Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş, SATSO bünyesinden faaliyetlerini yürüten komisyon ve kurul başkanları ile online toplantıda bir araya geldi.

Söz konusu toplantıya SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş’in yanı sıra Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Müftüoğlu, Disiplin Kurulu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu,  Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mertcan Korkmaz, Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Vekili Öykü Sena Köprülüoğlu, Sanayi ve Ar-Ge Komisyon Başkanı Turgay Çelik, Turizm Komisyonu Başkanı Taner Belge, Kültür Komisyonu Başkanı Oğuzhan Durak, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkan Yardımcısı Tarık Özbay, Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Behlül Bayrak, Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş, Mevzuat Komisyonu Başkanı Hayrettin Kovacıoğlu, Yayın Komisyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Oktay Topçu, Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Acan ve SATSO Genel Sekreteri Teyfik Öztürk  iştirak etti.

Toplantının açılışı konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

“Biz SATSO ailesi olarak tüm hizmet birimlerimizle daha güçlü bir Sakarya, daha üretken bir iş dünyası için gayret ederken, komisyonlarımız ve kurullarımız da kendi sorumluluk alanlarında bizlere destek olmaya devam ediyor.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki; ihtisas komisyonlarımız, bu salgın sürecinde üyelerimizin aktif bir şekilde SATSO hizmetlerinden faydalanmaları ve talepkar olabilmeleri anlamında bizlerle dirsek temasını kesmeden çalıştı. Bunun için her bir komisyonumuza ve tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Komisyonlarımızın paydaşlığı çok önemli.

Tüm komisyonlarımız, bu süreçte video konferans’la toplantılarına devam etti. Bu toplantılara ben de elimden geldiğince katılmaya gayret ettim. Hepinizin süreçte samimiyetle çözüme katkı sunmak adına gayretlerinizi biliyorum.

Sizlerden ricam; üyesi olduğunuz komisyonların çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmeniz ve salgın süreciyle ara verilen faaliyetleri, yeni normale adapte olarak devam ettirmenizdir.

Sorunları ve talepleri yakından takip etmeye devam etmenizdir. Biz biliyoruz ki; sizlerin bizden talepleri, beklentileri aslında üyelerimizin ihtiyaçlarıdır.

Biz; ulaşamadığımız, sorunlarına dokunamadığımız üyemiz kalmasın istiyoruz.  Bu anlamda sahada en önemli hizmet ortağımız sizlersiniz. Bunun farkındalığıyla sürecin getirdiği rehavete kapılmadan çalışmalarımıza hız vermeliyiz. Onlarla işbirliğini aralıksız sürdürelim.

Ülkemizde normalleşme süreci başladı. Ancak şunu da göz ardı edemeyiz. Artık yeni bir hayat tarzımız var; kontrolü ve tedbirlik yaşamak. Kontrolü kaybetmemeliyiz. Salgın sürecinin tamamıyla bittiğini düşünmek ve buna göre hareket etmek şu anda olanaksız görünüyor.

Mayıs ayı itibariyle toparlanmaya başlayan ekonominin bu kontrolsüzlükle tekrar inişe geçmesini istemiyoruz. Kontrollü normalleşme sürecini yönetebilirsek temmuz ayında ekonomik olarak daha da rahatlayacağız. Ekonominin ayağa kalkmasında, salgının üstesinden gelmek kadar bireysel olarak her birimize görev düşüyor.

Video konferans eşliğinde gerçekleşen toplantıda SATSO çatısı altındaki ihtisas ve meclis komisyonları ile kurulların işleyişleri, sorunları, Covid-19 süreci ve kontrollü normalleşme ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda konuşan Disiplin Kurulu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, ekonomik göstergeler hakkında görüş ve önerilerini dile getirerek ÖTV-KDV oranları, enflasyon, işsizlik ve kıdem tazminatı ile bankaların kredi politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Vekili Öykü Sena Köprülüoğlu, kurulunun çalışmaları hakkında bilgiler vererek; “KOSGEB’ in girişimcilere verdiği desteklerde değişikliğe gitmesi ile girişimci sayısı çok azaldı, destekler ve teşvikler maalesef kısıldı. Kadın Girişimciler Kurulu olarak tarım odaklı bir kadın kooperatifi kurma projesi üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mertcan Korkmaz, “Pandemi sürecinde üst kuruluşumuz TOBB öncülüğünde başta olmak üzere birçok kuruluş ile webinar düzenledik. Pandemi sürecinde gençleri girişimciliğe yöneltmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üyelerimizin de taleplerini ve sıkıntılarını dinliyoruz.” dedi.

Hesapları İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Oktay Topçu, komisyon işleyişi hakkında kısa bilgiler vermesinin ardından kendi sektöründeki sorunları da dile getirdi. Sigortacılık sektöründe çalkantılı bir süreç yaşandığını ve bu sektör ile ilgisi olmayan kuruluşların bile artık sigortacılık yapabilmesi konusunda sorunları gündeme taşıdı.

Mevzuat Komisyonu Başkanı Hayrettin Kovacıoğlu, mevzuat komisyonunun işleyişi hakkında katılımcılara kısa bilgi verdi. Konuşmasının devamında ise temsil ettiği inşaat sektörünün son yıllardaki sorunları, gündemdeki kredi paketleri ile sektörün canlanma sürecini değerlendirdi. Pandemi sürecinde ülke olarak teknolojik gelişmelerdeki eksikliklerin fark edildiğini de sözlerine ekledi.

Kültür Komisyonu Başkanı Oğuzhan Durak, komisyonun en büyük çalışmalarından biri olan Gastro Sakarya Kitabı hakkında son bilgileri paylaşarak “Gastro Sakarya kitabı, şehrimizi çok çeşitli kültürel zenginliğini zengin içeriği ile yansıtacak. Turizm açısından da önemli katkıları olacak.” dedi.

Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Behlül Bayrak, komisyon çalışmaları ve şehrin ticaret dünyasındaki son gelişmeler hakkında bilgiler vererek, “Pandemi sürecinde can sağlığı ve ekonomik sıkıntılarla mücadele ettik. Komisyon olarak şehrimizde alışverişin yerel esnaflardan yapılması konusunda çalışmalarımız var ve kontrollü normalleşme süreci ile bu projemizi hızlandırmayı planlıyoruz.” dedi.

Sanayi ve Ar-Ge Komisyon Başkanı Turgay Çelik, “Komisyon olarak Fikir Sepeti platformu ile projeleri değerlendiriyoruz. Proje sahiplerini yaklaşık 27 sanayicimiz ile buluşturduk. Katma değeri yüksek projeleri ilgili sektörler ile buluşturmaya çalışıyoruz. Sakarya’daki uluslararası sanayicilerimiz ile yerli üreticimizi bir araya getirmeye çalıştık. Şehrimizin yerel üreticilerini desteklemeye gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çevre Ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Acan, komisyon çalışmaları ve çevre bilinci hakkında bilgilere değindi. Acan, “Artık Sakarya’da çevresel sorunların çözümü konusunda ortak hareket ediliyor. Bizler de bu konuda Odamızın desteğini alarak çözüm odaklı çalışmalar yürütüyoruz”.

Turizm Komisyonu Başkanı Taner Belge, pandemi sonrası turizm açısından değişiklikler olacağını belirterek konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Pandemi sürecinden sonra sağlık turizminin öne çıkacağını öngörmüştük. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü ve TÜRSAB ile görüşmelerimiz sürüyor. Şehrimiz turizmin çok çeşidini kendinde barındıran nadir bölgelerden biridir. Sağlık turizmi konusunda da iddialı olabiliriz.” diye konuştu.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Tarık Özbay, pandemi süreci ile birlikte tarımın öneminin daha da anlaşıldığına dikkat çekti. Özbay, “Pandemi sürecinde tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye bir üretim seferberliğine girdi. İnsanlar evlerinde ekmek yapmaya başladı, bahçesinde ürünler yetiştirdi. Tarım tekrar ülkemizin gündemine oturdu ve genel politikası haline geldi. Bundan sonraki süreçte tarım sektörünün girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılmalıdır.” dedi.

Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş, ihracatçı sayısını ve KOBİ’leri ihracata yönlendirme projeleri hakkında bilgiler verdi. Güneş, “İhracatçı sayımızı 1000’e çıkarmak için gayret ediyoruz. Bu çalışmalarımıza daha önce ihracat tecrübesi olmamış firmaların katılmasını sağlamak bizim için çok önemli. KOBİ düzeyindeki şirketlerle görüşüp projelerimizden faydalanmaları ve ihracat yapmaları için yardımcı olacağız. Diğer ülkeler ile online B2B çalışmalarımız olacak.” dedi.

Toplantı komisyon ve kurul başkanlarının değerlendirmelerinin ardından sona erdi.

Haber Tarihi : 22/6/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::