Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB)’in açmış olduğu “Siparişe Dayalı AR-GE Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı” kapsamında SATSO üyelerine yönelik bir bilgilendirme webinarı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK TEYDEB kapsamında açılan çağrı ile müşteri gereksinimlerini karşılayan çözüm önerilerinin, KOBİ’ler tarafından AR-GE ile ticarileşebilir çıktılara dönüştürülmesi hedefleniyor. Çağrıda, hızla ürüne dönüşebilecek ve yüksek ticarileşme potansiyeline sahip AR-GE projelerinin desteklenerek katma değere dönüşmesi bekleniyor.

Söz konusu online tanıtım toplantısı, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Başuzmanı Oğuz Özbay gözetiminde gerçekleştirildi. Özbay, çağrı ve kapsamı hakkında SATSO üyeleri ile detaylı bilgiler paylaştığı sunumunda şunlara değindi; “Siparişe Dayalı AR-GE Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı’nda KOBİ’lerimizin dilediği kadar proje sunma hakları bulunmaktadır. Belirli prosedürlere tabi olan çağrı kapsamında, projelerin kabul edilen bütçelerinin toplamı en fazla 30 milyon, proje bütçe üst sınırı 2.5 milyon lira olacaktır.

Proje ile birlikte AR-GE ile geliştireceği ve potansiyel müşterisi de hazır bir durumda olan yenilikçi ürünlerin ticarileştirilmesine imkan sunulacak. Bu doğrultuda işbirlikleri artıp AR-GE destekleri konusundaki riskler en aza indirilmesine olanak sağlanacaktır.

Proje geliştiren kişilerden veya firmalardan proje öncesi pazar durumu, tüketici ihtiyaçları ve istekleri gibi araştırmalar yapması beklenmektedir. Firmalar kendi yararı için bir proje geliştiriyorsa, kendi kullanacağı bir ihtiyaç için olursa çağrıya uygun olmaz. AR-GE süreci tamamlanan projenin üretimi nerede yapacağının herhangi bir kısıtı bulunmamaktadır. Ticarileştirme sürecinde firmanın kendi faaliyetleri ön planda tutulur. Mevcut müşteri potansiyeli ve tüketici ihtiyaçlarını iyi bilen, katkı sağlayacağından emin olan ve AR-GE konusunda gelişme gösterebileceğini düşünen KOBİ’lerimiz için bu çağrı çok uygun olacak, ülkemize de ciddi katkı sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 17/7/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::