Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Türkiye Kalite Derneği (KALDER) işbirliği ile ‘Proje Yönetimi Eğitimi’  gerçekleştirildi.

SATSO Eğitim Salonunda gerçekleşen eğitim, KALDER Eğitmeni Gönenç Şener gözetiminde gerçekleşti.

Söz konusu eğitimde Eğitmen Gönenç Şener, proje yönetimi ve içerikleri, proje yönetiminde planlama ve yürütme süreçleri, projelerde uyulması gereken kurallardan bahsetti. Şener, ”Bazen projenin başarısı ile ürün başarısı karıştırılır. Tarihte projesi çok kötü olup da ürünün çok başarılı olduğu çalışmalar vardır ki buna örnek Eyfel Kulesi’dir. Proje ve planlamada ki başarısızlık bazen ürüne yansımıyor olabilir ancak bu her zaman olacak diye bir kaide yok. Günümüzde projenin önemi çok fazla ve projeye uyumlu gidilmesi gerekmektedir. Hataya  asla yer yok.” ifadelerini kullandı.

Eğitimin devamında proje yöneticisinde bulunması gereken özellikler, proje yöneticisinin yönetme süreçleri ve projelerde paydaş konularına değinildi. “ Proje yöneticisinde liderlik, takım kurma, kriz yönetimi, iletişim gibi temel özellikler olmalıdır. Proje yöneticisi sadece çıkacak sonuca odaklanmadan ekibi ile politik ve kültürel bir bütünlük sağlaması ve bunu tüm ekibine hissettirmesi gerekmektedir. Bazı proje başlangıçlarında şampanya patlatılır, bazı proje başlangıçlarında ise dualar ile kurban kesilir. Ekibinizde şampanya içmeyen de, et yemeyen de olabilir. Proje yöneticisinin proje gidişatı ve sonucu dışında bu ve bunun gibi konulara da hassasiyet göstermesi gerekir. Projede paydaşlar ve ekip bir bütün olmalıdır. Paydaşlar; bir kişi, bir firma veya bir ağaç, bitki vb. doğal yaşamı temsil eden vakıflarda olabilir. Proje yönetimi bunların hepsini kapsar niteliktedir.” dedi.

 

Katılımın oldukça verimli geçtiği eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

 

Haber Tarihi : 24/5/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::