Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, ihracatı artırmaya ve firmaları ihracata teşvik etmeye yönelik projeleriyle Türkiye’ye örnek oluyor.

SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu ve Sakarya Üniversitesi tarafından 2014 yılında geliştirilen üniversite bünyesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin SATSO üyesi firmalarda staj yapmasını ve firmaların ihracat yapmak için yeni pazarlar keşfetmesini sağlayan Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi (UPEP) çeşitli illerde örnek alınarak uygulanmaya başladı.

İlk defa SATSO ve SAÜ işbirliğinde Sakarya’da uygulanmaya başlanan proje ile ihracat yapan büyük firmaların ihracatlarının geliştirilmesinin yanı sıra küçük ölçekli işletmelerin de ihracata kazandırılması hedefleniyor.

Ayrıca, Sakarya Üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin kendi ülkeleri ile şehrimiz arasında bir ticaret köprüsü oluşturmaları, firmaların yeni pazar arayışlarına destek olmaları, karşılıklı ticarette kültür ve yabancı dil eksikliklerinin giderilmesi gibi birçok fayda sağlıyorlar.

2014 yılından beri uygulanan projede 33 farklı ülkeden 61 öğrenci toplamda 310 ay isteğe bağlı staj yapmış ve hali hazırda 43 firmada da görev yapmaya devam ediyorlar.

Uygulanmaya başladığı günden itibaren elde edilen başarılar ve sağladığı avantajlar sayesinde UPEP; Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Adana ve Erzurum gibi ülkemizin önde gelen illerindeki kurumlar tarafından örnek alınarak uygulanmaya başlandı.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şehrin ihracat kapasitesini artırmaya yönelik önemli bir çalışma olan UPEP’in önemine değinerek “Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonumuz ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile geliştirdiğimiz ve 2014 yılından beri devam ettirdiğimiz Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi (UPEP); şehrimizdeki ihracata olumlu katkılar sunuyor.

TÜMSİAD Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Uluslararası öğrenci derneği ortaklığında Kocaeli’de, TÜMSİAD Erzurum Şubesi ve Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği ile Erzurum’da, Adana Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda Adana’da, Ankara Kalkınma Ajansı ve MÜSAİD Ankara Şubesi ile Ankara’da, Gaziantep Sanayi Odası Hizmet İhracatçıları birliği işbirliği ile Gaziantep’te ve Mersin illerimizde projemiz  örnek alınarak uygulanmaya başlandı. Ayrıca, Hizmet İhracatçıları Birliği de (HİB) uluslararası öğrencilerimizle ihracatçı iş insanlarını buluşturmayı sağlayan UPEP benzeri bir çalışma da başlattı.

UPEP, mevcut durumda ihracat yapan firmaların yeni pazarlara açılmasına ve hiç ihracat yapmayan firmaların ihracata başlamasına yardımcı olan çok verimli bir projedir. Yabancı öğrencilerimiz, firmalara kendi ülkelerinin ticaret kültürlerini tanıtmada ve yabancı dil konusunda birçok destek sağlıyorlar. Karşılıklı kazanımlara dayalı proje ile şehrimiz bir kez daha örnek oldu. Bu anlamlı gelişmenin gururunu yaşıyoruz. Öncülüğünü yaptığımız projenin birçok ildeki kurum ve kuruluş tarafından örnek alınıp benzerlerinin uygulanması güzel ve faydalı işlere imza attığımızın da önemli bir göstergesidir.

Projemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversite akademisyenlerimiz ve Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonumuzun gösterdiği özveri ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şehrimizi örnek noktalara getirecek projelerinin devam edeceğine inanıyorum. SATSO olarak da ekonomiye katkı sunacak çözüm odaklı çalışmalara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş ise, “UPEP projemiz birçok sektöre ve sayısız yabancı uyruklu öğrencimize ciddi fırsatlar sunan özel bir çalışmadır.

Firmalarımızın ihracat yapmadaki en büyük çekincelerinden olan kültür şoku ve yabancı dil sorunu UPEP projemiz sayesinde ortadan kalkmıştır. Bizim yürüttüğümüz çalışmalarda en önem verdiğimiz konu; projenin uygulanabilir olduğu kadar sürdürülebilir olmasıdır da. Bu anlamda UPEP gelişmeye ve büyümeye açık niteliği ile de diğer iller tarafından örnek alınması gurur verici. Emeği geçen Sakarya Üniversitesi akademisyenleri ve komisyon üyelerimize, projeye katkı sunan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Sakarya Üniversitesi; İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan ise “İşletme Fakülteleri Birliği ve Akreditasyon Kurumu (AACSB) tarafından global anlamda en değerli 30 eğitim inovasyonundan biri olarak seçilen UPEP, şehrimizin ve ülkemizin ekonomik katma değerini üst seviyeye çıkaran, sağladığı katkılar ile dikkat çeken uzun soluklu bir projedir.

2014 yılından beri uyguladığımız projemizin hak ettiği değeri görmesi de bizlere haklı bir gurur yaşatmaktadır. Firmalarımızın ve öğrencilerimizin desteği ve ilgisi ile her iki tarafa da fayda sağlayan UPEP’in örnek alınarak diğer şehirlerimizde de uygulanması üniversite sanayi işbirliği anlamında da doğru bir çalışma olduğunun ispatıdır. Bu anlamda içerikli projeler üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

 


 

Haber Tarihi : 14/11/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::