Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ makamında, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ağırladı.

Söz konusu ziyarete TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Akyazı Ticaret Borsası ve Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar ile il ve ilçe oda başkanları iştirak etti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ’a taziyelerini ileterek söze başlayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sakarya’da tarım konusunda projeler gerçekleştirmek istiyoruz. Hazırlanan Sakarya Tarım Raporunu inceledik ve çok önemli bir rapor olarak görüyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız istişareler sonucunda bu şehrin mevcut tarım potansiyelinin artırılmasını gerektiğini düşünüyoruz. Sakarya daha çok bir sanayi şehri olarak görülse de burası gerçekten tarım için yaratılmış bir şehirdir. Buradaki sorun mevcut potansiyelini tam olarak ortaya koyamamasıdır. Sakarya ayvada bir dünya markasıdır ancak dünya ayva ihracatının yüzde 22’sini ülkemiz karşılıyor ve bu çok küçük bir rakam. Hollanda, hiç ayva yetiştirmemesine rağmen dünya pazarının yüzde 57’sine sahiptir. Bizler de mevcut potansiyelimizin farkına varıp buna uygun olarak çalışmamız gerekiyor. Mevcut potansiyelimizin yanında yeni alternatif ürünleri de toprağımız ile tanıştırmamız gerekiyor. Karadeniz bölgesinde fındığa alternatif ürün üretimi de denenmeye başladı ve bu gibi ürünleri çiftçimiz ile tanıştırmamız gerekiyor.” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek tarım konusunda şehrimizin reforma ihtiyacı olduğunu belirtti. “Sakarya olarak Anadolu’da bulunan birçok ilden daha şanslı konumdayız. Ciddi anlamda üretim yapan bir potansiyelimiz, 6 milyar dolara varan ihracat rakamlarımız ve Türkiye ortalamasının altında işsizlik oranlarımız var. Sakarya olarak potansiyelimizi daha da artırmamız gerektiğine katılıyoruz. Sınai anlamda olan ciddi üretim kapasitemizin yanında asla tarımı da unutmamamız gerektiğini biliyoruz. Türkiye olarak tarımsal anlamda kendimize çok rahat yetebilmeli ve fazlasını da ihraç etmeliyiz. Ancak görünen durumda tarımsal anlamda ithalata ciddi harcamalar yapıyoruz. Tarımsal üretim bizler için çok önemlidir. Büyükşehir Belediyemiz ile ortak yürüttüğümüz ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın da destekleriyle kurulacak olan Doku Kültürü Laboratuvarımız sayesinde akla gelebilecek her türlü fidan ve fideyi burada üretebileceğiz. Tarımsal ürünlerin raf ömrünün uzamasını burada sağlayabileceğiz.

Şehrimizin sanayi üretimini organize sanayi bölgelerimiz ile düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bir şehrin yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 2’lik bir kısmı sınai üretim için kullanılabilmektedir ve şehrimizde bu oran daha yüzde bir oranına bile yaklaşmadı henüz. Tarım yapılamayan arazilerimizde ihtisas, karma ve makine gibi alanlarda OSB projeleri geliştirmeye çalışıyoruz. Tüm bu projelerimizi yürütürken de doğayı ve çevreyi kirletmeden, temiz enerjilerle, düzenli bir biçimde üretim yapılmasına özen gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 4/11/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::