Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, hizmet sektöründe önemli bir yere sahip olan ve finans sektörünün temelini oluşturan sigorta acentelerinin yaşadığı sorunların sektör temsilcilerini telafisi olmayan mağduriyetlere doğru ittiğini ifade etti.

SEKTÖRE BÜYÜK HAKSIZLIK

Başkan Altuğ, sigorta acenteleri ve aracılık hizmetlerinin oluşturduğu 16. Meslek Komitesi üyelerinin her odada olduğu gibi önemli temsil alanı olan bir sektör olduğuna dikkat çekerek sigorta acentelerinin özellikle son yıllarda yapılan yönetmelik değişiklikleri nedeniyle hizmet alanlarının ve kazançlarının kısıtlandığını dile getirdi. Başkan Altuğ ayrıca, mesleki disiplin açısından önemli görülen yönetmelik değişikliklerinin mesleğin farklı kişiler ve kurumlar tarafından icra edilmesinin önüne geçemediğine de dikkat çekti.

Başkan Altuğ, sigorta acenteliği ile alakası olmayan kişi ve firmaların ekstra gelir kazanmak amacıyla aracılık hizmetleri yürütmelerinin sektöre emek vererek mesleğin saygınlığını artıran asıl acentelere haksızlık olduğunu ifade etti.

BU SADECE SAKARYA’NIN DEĞİL, TÜRKİYE’NİN BİR SORUNUDUR

SATSO Başkanı Akgün Altuğ konu ile ilgili sadece SATSO üyelerinin değil Türkiye’deki tüm acentelerin aynı sıkıntıyı yaşadığını dile getirerek “Artık günümüzde maalesef kendi uzmanlık alanında olmayan sektörlere ait hizmet veren firmalar çoğalıyor. Bu konuda yıllardır komitemizle beraber çalışmalar yapıyoruz. Bu, ciddi ve çözülmesi gereken bir sorundur. Bir banka şubesi poliçe kesebiliyorken, ya da bir bakkal dükkanında sigorta yapılabilir tabelası görülebiliyorken, mesleğini hakkıyla yapan benim acentem uygulamada zorlukları olan yönetmelikleri yerine getirmeye, nitelikli personel istihdamını sağlamaya gayret ediyor ki bu bağlamda fiziki koşullarını her geçen gün daha da iyileştiriyor ve tüm bunlarla birlikte bir de bu hayalet rakiplerle mücadele ediyor.  

POLİÇE SİGORTA ACENTESİNİN İŞİDİR

Bu haksızlığın önüne geçilebilmesi için gerekli uygulamalar ve denetimlerin yapılması gerekiyor. Sigorta acentesi başka hiçbir iş yapamazken son yönetmeliklerle asıl işi sigortacılık olmayan, ticaret yapan işletmelerin sigortacılık yapabileceği yetkisi verilmesi kararı, sigortacılarımıza büyük zarar veriyor. Bu yönetmelikte maalesef mevcut acentelere fayda sağlayacak bir madde olmadığı görülüyor. Bu konuda ilgili kurumlardan destek bekliyoruz. Nasıl bir otomobil galericisi kuaförlük yapamazsa asıl işi sigortacılık olmayan kişi veya kuruluşlar da sigorta poliçesi kesemez.

Biz iş dünyası temsilcileri olarak iş uzmanlığının önemini her zaman dile getiriyor, mesleki eğitime önem veriyoruz. Bu gayretlerimizin mesleki yetkinliğe haiz olmayan kişi ya da kurumlarca yok sayılması kabul edilemez.

DESTEK BEKLİYORUZ

Bu doğrultuda ben Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm yetkili kurumlarımızın bu konuda gereken hassasiyeti göstererek sigorta sektörünün kalitesini koruyacaklarına inanıyorum. “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in tekrar gözden geçirilerek sorunun çözümü noktasında desteklerini bekliyoruz
Haber Tarihi : 7/9/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::