Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1159 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Mart ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ şunları dile getirdi:  

“31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri süreci artık tamamlanmıştır. Bugün itibariyle ekonomiyi merkezimize alarak üretmeye ve çalışmaya kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Seçimler yerelde gerçekleşmiş olsa da, ekonomide rekabet globaldir.  Bu uluslararası ekonomik yarışın güçlü aktörlerinden birisi olabilmek için en temel beklentimiz, ekonomimizin omurgasını oluşturan özel sektörümüzün önünü açacak, sonuç odaklı çalışmaların devamlılığıdır.

 Önümüzde 4,5 yıl seçimsiz, ekonomi ve üretim odaklı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu süreci bir fırsat olarak değerlendirip yapısal reformlar temelinde yatırımlara, teknolojiye, ihracata, istihdama ve üretime ayırmalıyız. Üretim, büyüme ve istihdama destek veren ekonomik yapının gelişerek devam etmesi iş dünyasının rekabet gücünü artıracaktır. Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını dilerim.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve diğer başkanlarımıza tebrik ziyaretleri gerçekleştirdik. Belediye başkanlarının görev süreleri boyunca hayırlı görevler icra etmelerini dileyerek, işbirliği ve birliktelik mesajları verdik. Tebrik ziyaretlerimizde Sakarya’nın bir çerçeve stratejik planı ihtiyacı dahil bir çok konuyu büyükşehir belediye başkanımıza, ilçe belediye başkanlarına bahsettik.  Sakarya Valiliği ve Büyükşehir ile temaslar yapmaya başladık. Uzun bir süreç ama sonuç alacağız. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce, SATSO ile işbirliğine her zaman devam edeceklerini Sakarya iş dünyasının enerjisine inandığını, katkılarını önemsediklerini belirtti.

 Seçim sürecinin ardında il erkleri olarak birleşerek birlikte hareket ederek şehrimizi ileriye taşımayı hedeflemeliyiz. Yeni seçilen başkanlarımız gayet bilgili ve heyecanlı ki ticaret odamızla işbirliğine de her zaman hazırlar. Bizler de ortak bir akılla çalışmaya ve hazır olduğumuzu yeniden huzurlarınızda belirtiyorum.

Biz SATSO ailesi olarak tüm hizmet birimlerimizle çalışırken komitelerimiz, komisyonlarımız ve kurullarımız da kendi sorumluluk alanlarında bizlere destek olmaya devam ediyor. Bu anlamda kendilerine teşekkür ediyorum.

Komisyonlarımız, kendi bünyelerinde yaptıkları sektörel çalışmaların yanı sıra,  Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı çalışmaları ve yürüttüğü projeleri de en doğru biçimde tanıtmak konusunda etkin rol oynuyor. Üyelerimizin aktif bir şekilde SATSO hizmetlerinden faydalanmaları ve talepkar olabilmeleri anlamında komisyonlarımızın paydaşlığı çok önemli.

Sakarya hem tarım hem de sanayi üreten bir şehir olarak dikkat çekmekte. Değerli komite üyelerinin de işi olan otomotiv sektörümüz şehrimizde çok gelişmiştir. Kurulacak olan Oto Galericiler Sitesi için de desteğimizi de esirgemeyeceğiz ve takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.

SATSO heyeti olarak; Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettik. Ziyaretlerinde Sakarya’nın her anlamda üreten bir il olduğunu anlattık. Oda olarak diğer odalardan eksik olmadığımızı, hatta çoğu odadan gerek teknoloji, gerek hizmet ve sorumluluk anlamında çok daha iyi durumdayız, bunun için meclis üyelerimize ve değerli genel sekreterimiz nezdinde çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’u Ankara KOSGEB başkanlık binasında ziyaret ettik. Tek Durak Ofis Hizmet Binalarında KOSGEB Sakarya Hizmet Müdürlüğü’nün de yer almasından üyelerimizin istifadesi anlamında memnuniyet duyacağımızı belirttik.

Sakarya KOSGEB desteklerinden faydalanma anlamında ikinci ligde gibi düşünebiliriz. Birinci ligde Konya, Kayseri, Kocaeli gibi iller bulunmakta. Biz bu sıralamaya çıkabilmek, Sakarya iş dünyasının KOSGEB desteklerinden daha fazla istifade edebilmesi için hizmet binalarımızın yanındaki Tek Durak Ofis’lerde KOSGEB Sakarya Hizmet Müdürlüğü’nün yer alması için görüştük. Hizmetlerini daha rahat ve gelişmiş şekilde vermesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Bizim ziyaretimizin ardından KOSGEB KOBİ Geliştirme Daire Başkanı Erdal Çınar Odamızı ziyaret etti. KOSGEB’in destekleriyle kurulması planlanan ve Türkiye’de ilk olacak Teknoloji Merkezi’nin (TEKMER),  Sakarya’da Odamız bünyesindeki Tek Durak Ofiste oluşturulması için görüşmeler yaptık. Bu anlamda TEKMER’i yeni binamızda KOSGEB destekli bir şekilde hizmete açarak Türkiye’de ilk oda olmak istiyoruz. Fikri olan projesi olan firmalar TEKMER’ den yararlanabilecek. KOSGEB tarafından bu firmalara 3.5 Milyon TL’ ye kadar destek verilebilecek.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu makine ve otomasyon sistemleri ile iştigal eden üyelerin oluşturduğu 33. Meslek Komitesi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışması Edurotech Robot Yarışması SATSO desteğiyle gerçekleştirildi. 33. Meslek Komitesi üyelerimizden 8 firma yarışmaya sponsor oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

TOBB tarafından düzenlenen 11.World Chambers Congress ve TOBB Proje Yarışmalarına UPEP Projesi ile katılacağız. Odamız, SAÜ ve Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu’ muzun yürütücülüğünde sürdürülen yabancı uyruklu öğrencilerin ihracata gönüllü firmalarda görev alması şeklinde özetleyeceğimiz bir çalışma. UPEP projemiz ziyaret ettiğimiz diğer odalardan çok ilgi görüyor”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un açıklamalarının ardından Pide fiyat tarifesi görüşülerek oylandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan 28. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ergin Balcı pide fiyatlarındaki değişimin birçok ürüne gelen zamdan kaynaklandığını belirterek şunları dile getirdi:

“Komitemizin yapmış olduğu araştırma verileri sonucunda, pidelik unların geçen yıl mayıs ayında 78-82 fiyat aralığında olduğu günümüz itibariyle ise 110-120 TL bandından olduğu, artışın %40 – 50 dolayında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Kağıt 4.50 TL’den 7 TL’ye, yumurtanın kolisi 9 TL’den 11 TL’ye, Susam 9.5 TL’den 14 TL’ye, çörekotu 9 TL’den, 16 TL’ye, Tuz 0,33 TL’den 0,41 TL’ye, toz Şeker 187 TL’den 203 TL’ye, doğalgaz 0,10 TL’den 0,12 TL’ye, poşet 7 TL’den 9.75 TL’ye, mazot 5.61 TL’den 6.39 TL’ye, elektrik 0.28 TL’den 0.48 TL’ye, maya 4.12 TL’den 4.58 TL’ye, odun ton fiyatı 300 TL’den 380 TL’ye ve işçilik %25 asgari artışı göz önüne alındığında pide fiyatlarında geçen yıla oranla yüzdesel olarak bakıldığında istenen %12’lik bir fiyat artışının gerek tüketicinin gerek de üreticinin korunması açısından ele aldığımızda gayet makul ve anlaşılabilir bir artış olacağı tespit edilmiştir. Buna göre 2019 yılı içerisinde uygulanacak pide fiyatları 370 gr pide: 3TL, 560 gr pide: 4.50 TL, 650 gr pide: 5 TL şeklinde fiyatlandırma belirlenmiştir.” dedi.

2019 yılı pide azami fiyat tarifesi meclis üyeleri tarafından oylanarak oy birliği ile kabul edildi.Kabul edilen tarife bilgilendirme amacıyla Valilik ve ilgili kurumlara gönderilecek.

Meslek Komitelerinin sorunlarının görüşülmesi maddesinde konuşan 29. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, işverenlerin büyük bir özveri ile çalıştığına dikkat çekerek işverenlerin de haklarının korunması gerektiğini vurguladı. Taçyıldız, işçi sendikaları çeşitli kurum ve kuruluşların çalışanları gözettiğini ancak aynı şartlarda sadece kendisini değil işçileri ve ailelerinin de sorumluluğunu alan işverenlerin gözetilmediğini dile getirdi.

Kenan Taçyıldız ayrıca iş konusunda değil işçi bulma konusunda sorun yaşandığını belirterek “İŞ-KUR insanları işe yerleştiriyor ancak çalışan yok. İşçiler ne yazık ki iş beğenmiyor. Canı sıkılınca iş bırakılması çok yanlış.” dedi.  Taçyıldız son olarak Sakarya’yı anlatan bir turizme yönelik, şehrimizin simgesi olan objelerin olması gerektiğini belirtti.

31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Necmettin Kırık, geçtiğimiz günlerde bir GSM bayiinde yaşanan silahlı saldırı olayını kınayarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Meclis Üyesi Kırık, “Dünya’da yazılım üretme trendi var. Artık her şey yazılım ile ilerliyor. Bizler de; Sakaryalı üreticiler olarak yazılımda ilerlemek zorundayız. Gebze’de bulunan yazılım lisesi gibi ilimizde de bir bilişim lisesinin olmasını diliyorum.” dedi.

 

16. Meslek Komitesi’nden Oktay Topçu, geçtiğimiz günlerde SATSO’da gerçekleştirilen Ticari Alacak Sigortası ilgilendirme Toplantısı’nın oldukça verimli geçtiğine dikkat çekerek gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. Meclis Üyesi Topçu ayrıca, trafik sigortalarındaki yeni bir uygulama hakkında bilgi vererek bundan sonraki süreçte iyi sürücüler ve hatalı sürücülerin puanlamasına göre sigorta fiyat tarifesinin değişiklik göstereceğini dile getirdi.

33. Meslek Komitesi’nden Tunç Özüuğurlu, GSM operatöründe yaşanan silahlı saldırıyı kınadığını belirterek Sakarya’nın bu tür olaylarla anılmasından rahatsız olduğunu ifade etti.

31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Behlül Bayrak da yaşanan olayı kınadığını belirterek büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek “Bu saldırılar Türkiye’nin her yerinde artmaktadır. İnsanların geçim sıkıntısı nedeniyle tahammül dereceleri düştü. Şiddet artık toplumda alışkanlık haline geldi. Bütün üyelerimize önerim; karşı tarafı anlamaya çalışın. Birbirimizi anlarsak müşterilerle daha sakin ve sıcak iletişim kurabiliriz. Yanımızda duran Sivil Toplum Kuruluşlarına ve üyelerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

15. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ekrem Seçgin, meslek grubunda veteriner hekimlerin de bulunduğunu belirterek “Şirket olan ve üyemiz olan veteriner hekimlerin odamızdan destek talep ediyorlar. Bu hekimler sadece hayvanlara değil insanlara da hizmet eden geleceğe yönelik çalışan bir meslek grubudur. Sahipsiz sokak hayvanlarının korunması konusunda veteriner hekimlerle yerel yönetimlerin işbirliği yapması gerektiği konusunda talepleri var. Tarım arazilerinin korunması, arıcılık sektörünün desteklenmesi konusunda destek bekliyorlar.” dedi.

28. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu ise, KOSGEB’in iş dünyası açısından büyük önem taşıdığını belirterek “KOSGEB’ten yeterince faydalanmadığımızı tespit ettik. Bunun nedenlerinin araştırılarak bertaraf edilmesi konusunda çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yönetim Kurulumuzun bu konuda çalışmalarını destekliyorum. Meslek Grubumuzda toplam 12 farklı meslek dalı var ve bunların 6 grubu KOSGEB’ten faydalanamıyor. Otopark konusunda ticaret erbabının sorunları var. Bu konuda büyükşehir ve ilgili belediyeler tarafından çözüm noktasında yapılan çalışmaların takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Odamızdaki eğitim faaliyetleri çok başarılı. Bu konuda yönetim kurulumuzu tebrik ediyorum. ”

26. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Lütfü Sunman, ticaret erbabının kanunlara yönelik yaşadığı mağduriyetler konusuna değinerek “Kanunlara münferit olarak müdahale edemiyoruz. Ticari anlamda itibar kaybı yaşanabiliyor.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Haber Tarihi : 25/4/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::