Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda, ‘Kuzey Makedonya Yatırım Fırsatları’ bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

SATSO toplantı salonunda gerçekleştirilen, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş ve çok sayıda oda üyesinin iştirak ettiği toplantıda, Kuzey Makedonya Dış Yatırımlarından Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan ve beraberindeki heyet, Makedonya pazarı, yatırım fırsatları, ülke potansiyeli ve ticari rakamlar hakkında katılımcıları bilgilendirip soruları cevapladılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Sakarya üretimin ve ihracatın hızlanması ile günden güne büyümeye devam ediyor, konumu itibari ile de stratejik önemi artıyor. Sakarya’da ihracat ortalama 6 milyar dolar civarındayken, ithalatımız ise 3 milyar dolar civarında seyretmekte ve bu rakamlar bizi Türkiye’de ihracatın ithalatı karşılama oranı en fazla olan il yapmaktadır. Bizler SATSO olarak uluslararası pazarların önemini çok iyi biliyoruz ve şehrimizin ihracatını arttırmak, firmalarımızı ihracata yönlendirmek için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Tüm dünya pazarına ulaşmayı hedeflemekle beraber konumumuza yakın ülkeler ile ticari ilişkilerimizi artırmaya daha da özen gösteriyoruz.  Bu bağlamda Kuzey Makedonya’yı önemsiyoruz ve bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantıya ekonomimiz açısından bir fırsat olarak bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya Dış Yatırımlarından Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan, “Kuzey Makedonya ve Türkiye arasında tarihsel birçok iyi anlaşmalar mevcut. 100 yıl öncesine kadar Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Osmanlı hâkimiyetindeydi. Osmanlı Devletinin yok oluşu ile çok sayıda insanımız Türkiye’ye göç etti. Oralardaki Türk toplumunun temsilcisi olarak Sakarya’yı ziyaret ettik.

Kuzey Makedonya’da, istihdam, yatırımlar ve ihracatımız ciddi oranda arttı. Ekonomik anlamda ülkemize yapılan yatırımlar başarılı sonuçlar veriyor ve umuyoruz ki Türk firmaların yatırımları ile daha da gelişecektir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden de yatırım isteği alıyoruz. Umuyoruz ki Sakarya’dan da yatırım yapmak isteyen iş adamları olacak ve Türk yatırımcı sayımız artacaktır.” diye konuştu.

Kuzey Makedonya Dış Yatırımlarından Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan’ın ardından Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanlığı Yabancı Yatırımlar Özel Danışmanı Celil Ahmed, ülkenin ekonomik verileri ve yatırım avantajları, Makedon ekonomisinin rekabetçiliği ve sanayi destek politikalarının ölçütleri hakkında bilgi verdi.

Celil Ahmed, konuşmasında, “Kuzey Makedonya, iş gücünün yüksek olması, jeostratejik konum ve Avrupa Birliği’ne aday ülke olması gibi pek çok konu sayesinde, yatırım yapılmayı hak eden bir ülke konumundadır. Diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre %60 daha fazla tasarruf yapılabilir. Reformlar düzenliyoruz. Hedeflediğimiz sektörler arasında makine ve otomotiv, bilgi iletişim ve yazılım, sağlık eczacılık ve tıbbi cihazlar, enerji, tekstil, turizm, tarım ve gıda işleme alanları mevcut. Yeni işler yaratmayı amaçlayan, yeni pazarlar arayan firmalara, rekabeti artıran şirketlere yönelik indirimli finansal destek sağlıyoruz. Ayrıca, mikro ve küçük işletmelere destek politikalarımız mevcut. Türkiye ve özellikle Sakarya ciddi üretim potansiyeli olan bir konumdadır. Ülkemizin kapıları Türk yatırımcılara daima açıktır.” dedi.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda sunumların ardından katılımcıların bölgede iş kurmaya yönelik soruları detaylı olarak cevaplandırıldı.

Programın sonunda SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, günün anlamında ithafen Kuzey Makedonya Dış Yatırımlarından Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan’a plaket takdiminde bulundu.

Haber Tarihi : 15/11/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::