslek Komitesi Başkanı Taner Belge, otomotiv sektörünün Sakarya’nın yapı taşlarından bir tanesi olduğunu belirtti.

Belge konuşmasını devamında şunları dile getirdi: “Bugün burada sektörümüzün mevcut durumu ve sorunlarına yönelik bir değerlendirme yapmak arzusundayız. Komitemiz kapsamında faaliyet gösteren otomotiv sektörünün güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve tehditleri ile geliştirilebilir yanlarını ve buna bağlı olarak sorunlar ve çözüm önerilerini alacağız. Otomotiv sanayii yarattığı katma değer, yan sanayisiyle birlikte istihdam düzeyine yüksek orandaki katkısı, birçok sektördeki talep yaratıcı durumu ve diğer sanayileri de derinden etkileyen yeni üretim tekniklerinin geliştirilmesindeki öncü konumuyla bulunduğu ülke ekonomilerine önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca sektör, gelişmiş teknolojilerin ülkemize transferinde de önemli rol oynamaktadır. Otomotiv Sakarya’da hızla gelişen önemli bir sektör. Bu hızlı gelişim birçok kurum ve kuruluş ile özel sektörün dikkatini çektiği gibi otomotiv ile ilgili birçok alt sektörden firmaları da  kentte yeni yatırıma yönlendiriyor. Otomotiv sektörünü Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası da çok önemsiyor. Otomotiv, Sakarya’nın ihracatında ilk sırada yer alıyor. Ancak bunu daha da ileriye taşımak için otomotiv yan sanayi altyapısını da güçlendirmek gerekiyor. Otomotiv sektöründe kümelenme ile Sakarya’nın lider şehirlerden biri olması hedefleniyor. Bizler de gelişim ve değimin öncüsü bir sektörün temsilcileri olarak teknolojik altyapısı, üretim kalitesi, nitelikli iş gücü ve diğer sektörlere etkisi ile daha güçlü bir otomotiv sektörü oluşturmaya gayret ediyoruz.

Otomotiv sektörünün Türkiye ve dünyadaki merkezi olmaya aday bir bölgeyiz. Bunun bilinci ile tüm sektör temsilcileri ile birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, gerçekleştirilen komite toplantılarının önemli olduğunu ve toplantılardan çıkan sonuçların ele alınarak çözüme kavuşturmaya önem verdiklerini belirtti. Sakarya’nın otomotiv sektöründeki payının tartışılmaz olduğunu belirten Kuriş, “Bugün baktığımızda ilimiz, yılın ikinci ayında; İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nin ardından en fazla otomotiv ihracatı yapan 4. il oldu. Bu gerçekten önemli bir gurur tablosu bizim için. Ocak ayında otomotiv sektöründe 373 milyon 580 bin dolar ihracat yapan Sakarya, Şubat ayında yüzde 9,7 artışla 409 milyon 980 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Sakarya, ürettiği 23 bin 562 aracın yaklaşık yüzde 89’unu dünyaya sattı.

Sakarya’nın otomotivdeki bu başarısı, 100 yılı aşan köklü bir öyküye dayanıyor.  Bugün gurur duyduğumuz tabloda; tahta araba fabrikası ile başlayan ve sıfır hata ile üretime kadar uzanan bir gelişimin, kaliteli üretimin, nitelikli işgücünün hikayesi, yani bizim hikayemiz var. Bununla ne kadar gurur duysak azdır.

Bugün burada sektörümüzün mevcut durumu ve sorunlarına yönelik dile getireceğiniz sorunlar komitemizin daha sonuç odaklı çalışabilmesi anlamında faaliyetlerimizi yürütürken bizlere ışık tutacaktır.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ da yaptığı konuşmada SATSO’nun 102 yıllık köklü bir kurum olduğunu belirterek , “Şehrin ekonomisinin önemli bir kısmını karşılayan üyelerin çatı kuruluşu olarak sadece ekonomi değil şehrin tüm sorunları ile yakından ilgileniyoruz. Bu şehrin her meselesi bizim meselemizdir” dedi. İstihdam seferberliği konusunda da tavsiyede bulunan Başkan Altuğ, istihdam paketini tanıtmak için çok çalışıyoruz ve sıkı takip ediyoruz. Şubat ayında şehrimizde yaklaşık 2500 kişiye istihdam sağlandığını bu rakamların daha da yukarı çıkabilmesi için teşviklerden faydalanmak gerektiğini ifade etti.

Altuğ ayrıca, “Sakarya hem tarım hem de sanayi üreten bir şehir olarak dikkat çekmekte. Siz değerli komite üyelerinin de işi olan otomotiv sektörümüz şehrimizde çok gelişmiştir. Ülkemizin ihraç ettiği 5 otomobilden 1 tanesi Sakarya’lı ve bu bizi çok gururlandırıyor. 380’e yakın ihracat yapan firmamız var ve ihracat rakamlarımız 6 milyar dolar civarlarında. Ki bu da bizi en çok ihracat yapan 7. Şehir konumuna getirmektedir. Hedefimiz de 10 milyar dolar ihracat ile 5. sıraya yükselmektir.

Kurulacak olan Oto Galericiler Sitesi için de desteğimizi de esirgemeyeceğiz ve takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.” dedi.

SATSO Disiplin Kurulu Başkanı “Odamızın en güzel yaptığı şey insanlar ile birebir dayanışma içinde olmaktır. Son zamanlarda övünç verici çalışmalarıyla SATSO gerçekten takdiri hakediyor ve bu çalışmaların şehrimizi ayağa kaldırmaya yetebileceğini de belirtmek istiyorum. Odamızın belirttiği her görüşün önemli sayılması komitemizin sesinin daha yüksek çıkmasına da yardımcı olmaktadır. Teşekkür ediyorum.”

S.S. Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Günay, “ Şehrimizde 1950’li yıllarda yoğun sanayileşme başladı. Bu da maalesef günümüze kadar çarpık sanayileşme yapısının olmasına neden oldu Şehir içerisindeki sanayi işletmelerini şehir dışına çıkarma konusunda ciddi kararlar alındı ve bununla ilgili de güzel teşvikler var Bu konuda kooperatifler, odalar, kurumlar ile birlikteliğimizin mesajlarını üst mercilere göstermemiz gerekiyor. 1. OSB içindeki yeni proje kapsamında OSB içerisinde %10’luk bir alanda bir sanayi sitesi kuruyoruz. Kooperatif olarak 216 üye ile birlikte başladık projeye ve asıl önemli olan bizleri bu projeye yönlendiren SATSO’ dur ki, SATSO’ nun yanımızda olduğunu bilmek bizleri gerçekten mutlu ediyor.

S.S. Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Levent Bal da “2016 yılında kurulan kooperatifimiz OSB içerisinde bir yer aldı ve buraya Oto Galericiler Sitesi projemizi başlattık. Ufak pürüzler giderildiğinde projemiz çok yakın zamanda inşaat aşamasına geçecektir. SATSO Başkanımız Akgün Altuğ bizlere destek verdi. Huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum.

Sakarya’nın otomotiv sektöründeki gelişimi ve potansiyeli, sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantı sektörel istişarelerin ardından sona erdi.

Haber Tarihi : 29/3/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::