Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin sosyo-ekonomik yetkinliklerini artırmaya yönelik 2020 yılı içerisinde planlanan eğitim takvimi kapsamında çalışmalarına devam ediyor.

Bu bağlamda Odamız ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (TOBB ETÜ-SEM) işbirliğinde “KOBİ’lerin Finansman Kaynaklarına Erişimi” konulu webinar platformu üzerinden bilgilendirici bir online eğitim gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ramazan Aktaş’ın sunumu ve SATSO üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde finansal kaynak bulmanın önemi, finansman ihtiyacının nedenleri, kaynak çeşitleri ve yatırımcılar gibi birçok konuda bilgiler verildi.

Prof. Dr. Ramazan Aktaş, KOBİ’lerin ekonominin can damarı olduğuna ancak desteklerden oldukça az faydalandıklarını belirterek, “ KOBİ’lerimiz ülke ekonomisinin yüzde 99’luk dilimini oluşturuyorlar ve bu da neredeyse ekonominin tamamı demektir. İşletmeler kurulma, büyüme, yeni pazarlara açılma, faaliyetlerini genişletme gibi birçok süreçte yeni finansman kaynağına ihtiyaç duymaktadırlar. Finansman kaynaklarının çeşitleri fazla ve sundukları getiriler de değişiklik göstermektedir.

Finansman sadece direk paranın alınması, karşılıksız teşvik veya borç olarak düşünülemez. Üretim yaptığınız bir müşteriniz sizden daha fazla mal satın almayı istemesi sizlere yeni bir finansman kaynağı ve işleri büyütmek için bir fırsat olarak görülebilmektedir. KOBİ’ler finansman ihtiyacını nasıl giderebileceğinin planlarını yapmalılardır. Yeni bir sermaye kaynağı bazen bir teşvik bazen de işletmenize yeni bir ortak almaktan geçebilmektedir. Finansman kaynaklarının da aynı oranda çeşitliliği vardır. Kimi zaman melek yatırımcılar destek olur, kimi zaman bir borç alınır kimi zaman da takas ile yeni bir finansman kaynağı yaratılabilir.

Finansman bulduktan sonraki süreçte KOBİ’ler çok daha dikkatli olmalılardır. Çünkü gözde olan bir sektöre yatırım yapıldığında o sektör belli bir zaman sonra düşüşe geçebilir. Bir fikir bulsanız bile kolayca kopyalanacak bir fikir olmamalıdır. Herkesin yaptığı bir işe girmemeli ya da farklı bir şekilde yapmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 1/10/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::