Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ihtisas komisyon başkanları Prizren Belediye Başkanının daveti üzerine yatırım fırsatlarının ele alındığı İnvest in Prizren programına iştirak ettiler.

Söz konusu programa Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş, Ticareti Araştırma Ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Behlül Bayrak, Sanayii Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Turgay Çelik, Turizm Komisyonu Başkanı Taner Belge, Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Açan, Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkan Yardımcısı Hayrettin Kovacıoğlu, Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkan Yardımcısı Gökhan Yaman’dan oluşan bir heyet katıldı.

Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka'nın ev sahipliğinde 10'dan fazla ülkeden sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve firmaların katıldığı üç gün süren programda Arnavut Global İşağı Onursal Direktörü Z. Lazim Destani, Germin Şirketi Yöneticisi Liza Gashi, Arnavutluk Diaspora Bakanı Pandeli Majko ve Arnavutluk – Alman Ticaret Odası Yetkilisi Nora Hasani tarafından genel bilgilendirmeler yapıldı.

Prizren'in yatırımcılara sunduğu fırsatlar, Kosova'da yatırım yapmanın avantaj ve dezavantajları, Diasporanın toplumun gelişimdeki gücü, ikili iş görüşmelerinde SATSO heyeti firma yetkilileri ile görüşerek işbirliği ve iki bölge arasındaki yatırım fırsatlarını değerlendirdiler.  Program çerçevesinde SATSO Meclis Üyesi Erdal Şenkardeş’in Prizren'de bulunan firmasını ziyaret edildi.

Prizren iş görüşmeleri ziyareti ile ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş şunları ile getirdi: “Prizren Belediye Başkanımızın daveti ile katılmış olduğumuz iş görüşmeleri gezisi ve İnvest İn Prizren programına komisyon başkanlarımızla iştirak etmekten dolayı memnuniyet duyduk. Bölgenin yatırım fırsatlarını incelerken Sakarya’nın sektörleri ve yatırım alanları hakkında da bilgi verme imkanı bulduk.  Bağımsızlığını yakın bir tarihte kazanmış olan Kosova’nın, ekonomik anlamda yapılanmasını tamamlayabilmek için ciddi anlamda desteğe, bilgiye ve yönlendirmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Kosova arasında 2006 yılında imzalanan Merkezi Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması-CEFTA ile ve Amerika ile kotasız ticaret izinleri sayesinde bu ülkelere yapılan ihracatlar konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu yıl ilk defa düzenlenen bu programda Kosova'da ve Prizren'de yatırım imkanları konusunda farkındalık yaratmaları açısından bizler için faydalı oldu. İlerleyen zamanlarda o bölge ile ilgili yapılabilecek çalışmalarda iletişime geçebileceğimiz bir platformla görüşme imkanı bulduk. Kurum ve kuruluşlarla iletişime geçtik. Desteklerinden dolayı Komisyon Başkanlarımız da ziyaretten duydukları memnuniyeti paylaştılar ve SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız A. Akgün Altuğ’a ve Yönetim Kurulumuza teşekkürlerini ilettiler.”

Haber Tarihi : 10/7/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::