Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü işbirliğinde afetlere yönelik yapılması gerekenler hakkında “Temel Afet Bilinci” başlıklı online eğitim gerçekleştirildi.

SATSO üyelerinin katılımı ve Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş’ın sunumu ile Webinar platformu üzerinden gerçekleştirilen eğitimde afet yönetiminin öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler, afetlerin Sakarya’daki etkileri gibi birçok konuda bilgiler verildi.

İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş sunumunda, afet yönetiminin en önemli unsurunun afetin öncesinde alınan önlemler olduğuna dikkat çekerek şunları dile getirdi;

“Afet müdahalesinde ülkemiz çok önde”

“Afet yönetiminin öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere 3 ayrı kademesi vardır. Afet sırası ve sonrasında bozulan hayatın kısa sürede normale dönmesini sağlamakta bizler Türkiye olarak dünyanın önünde bir konumda yer alıyoruz. Araç-gereç, malzeme, donanım, uzman personel konusunda dünyadan fazlasına sahibiz.

Ancak afet öncesi önlemlere geldiğimizde maalesef aynı başarıyı gösteremiyoruz. Afet bilinci, sadece kurumların, devletin değil, tüm halkın hazırlanması gereken bir süreçtir.

“Sakarya’ya bakıldığında”

“Şehrimiz doğal afetler nedeniyle geçmiş zamanlarda ciddi zarara uğrayan illerin başında gelmektedir. Sakarya’ya baktığımızda doğal afet olarak ön sıralarda deprem, heyelan ve sel gelmektedir. İlimiz, dünyanın en tehlikeli fay hatlarında biri olan Kuzey Anadolu Fay hattının üzerinde konumlanmış bir vaziyettedir. Kuzey Anadolu Fay Hattı 1939 yılından itibaren sürekli olarak batıya doğru etki alanını artırmaktadır. Son 56 yılda Sakarya’da 6 adet yıkıcı deprem yaşanmış ve de bu afetlerin bilançosu çok ağır gerçekleşmiştir. Evlerimizi fay hatlarına yakın, sel-taşkın veya heyelan bölgelerine yapmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. 1999 depreminde ölümlerin yüzde 3’ü ve yaralanmaların da yüzde 53’ü evlerdeki eşyalar nedeniyle gerçekleşmiştir. Mutlaka evlerimizdeki yıkılması muhtemel eşyalarımızı sabitlemeli ve afet çantası bulundurmaya özen göstermeliyiz.”

“Covid-19 salgını da bir afettir”

Her zaman afet olarak en başta deprem, sel, heyelan benzeri olayları görsek de yaklaşık 8 ay önce hayatımıza giren covid-19 salgını da küresel bir afettir. Sosyal mesafe, maske ve hijyen gibi etmenlere dikkat ederek bu afete karşı kendimizi ve toplumumuzu savunmalıyız. Salgının devam ettiğini unutmadan ve rehavete kapılmadan bu şekilde yaşamayı öğrenmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 5/10/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::