Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası işbirliğinde ‘’ E-Muhasebe Uygulamaları Semineri’’ düzenlendi.

SATSO konferans salonunda gerçekleştirilen seminere SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SMMMOB Başkanı Ertuğrul Kocacık, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Eğitim Müdürü İnci Şalcı ve çok sayıda sektör temsilcisi iştirak etti.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e- fatura, e-defter, e- arşiv uygulamasına geçileceğini hatırlatarak iş dünyasının bu değişime hazırlanmasının önemine değindi.

Altuğ açıklamasında şunları dile getirdi: “E-Defter, E-Fatura ve E-Arşiv uygulamaları mali işlemlerde işletmelere yeni yükümlülüklerin yanı sıra kolaylıklar da getirecektir. Ayrıca, kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabetin çözümüne önemli bir katkı sağlayacağı inancındayım. Aslında toplumun her kesimini ilgilendiren e-fatura ve diğer değişiklikler her tacirin bilmesi gereken önemli konulardır” dedi.

Programda konuşan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Eğitim Müdürü İnci Şalcı, e-fatura ve e- arşiv uygulamalarına geçiş süreleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Şalcı, birleşme, bölünme ve tür değişikliği, riskli mükellef grupları, kamu kurumları durumları gibi konular hakkında gerçekleştirdiği sunumda 1 Ocak itibariyle uygulamaya konulacak sistemin vergi mükelleflerine yüklediği sorumlulukların yanı sıra kolaylıkları da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Seminer soru cevap etkinliği ile devam etti. Seminerin sonunda SATSO Genel Sekreteri Teyfik Öztürk günün anlamına ithafen İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Eğitim Müdürü İnci Şalcı’ya plaket takdiminde bulundu.

 

 

 

 

 

Haber Tarihi : 23/12/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::