Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, son günlerde gündemde yer alan Kocaali İlçesinde kurulması planlanan Kimya Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Başkan Altuğ yaptığı değerlendirmede Organize Sanayi Bölgelerinin düzenli sanayileşmenin ve kentleşmenin temelini oluşturduğuna dikkat çekerek kümelenme çalışmaları kapsamında ilimizde yapılan OSB’lerin hem istihdam hem ekonomiye katkı anlamında önem teşkil ettiğini ifade ederek şunları dile getirdi:

“Son günlerde gündemde yer alan Kimya Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusundaki bilgi yanlışlığı yaşanmaktadır. İlimizde herhangi bir OSB kurulması söz konusu olduğunda Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, siyasi erkler, SATSO, ilgili ilçe belediyesi, Sanayi İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü gibi kurumların ortak bir konsensüs oluşturması ve fikir birliği sağlanması gerekmektedir. Bu kurumlardan herhangi birinin onay vermemesi durumunda OSB kurulması söz konusu olamaz.

Zira Kimya Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusu da gündeme geldiğinde, Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede kendisi çevre koşulları itibari uygun olmayacağını belirtti. Bunun üzerine söylenecek söz yoktur. Gündemde OSB kurulmuş gibi bir algı oluşturulmasını doğru bulmuyoruz”

 

Haber Tarihi : 11/12/2019
PAYLAŞ
Son Haberler ::