Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, 21 Haziran Adapazarı’nın Kurtuluş Günü’nün 98. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

21 Haziran tarihinin Adapazarı ve milli mücadele için çok önemli olduğunu belirten Akgün Altuğ, Kurtuluşun 100. yılına yaklaşmanın heyecanı içinde olduklarını belirtti.

Başkan Altuğ, “Adapazarı medeniyetlerin Anadolu’ya açılan kapısıdır. Koca bir ülkenin bağımsızlığını kazanma ve işgal altına girmemek için verdiği mücadelenin en önemli merkezleri arasında yer almış, önemini sürdürmeye devam eden bir şehirdir.

Bizler de 21 Haziran’dan aldığımız ilhamla;  geçmişimizden aldığımız emaneti layıkıyla gelecek nesillere teslim etmek için gayret ediyoruz.  Nice şerefli zaferlere sahip olan tarihimizi unutmayarak şehrimizi ülkemizi ileriye taşımak bizlerin en asli görevidir. Böyle cesur kahramanların torunları olarak bizlere emanet bırakılan şehrimizin ve ülkemizi daha iyi yerlere getirmek için birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışmalıyız.

Adapazarı halkı kurtuluş mücadelesinde işgali engellemek için, büyük cesaret ve fedakarlıklarla sıkıntıların üstesinden gelmeyi başarmış ve işgale izin vermemişlerdir.16 Haziran’dan itibaren düşman çekilmeye başlamış, çekilirken şehri yakmaması için tedbirler alınmıştır. Bölge Komutanlığı’nın üç baskın kolu, 21 Haziran 1921 sabahı erken saatlerde küçük bir çatışma sonucu şehre girmişti. Osman Kaptan, Kazım Kaptan kuvvetleri ile Molla Halit kuvvetleri derhal şehirde asayişi sağlamış, Hükümet Konağı’na Türk bayrağını çekmiş ve kurtuluştan sonraki ilk sabah ezanını da Halit Molla bizzat okumuştu. Bu mücadeleyi gösteren, ülkemizin bu günlere gelmesini canlarından olarak sağlayan şehitlerimiz asla unutulmayacaktır. Buradan yola çıkarak iş dünyası olarak; kadim kentimizin gelişmesi, tarihinden feyz alarak ilerlemesi, değerlerine sahip çıkarak yükselmesi için elimizi her zaman taşın altına koyacağız her zaman özveri ile çalışacağız. Biliyoruz ki; Şanlı tarihimiz geleceğimize daima ışık tutacaktır”

Bu duygu ve düşüncelerle, bu önemli günde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükrân ile anıyor, tüm Sakaryalıların ‘Kurtuluş Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

 

Haber Tarihi : 20/6/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::