SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Dış Ekonomik İlişkiler Başkanı Nail Olpak ile işbirliği protokolü imzaladıkları ziyarette “İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 150’nin üzerinde olmasının temelinde Sakarya’nın üreten bir şehir olması yatıyor. DEİK ile işbirliğinin Sakarya ihracatının gelişmesi ve hedef pazarlara ulaşma anlamında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.”

KATILANLAR

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyon Başkanı Ali İhsan Güneş, Komisyon Başkan Yardımcıları; Gökhan Yaman ve Hayrettin Kovacıoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Refik Özkorkmaz’dan oluşan SATSO Heyeti Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak’ı İstanbul’da ziyaret etti.

Söz konusu ziyarette Sakarya’nın ihracat potansiyeli ve ülke ekonomisine katkıları hakkında bilgi veren Başkan Altuğ, üyelerin ihracat oranlarını artırmak, ihracat yapmayan üyelerin ihracata yönlendirilmesini sağlamak ve ilimizin ekonomik gelişimi ve uluslaraarası ticaretteki yerini güçlendirmek adına yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

SAKARYA CARİ AÇIKTA FAZLA VEREN BİR İL

Başkan Altuğ konuşmasında ihracat rakamları hakkında bilgi verdiği konuşmasında ülke ekonomisinin ihracatı artırarak büyüyeceğini ve Sakarya’nın Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığına vurgu yaparak “Cari açıkta fazla veren bir bölgeyiz. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 176, yüzdesel oran olarak Türkiye birincisiyiz, rakamsal olarak bu 3 milyar dolar civarında ve bu sıralamada da ikinci sıradayız. Sakarya, ihracat rakamlarını da önde götüren illerden biri.  Sakarya’nın ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 150’nin üzerinde olmasının temelinde üreten bir şehir olması yatıyor. DEİK ile işbirliğinin Sakarya ihracatının gelişmesi ve hedef pazarlara ulaşma anlamında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

LİMANDA SEFERLER BAŞLADI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ihracatı artırmaya yönelik yürütülen projeleri ve hedefleri hakkında da bilgi veren Başkan Altuğ,  son dönemlerde aktif olarak hizmete başlayan Karasu limanı ve Ukrayna Chornomosk limanına yapılan düzenli seferler ile ilimizden gerçekleşen ihracatlara da dikkat çekti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ özellikle “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak DEİK tarafından düzenlenen uluslararası iş geliştirmeye yönelik çalışmalarda yer almak, organizasyonlar kapsamında ülkemize gelen yabancı iş heyetlerini ilimizde ağırlamaktan Üyelerimizin ihracatını arttırmak amacıyla DEİK ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyarız.”dedi.

PROTOKOL İMZALANDI

DEİK Başkanı Nail Olpak, ise söz konusu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Oda olarak bu duyarlılığa ve bilince sahip olan bir anlayışın Sakarya ekonomisine de verimli katkıları olacağını ifade etti. DEİK Başkanı Olpak, DEİK Kurumsal Kurucusu 95 üyeden birisi olan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği yapabileceklerini ifade ederek konu ile ilgili gerekli çalışmaların ivedilikle başlatılacağını dile getirdi. Bu kapsamda SATSO tarafından görevlendirilecek bir personel, hedef ülkelerin belirlenmesinin ardından DEİK'te 2 haftalık bir eğitime katılacak.

 Söz konusu ziyarette iki kurum arasında ortak çalışmaların artması ve işbirliğini güçlendirmeye yönelik bir protokol imzalandı.

Haber Tarihi : 28/7/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::