Sakarya Oto Galericileri Toplu Yapı Kooperatifi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yürütülen Sakarya Oto Galericileri Sitesi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

SATSO hizmet binası karşısında toplamda 370 dönümlük araziye kurulacak olan sitede 112 dükkan ve 2 yönetim binası yer alacak.

Gerçekleşen temel atma törenine AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever,  Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Talip Kuriş, Sakarya Esnaf, Sanatkarlar Odası Birliği Hasan Alişan, Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Levent Bal, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Ankara MASFAD Başkan Yardımcısı Erdoğan Bayrak ve davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Levent Bal gerçekleştirdi.

Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Levent Bal, galericiler sitesinin 33 bin 600 metrekare üzerine kurulacağını belirterek “Galericiliğin standardını yükseltmek, geniş ve ulaşılabilir bir alanda hizmet vermek için Sakarya Oto Galericileri Yapı Kooperatifimizi kurduk. O günden bugüne çalışmalarımız son hızıyla devam etmektedir. Mesleğimizde birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlama amacıyla galerici esnafımız ile birlikte çıktığımız bu yolda tüm çabamız şehrimiz Sakaryamıza güzel bir eser bırakmaktır. İstiyoruz ki halkımız araba alacağı zaman; ailesiyle, çocuklarıyla birlikte gelip kapı kapı gezmeden alışveriş merkezi tadıyla, çok alternatifli, marka ve fiyat seçeneklerini bir arada bulabilsin. Tüm yasal işlemleri yine aynı yerde gerçekleştirerek testleri yapılmış bir şekilde aracını satın alabilsin. 2018 yılında resmi gazetede yayınlanan 2’nci el otomobil ticaretiyle ilgili yönetmelik gereğince galericiler şehir içinden çıkartılacaktır. Şehir içerisinde apartman altı galeri ya da kayıt dışı, ayaküstü yapan kişilerce yürütülen problemlerin yaşandığı 2. El otomobil ticareti sonlanacaktır. Tamamen kendi öz kaynaklarımızla 1. Organize Sanayi Bölgesinden 33 bin 600 metre karelik satın aldığımız alanda kurulacak sitemizin projesinde 112 dükkan ve 108 ortağımız olacaktır. İçerisinde kafe, restoran, mescit ve yanında banka, noter, trafik tescil bürosu gibi diğer hizmetler birimleriyle haftanın 7 günü hizmet verecektir. Güzel Sakaryamızı otomobil ticareti sektöründe Marmara Bölgesi’nin gözdesi hatta incisi haline getirebilmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

SATSO 21. Meslek Komitesi Başkanı Taner Belge ise “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerinin sürdüren 21. Meslek komitesi olarak hizmet altyapısı, kalitesi, nitelikli iş gücü ve diğer alanlara etkisi ile daha güçlü bir otomotiv sektörü oluşturmaya gayret ediyoruz.

Kıymetli meslektaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmalardan birisi olan oto galericileri sitesi ilimiz ticareti adına değerli bir çalışmadır. Sakarya olarak; otomotiv sektöründe dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, sektörümüzü Türkiye ve dünyada temsil edebilecek kabiliyete sahip bir bölge olma yolunda hızla ilerliyor. Bunun bilinci ile otomotiv ticaretinin gelişmesi ve meslektaşlarımızın daha uygun şartlarda hizmet verebilmelerini sağlamak adına önemli bir adım attık. Oto galericiler sitesinin ilk oluşumundan bugüne gelmesi sürecinde bizlere destek veren Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız, Meclis Başkanımız ve yönetim kurulumuza teşekkür ederiz.  Ayrıca bu projenin hayata geçirilmesine ev sahipliği yapan sakarya büyükşehir belediyemize ve katkı veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.  ‘Sürekli değişim’in öncüsü bir sektörün temsilcileri olarak Sakarya’da otomotiv ticaretinin daha iyi yerlere gelebilmesi için gayretlerimize devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ankara MASFAD Başkan Yardımcısı Erdoğan Bayrak yaptığı konuşmada, “Buradan Sakarya esnafımıza küçükte olsa bir müjdemiz olsun. 12’nci ayın 31’inden sonra yetki belgesi tamamen yürürlüğe giriyor. Hükümetimiz nezdinde de ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İçişleri Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ve Şehircilik Bakanlığımız, Türkiye genelinde oto ticaret merkezlerini artık bir proje haline getirdi. Türkiye genelinde oto ticaret merkezleri artık hızlı bir şekilde yaygınlaşıp ticareti daha kaliteli bir şekilde yapmak için oto ticaret merkezlerimizi kesinlikle şehirlerimize kazandıracağız. Burada da yapacağımız oto ticaret merkezi inşallah Sakarya’ya çok değer ve vizyon katacağına inanıyorum” diye konuştu.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hasan Alişan ise “ Sakarya ekonominin her sektöründe inanılmaz bir ivme ile ilerliyor. Otomotiv sektörü şehrimizde lider bir konumda olan, istihdama, ihracata çok katkısı olan bir sektördür. Temeli atılan galericiler sitemiz ile de artık ikinci el otomotivde de bir marka olma yolunda ilerleyeceğimizi umuyorum. Yapılacak bu site ile bu sektörün şehrimizde daha da canlanıp, verimli ve güvenli bir şekilde yapılacağından eminiz.” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Oto galericilerimizin daha nezih ve çağın şartlarına uygun bir ortamda ticaret yapmalarını sağlamak, sosyal bir kompleks oluşturmak, onlara daha sağlıklı bir iş ortamı sağlamak, daha geniş kitlelere ulaşabilecekleri ticari pazar oluşturmak amacıyla, yaklaşık 4 yıldır, devam eden projenin hazırlık çalışmaları tamamlanmış olup bugün yapım aşamasına geçiyoruz. Otomotiv üretiminin yanı sıra, ticaretinin de ilimiz ekonomisinde oldukça önemli olduğu bilincindeyiz. Bu doğrultuda sakarya büyükşehir belediyemiz, 1. OSB yönetimi, Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifimizin işbirliği ile girişimlerine başladığımız galericiler sitesinin, sadece Sakarya’ya değil, Marmara bölgesinde sektörel bir merkez oluşturması hedefiyle yola çıkıldı. Uzun zamandır beklediğimiz ve üzerinde çalışılan bu projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Yaklaşık 33 bin 600 metrekare alanda 112 iş yeri ile sitemiz; Sakarya’da birlikteliğin ve sektörel kümelenmenin güzel bir örneği olacak. Aynı zamanda kentsel dönüşüm ve modern şehirleşme anlamında da başarılı bir projedir.

Sakarya Marmara’nın yükselen değeri olurken galericiler sitemiz de; değişen Sakarya’nın ticari gelişimine de büyük katkı sunacaktır. İnanıyorum ki; temelini attığımız galericiler sitesi sektörün bölgedeki can damarı olacaktır.” dedi.

Ak Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “ Bugün çok verimli bir projeye start verdik. Umuyoruz ki bu projenin tamamlanmasını ve herkese faydalı olduğu günü de görürüz. Galericiler Sitesine özellikle şehir dışından da çok misafir geleceğini öngörüyorum. Lokasyonu bakımından çok güzel bir konumda, ulaşım açısından avantajlara sahip. Böyle güzel bir çalışmaya uzun yıllardır emek vermiş kooperatifimizi ayrıca tebrik ediyorum. Bu projenin şehrimize çok katkı sağlayacağına ve vizyon katacağına inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların ve Kur’an tilavetinin ardından 15 ayda bitmesi planlanan Oto galericiler Sitesi’nin temeli atıldı.

 

 

 

 

 

Haber Tarihi : 6/9/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::