Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde Etiyopya Ülke Tanıtım webinarı gerçekleştirildi.

SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu girişimleriyle gerçekleşen webinara SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Wondimu Gezahegn Gebremichael, Başkonsolosluk Başkatibi Selam Nigussie Ketsela, Weldemicael Tsigabu ve Başkonsolos Asistanı Nayad Çor konuşmacı olarak iştirak etti. Online platformda gerçekleşen toplantıda aynı zamanda Türkiye Etiyopya Dostluk Platformu Başkanı Oğuz Atalay ve SATSO üyesi firma temsilcileri iştirak etti.

Toplantıda konuşan SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş, SATSO ve komisyon çalışmaları, Sakarya’nın yatırım ve ihracat potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Başkonsolosluk adına sunumlarını gerçekleştiren Başkonsolos Asistanı Nayad Çor, şunlara değindi; “Etiyopya yönetimi, üretime ve yatırımlara ciddi önem vermektedir. Ülkede son yıllarda enerji, altyapı, üretim, tarım konusunda büyük yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Etiyopya yatırım yapmanın çok cazip olduğu ülkeler arasında bulunmaktadır. Konum olarak orta doğuya, Avrupa’ya ve Afrika pazarına yakındır. Çoğu ülke ile gümrük birliği anlaşması da mevcuttur. Enerji altyapısına yapılan yatırımlar ile her türlü kaynaktan enerji üretimi söz konusudur.

10 tane kamusal, 6 adet de özel endüstri parkları ile üretim organize bir şekilde, birbirine ticari koridorlar ile bağlanmış bölgelerde sağlanmaktadır. Yatırım yapacak yabancı uluslu şirketlere bu bölgelerde ciddi destek ve teşvikler veriliyor. Etiyopya her geçen gün büyüyen ve gelişen üretim ile ticari hacme sahip bir ülke olarak dikkat çekiyor. Limanları, büyüyen havayolu filosu ve altyapısı ile yatırımcılara en uygun konumlardan biri olmayı sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

Sunumun ardından sırayla söz alan katılımcılar Etiyopya'daki ticari ilişkiler ve yatırım fırsatları hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşarak SATSO üyesi firmalardan yatırım, vergi oranları konularında gelen soruları cevaplandırdılar.

Haber Tarihi : 7/7/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::