Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerini minimize etmek amacıyla TOBB tarafından oda ve borsalardan talep edilerek Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilen görüş ve talepler neticesinde “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin kapsamı genişlemeye devam ediyor.

Taleplerin sonuç kazanması sürecini değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “ Her geçen gün sonuçlanan taleplerin artması temsil ettiğimiz iş dünyası adına bizleri umutlandırmaktadır. Umuyoruz ki ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ günden güne artan kapsamı ile bu zorlu süreçte tüm sektörlerimize fayda sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

26 Mart tarihi itibari ile ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ çerçevesinde sonuçlanan talepler şu şekildedir;  • Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu için istenen belge sayısı 10’dan 2’ye düşürüldü.

  • Mikro ve küçük ölçekli işletmeler için geçerli olan “Ticari Alacak Sigortası” kapsamında orta ölçekli (cirosu 125 Milyon TL’ye kadar olan) işletmeler de dahil edildi.

  • Tarım ve Orman Bakanlığı, 27 Mart itibariyle yaklaşık 1.9 Milyar TL’lik destekleme ödemesi yapacak.

  • Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL’ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek.
Haber Tarihi : 27/3/2020
PAYLAŞ
Son Haberler ::